Myunxenning Bavariya jamoasi bosh murabbiyi Vensan Kompani Germaniya chempionati doirasida Mayns klubiga qarshi kechgan bahs oldidan 18 yoshli Bara Sapoko Ndiayening kutilmagan debyuti haqida to‘xtalib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yosh yarim himoyachi maydon markazida Aleksandr Pavlovich bilan birga asosiy tarkibda o‘yinni boshladi. Jamoa ustozi bunday uchrashuvlar yosh futbolchilar uchun oson kechmasligini va bu ular uchun katta sinov ekanini alohida qayd etdi.
Goal.com nashri xabariga ko‘ra, Kompani o‘z shogirdlaridan turnir jadvalining quyi pog‘onalarida borayotgan raqibga qarshi safar o‘yinida yuqori darajadagi tajriba va yetuklik ko‘rsatishni talab qilgan. Murabbiyning ta’kidlashicha, Ndiaye ushbu imkoniyatni mashg‘ulotlardagi tinimsiz mehnati bilan qo‘lga kiritgan.
Shu kuni jamoaning asosiy yetakchilaridan biri Joshua Kimmixga dam berildi, Jamal Musiala esa zaxirada qoldirilib, uning o‘rnini Leon Goretzka egalladi. Myunxenliklar o‘tgan turda Shtutgart jamoasini mag‘lub etib, chempionlik unvonini muddatidan oldin naqd qilib bo‘lgani bois, murabbiylar shtabi tarkibda tajribalar o‘tkazishga qaror qildi.
Kelib chiqishi senegallik bo‘lgan markaziy yarim himoyachi Ndiaye Bavariyaning Afrikadagi hamkori hisoblangan Gambinos Stars klubi tarbiyalanuvchisi sanaladi. U o‘tgan yozda jamoa ko‘rigida bo‘lgan va o‘zining iqtidori bilan Vensan Kompanining e’tiborini tortishga ulgurgan edi.
Hozirda yosh futbolchi ijara asosida to‘p surmoqda, biroq Germaniya grandi yozgi transfer oynasi vaqtida uning huquqlarini to‘liq sotib olishni rejalashtirmoqda. Ndiaye bungacha Germaniya chempionatida Sankt-Pauli va Shtutgart klublariga qarshi bahslarda zaxiradan maydonga tushgan edi.
Shuningdek, u Germaniya kubogi yarim finalida Bayerga qarshi kechgan muhim o‘yin qaydnomasiga ham kiritilgan. Mayns bilan bahsda Kompani yana uch nafar akademiya tarbiyalanuvchisi — Deniz Ofli, Rafael Pavlich va Bastian Assomoni ham zaxira o‘rindig‘iga jalb etdi.

Венсан Компани прокомментировал дебют молодого полузащитника «Баварии»
Главный тренер мюнхенской «Баварии» Венсан Компани высказался о неожиданном дебюте 18-летнего Бары Сапоко Ндиайе перед матчем чемпионата Германии против клуба «Майнц». Об этом сообщает Zamin.uz.
Молодой полузащитник вышел в стартовом составе на позиции в центре поля вместе с Александром Павловичем. Наставник команды особо отметил, что подобные матчи нелегко даются молодым футболистам и являются для них серьёзным испытанием.
По информации Goal.com, Компани потребовал от своих подопечных продемонстрировать высокий уровень опыта и зрелости в выездном матче против соперника, находящегося в нижней части турнирной таблицы. По словам тренера, Ндиайе заслужил эту возможность благодаря неустанному труду на тренировках.
В этот день одному из основных лидеров команды Джошуа Киммиху был дан отдых, а Джамал Мусиала остался в запасе, его место занял Леон Горецка. Поскольку мюнхенцы в прошлом туре обыграли «Штутгарт» и досрочно обеспечили себе чемпионский титул, тренерский штаб решил поэкспериментировать с составом.
Сенегалец по происхождению, центральный полузащитник Ндиайе является воспитанником клуба «Гамбинос Старз», который считается африканским партнёром «Баварии». Прошлым летом он находился на просмотре в команде и своим талантом сумел привлечь внимание Венсана Компани.
В настоящее время молодой футболист играет на правах аренды, однако немецкий гранд планирует полностью выкупить его права во время летнего трансферного окна. До этого Ндиайе выходил со скамейки запасных в матчах чемпионата Германии против «Санкт-Паули» и «Штутгарта».
Кроме того, он был включён в заявку на важный матч полуфинала Кубка Германии против «Байера». В матче с «Майнцем» Компани также вызвал на скамейку запасных трёх других воспитанников академии — Дениза Офли, Рафаэля Павлича и Бастиана Ассомо.