«Inter Mayami» yangi stadiondagi ilk o‘yinda durang o‘ynadi
Inter Mayami jamoasi o‘zining yangi Nu Stadium arenasida o‘tkazilgan ilk uchrashuvda g‘alaba qozonishga muvaffaq bo‘lmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
MLS kubogi doirasida Nyu Ingland Revolyushn klubiga qarshi kechgan bahs 1:1 hisobidagi durang bilan yakunlandi. Florida shtati muxlislari ko‘z o‘ngida o‘tgan ushbu qiziqarli o‘yinda afsonaviy hujumchilar Lionel Messi va Luis Suares raqib darvozasini ishg‘ol qila olmadi.
Goal.com nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, uchrashuv kutilmagan natija bilan xotimalangan. O‘yinning 76-daqiqasida German Berterame hisobni tenglashtirib, Karles Jil tomonidan kiritilgan golga munosib javob qaytardi.
Mayami Fridom Park stadionida hukm surgan ajoyib muhit va muxlislarning tinimsiz qo‘llab-quvvatlashiga qaramay, mehmonlar darvozaboni Matt Terner haqiqiy qahramonlik ko‘rsatdi. U o‘yin davomida to‘qqizta xavfli vaziyatni bartaraf etib, Messi va Suaresning aniq zarbalarini qaytarishga erishdi.
Ta’kidlash joizki, 39 yoshli Luis Suares joriy yilda ikkinchi bor asosiy tarkibda maydonga tushdi. Jamoa murabbiyi vazifasini vaqtincha bajaruvchi Gilyermo Xoyos uchrashuvdan oldin o‘z yulduzlarining imkoniyatlarini yuqori baholagan edi.
Mutaxassis Luis Suaresning tajribasi va mahoratiga alohida to‘xtalib, uning faoliyati davomida 600 tadan ortiq gol urganini eslatib o‘tdi. Shuningdek, Messi va Suaresning birgalikdagi gollari soni 1 500 tadan oshishi futbol olami uchun noyob ko‘rsatkich ekanini ta’kidladi.
Murabbiyning fikricha, ishqibozlar stadionga aynan ushbu ikki yulduzning sehrli o‘yinidan bahra olish uchun tashrif buyurishadi. Biroq Barselona klubining sobiq yulduzlari o‘yinning hal qiluvchi daqiqalarida o‘z mahoratlarini to‘liq namoyon eta olishmadi.
Hozirda Inter Mayami rahbariyati, xususan Xorxe Mas Messi effekti deb ataladigan omildan unumli foydalanish strategiyasi ustida ish olib bormoqda. Klubning asosiy maqsadi argentinalik yulduz jamoani tark etganidan keyin ham yuqori saviyani va nufuzni saqlab qolishdan iboratdir.
Ayni paytda jamoa Sharqiy konferensiya turnir jadvalida yuqori pog‘onalarni egallab turibdi va chempionlik uchun asosiy da’vogarlardan biri bo‘lib qolmoqda.

«Интер Майами» сыграл вничью в первом матче на новом стадионе
Команда «Интер Майами» не смогла одержать победу в первом матче, проведённом на своей новой арене Nu Stadium. Об этом сообщает Zamin.uz.
Поединок против клуба «Нью-Инглэнд Революшн» в рамках Кубка MLS завершился ничьей со счётом 1:1. В этой увлекательной игре, прошедшей на глазах болельщиков штата Флорида, легендарным нападающим Лионелю Месси и Луису Суаресу не удалось взять ворота соперника.
По данным издания Goal.com, встреча завершилась неожиданным результатом. На 76-й минуте игры Герман Бертераме сравнял счёт, достойно ответив на гол, забитый Карлесом Гилем.
Несмотря на царившую на стадионе «Майами Фридом Парк» прекрасную атмосферу и неустанную поддержку болельщиков, голкипер гостей Мэтт Тёрнер проявил настоящий героизм. Он за время игры отбил девять опасных моментов и сумел отразить точные удары Месси и Суареса.
Стоит отметить, что 39-летний Луис Суарес во второй раз в текущем году вышел на поле в основном составе. Временно исполняющий обязанности главного тренера команды Гильермо Хойос накануне встречи высоко оценивал возможности своих звёзд.
Специалист отдельно остановился на опыте и мастерстве Луиса Суареса, напомнив, что за свою карьеру тот забил более 600 голов. Также он подчеркнул, что общее число совместных голов Месси и Суареса превысило 1500 — редкий показатель для мира футбола.
По мнению тренера, болельщики приходят на стадион именно для того, чтобы насладиться волшебной игрой этих двух звёзд. Однако бывшие звёзды клуба «Барселона» в решающие минуты матча не сумели полностью раскрыть своё мастерство.
В настоящее время руководство «Интер Майами», в частности Хорхе Мас, работает над стратегией эффективного использования так называемого «эффекта Месси». Главная цель клуба заключается в том, чтобы и после ухода аргентинской звезды из команды сохранить высокий уровень и престиж.
В данный момент команда занимает высокие позиции в турнирной таблице Восточной конференции и остаётся одним из главных претендентов на чемпионский титул.