Xavi Laporta Messining «Barselona»ga qaytishiga to‘sqinlik qilganini aytdi
Barselona futbol klubining sobiq bosh murabbiyi Xavi Ernandes jamoa rahbariyati Lionel Messining qaytishiga to‘sqinlik qilgani haqida kutilmagan ma’lumotlarni ochiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Murabbiyning ta’kidlashicha, 2023-yilda argentinalik yulduzning transferi bo‘yicha barcha tayyorgarlik ishlari yakuniga yetgan va kelishuvlar deyarli hal bo‘lgan edi. Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda.
Xavi besh oy davomida Messi bilan shaxsan muzokaralar olib borganini va futbolchi o‘zining qadrdon jamoasiga qaytishga to‘liq rozilik berganini aytdi. Biroq jarayonning eng so‘nggi bosqichida klub prezidenti Joan Laporta ushbu transferga ruxsat bermagan.
Shu tariqa, muxlislar intiqib kutgan qaytish amalga oshmay qolgan. Klubdagi og‘ir iqtisodiy holat sababli nafaqat Messi, balki Neymar va Pedro kabi sobiq yulduzlarni ortga qaytarish rejalari ham barbod bo‘lgani ma’lum qilindi.
Sobiq murabbiy Messi bilan bo‘lgan munosabatlariga ham to‘xtalib o‘tdi. U afsonaviy futbolchini 16 yoshidan buyon bilishini, ular o‘rtasida har doim o‘zaro ishonchga asoslangan mustahkam do‘stlik aloqalari saqlanib qolganini bildirdi.
Xavi uchun Messining jamoaga qaytishi nafaqat sport nuqtayi nazaridan, balki ruhiy jihatdan ham juda muhim hisoblangan. Shuningdek, Xavi hozirgi yosh yulduz Lamin Yamal haqida ham yuqori fikrlar bildirdi.
U o‘smir futbolchini noyob iqtidor egasi va tanlangan daho deb atadi. Murabbiyning fikricha, yosh o‘yinchining kelajagi va qanchalik yuksaklarga ko‘tarilishi faqat uning o‘z intilishi hamda ruhiy holatiga bog‘liq bo‘ladi.
O‘zining jamoadan ketishi haqida gapirar ekan, Xavi bunga sport natijalari emas, balki klub ichidagi turli kelishmovchiliklar sabab bo‘lganiga shama qildi. Shunga qaramay, u hozirgi bosh murabbiy Hansi Flik boshchiligidagi loyihani to‘liq qo‘llab-quvvatlashini aytdi.
Xavining ishonchi komilki, u o‘z faoliyati davomida jamoada kelgusi o‘n yil uchun xizmat qiladigan mustahkam poydevor yaratishga ulgurgan.

Хави заявил, что Лапорта помешал возвращению Месси в «Барселону»
Бывший главный тренер футбольного клуба «Барселона» Хави Эрнандес обнародовал неожиданные сведения о том, что руководство команды помешало возвращению Лионеля Месси. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам тренера, в 2023 году все подготовительные работы по трансферу аргентинской звезды были завершены и договорённости были практически достигнуты. Об этом сообщает издание Goal.com.
Хави рассказал, что в течение пяти месяцев лично вёл переговоры с Месси и что футболист дал полное согласие на возвращение в свою родную команду. Однако на самом последнем этапе процесса президент клуба Жоан Лапорта не разрешил данный трансфер.
Таким образом, ожидаемое болельщиками возвращение не состоялось. Стало известно, что из-за тяжёлой экономической ситуации в клубе сорвались планы по возвращению не только Месси, но и таких бывших звёзд, как Неймар и Педро.
Бывший тренер также остановился на своих отношениях с Месси. Он сообщил, что знает легендарного футболиста с 16 лет и что между ними всегда сохранялись прочные дружеские связи, основанные на взаимном доверии.
Для Хави возвращение Месси в команду было очень важно не только с точки зрения спорта, но и с эмоциональной стороны. Кроме того, Хави высказал высокое мнение и о нынешней молодой звезде Ламине Ямале.
Он назвал юного футболиста обладателем редкого таланта и истинным гением. По мнению тренера, будущее молодого игрока и то, насколько высоко он сможет подняться, будет зависеть только от его собственного стремления и психологического состояния.
Говоря о своём уходе из команды, Хави намекнул, что причиной этому стали не спортивные результаты, а различные разногласия внутри клуба. Тем не менее он заявил, что полностью поддерживает проект, возглавляемый нынешним главным тренером Хансиfilek.
Хави убеждён, что за время своей работы он успел создать в команде прочный фундамент, который послужит ей на ближайшее десятилетие.