Arsenal hujumchisi Kay Xaverts o‘yin paytida jiddiy jarohat oldi
Bahsning birinchi bo‘limida londonliklarning goliga hammualliflik qilgan germaniyalik futbolchi, ko‘p o‘tmay maydonga yiqildi va kuchli og‘riq sezdi. Tibbiy xodimlar tomonidan ko‘rsatilgan birinchi yordamdan so‘ng, yigirma olti yoshli hujumchi o‘ttiz to‘rtinchi daqiqada maydonni oqsoqlangan holda tark etishga majbur bo‘ldi.
Goal.com nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, futbolchining ahvoli mutaxassislar tomonidan jiddiy baholanmoqda. Taniqli ekspert Tomas Xitslspergerning fikricha, futbolchining chov sohasidagi mushaklari shikastlangan bo‘lishi mumkin.
Ta’kidlash joizki, Xaverts uzoq davom etgan tiklanish jarayonidan so‘ng joriy yilning yanvar oyida yana safga qaytgan edi. Uning navbatdagi jarohati nafaqat Arsenal jamoasining chempionlik poygasidagi imkoniyatlariga, balki Germaniya terma jamoasining bo‘lajak nufuzli musobaqalardagi ishtirokiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Germaniya terma jamoasi bosh murabbiyi Yulian Nagelsmann uchun bu kutilmagan va og‘riqli yo‘qotish bo‘lishi ehtimoli yuqori. Avvalroq Bavariya klubi hujumchisi Serj Gnabri ham jarohati sababli turnirni o‘tkazib yuborishi ma’lum bo‘lgan edi.
Agar Xavertsning jarohati haqiqatan ham jiddiy bo‘lib chiqsa, nemislar hujum chizig‘ida o‘zining asosiy yetakchilarisiz qolishi mumkin. Hozircha futbolchining aniq tashxisi va qancha muddat maydonga tusha olmasligi haqida rasmiy ma’lumot berilmadi.
Klub shifokorlari chuqurlashtirilgan tekshiruvlardan so‘ng yakuniy xulosani e’lon qilishadi. Ushbu yo‘qotish jamoaning hujum salohiyatini sezilarli darajada pasaytirishi kutilmoqda.

Нападающий Арсенала Кай Хаверц получил серьёзную травму во время матча
Нападающий лондонского «Арсенала» Кай Хаверц получил серьёзную травму в матче английской Премьер-лиги против «Ньюкасла». Об этом сообщает Zamin.uz.
В первой половине встречи немецкий футболист, ставший соавтором гола лондонцев, вскоре упал на газон и почувствовал сильную боль. После оказания первой медицинской помощи 26-летний нападающий был вынужден покинуть поле, прихрамывая, на 34-й минуте.
По информации издания Goal.com, состояние футболиста специалисты оценивают как серьёзное. По мнению известного эксперта Томаса Хитцльспергера, у футболиста, возможно, повреждены мышцы паховой области.
Стоит отметить, что Хаверц вернулся в строй в январе текущего года после длительного восстановления. Его очередная травма может негативно сказаться не только на шансах «Арсенала» в чемпионской гонке, но и на участии сборной Германии в предстоящих престижных турнирах.
Для главного тренера сборной Германии Юлиана Нагельсманна это, вероятно, станет неожиданной и болезненной потерей. Ранее стало известно, что нападающий «Баварии» Серж Гнабри также пропустит турнир из-за травмы.
Если травма Хаверца действительно окажется серьёзной, немцы могут остаться без своих ключевых лидеров в линии атаки. Пока что официальной информации о точном диагнозе и сроках восстановления футболиста не поступало.
Клубные врачи объявят окончательное заключение после углублённого обследования. Ожидается, что эта потеря значительно снизит атакующий потенциал команды.