Football Transfers nashrining xabar berishicha, London jamoasi kelgusi mavsum oldidan bir qator futbolchilar bilan xayrlashishga tayyor turibdi. Bu o‘zgarishlar klubning moliyaviy holatini barqarorlashtirish va yangi iqtidorlar uchun joy bo‘shatish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Himoya chizig‘ida markaziy himoyachi Aksel Disasining kelajagi katta so‘roq ostida turibdi. Hozirgi vaqtda u Vest Xem jamoasida ijara asosida to‘p surmoqda va u yerda muntazam ravishda asosiy tarkibda maydonga tushyapti.
Agar bolg‘aurarlar Angliya premyer ligasidagi o‘rnini saqlab qolishga muvaffaq bo‘lsa, futbolchining transfer huquqini to‘liq sotib olishlari mumkin. Aks holda, Chelsi rahbariyati himoyachini sotish uchun boshqa xaridorlarni qidirishiga to‘g‘ri keladi.
Hujum chizig‘ida ham vaziyat ancha murakkab ko‘rinish olgan. Nikolas Jekson ayni paytda Bavariya tarkibida qolishni istayotgan bo‘lsa-da, uning ko‘rsatayotgan o‘yini Myunxen klubi rahbariyatini to‘liq qoniqtirayotgani yo‘q.
Shu sababli senegallik hujumchining Londonga qaytishi ehtimoli kundan-kunga ortib bormoqda. Shu bilan birga, klub Alexandro Garnachoni taxminan 40 million funt sterling evaziga sotish variantini ham ko‘rib chiqmoqda.
Avvalgi bosh murabbiy Liam Rozenyorning bu borada aniq bir to‘xtamga kelmagani futbolchining jamoani tark etishiga turtki bo‘lishi mumkin. Yana bir ketishi kutilayotgan futbolchilardan biri Liam Delap hisoblanadi.
U joriy mavsum davomida premyer ligada bor-yo‘g‘i bitta gol urishga erishdi, bu esa yuqori darajadagi raqobat muhitida juda past ko‘rsatkichdir. Himoya vakili Benua Badiashilening ham ahvoli havas qilarli emas.
U uzoq vaqtdan beri asosiy tarkibga kira olmayapti va 2026-yilning yanvar oyidan buyon chempionat bahslarida maydonga tushgani yo‘q. Shu sababli uning transfer qilinishi deyarli hal bo‘lgan masala sifatida qaralmoqda.
Xulosa qilib aytganda, Chelsi yangi bosqichga o‘tish yo‘lida tarkibni jiddiy ravishda qayta qurishni maqsad qilgan.

«Челси» намерен кардинально обновить состав в летнее трансферное окно
Лондонский клуб «Челси» планирует кардинально обновить состав и провести масштабную чистку в команде во время летнего трансферного окна. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению издания Football Transfers, лондонская команда готова попрощаться с рядом футболистов перед предстоящим сезоном. Эти изменения проводятся с целью стабилизации финансового положения клуба и освобождения места для новых талантов.
В оборонительной линии под большим вопросом находится будущее центрального защитника Акселя Дисаси. В настоящее время он играет в аренде в команде «Вест Хэм» и регулярно выходит там в стартовом составе.
Если «молотобойцам» удастся сохранить место в Премьер-лиге Англии, они могут полностью выкупить трансферные права на футболиста. В противном случае руководству «Челси» придётся искать других покупателей на этого защитника.
В атакующей линии ситуация также выглядит весьма сложной. Хотя Николас Джексон в данный момент хочет остаться в составе «Баварии», его игра не полностью устраивает руководство мюнхенского клуба.
По этой причине вероятность возвращения сенегальского нападающего в Лондон растёт с каждым днём. Вместе с тем клуб также рассматривает вариант продажи Алехандро Гарначо примерно за 40 миллионов фунтов стерлингов.
То, что предыдущий главный тренер Лиам Розенир не пришёл к чёткому решению по этому вопросу, может стать причиной ухода футболиста из команды. Ещё одним из футболистов, которых ожидают покинуть клуб, является Лиам Делап.
Он за текущий сезон в Премьер-лиге сумел забить лишь один гол, что является очень низким показателем в условиях высокой конкуренции. Положение защитника Бенуа Бадиашиле также не вызывает зависти.
Он давно не может попасть в основной состав и с января 2026 года не выходил на поле в матчах чемпионата. По этой причине его трансфер рассматривается как практически решённый вопрос.
В заключение можно сказать, что «Челси» нацелен на серьёзную перестройку состава на пути к новому этапу.