Toshkentda mukofot jamg‘armasi ulkan bo‘lgan shaxmat turniri o‘tkaziladi
Toshkent shahri yana bir bor jahon shaxmat olamining diqqat markaziga aylanish arafasida turibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 6-iyunidan 16-iyuniga qadar poytaxtimizda uchinchi bor o‘tkazilayotgan an’anaviy UzChess Cup xalqaro turniri bo‘lib o‘tadi. Mazkur nufuzli musobaqa dunyoning eng kuchli grossmeysterlarini hamda kelajagi porloq yosh iste’dodlarni bir davraga jamlashi bilan ahamiyatlidir.
Turnirning umumiy mukofot jamg‘armasi 121 500 AQSH dollarini tashkil etishi uning nafaqat mintaqada, balki xalqaro miqyosdagi nufuzi naqadar yuqori ekanidan dalolat beradi. Musobaqa tashkilotchilari ishtirokchilar uchun o‘ziga xos imkoniyatlar eshigini ochmoqda.
Jumladan, har bir guruhda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan shaxmatchi kelgusi yili o‘tkaziladigan turnirning yanada yuqori bosqichida qatnashish huquqiga ega bo‘ladi. Bellashuvlar to‘rtta asosiy yo‘nalishda, ya’ni Masters, Challengers, Futures va Open guruhlarida tashkil etiladi.
Bunday format tajribali ustalar va endigina katta sahnaga chiqayotgan yosh shaxmatchilarning o‘zaro raqobatlashishi hamda tajriba almashishi uchun qulay sharoit yaratadi. Ayni paytda musobaqada ishtirok etishi tasdiqlangan yulduzlar ro‘yxati shaxmat ishqibozlarida katta hayajon uyg‘otmoqda.
Turnirda dunyo reytingida yuqori o‘rinlarni egallab turgan Yan Nepomnyashiy, hamyurtimiz Nodirbek Abdusattorov, hindistonlik Arjun Erigaysi va Vidit Gujrati kabi grossmeysterlar dona suradi. Shuningdek, Javohir Sindorov, Xans Nimann, Shaxriyar Mamedyarov, Nodirbek Yakubboyev, Shamsiddin Vohidov va Nikolas Teodoru kabi mahoratli shaxmatchilar ham g‘oliblik uchun kurash olib boradilar.
Xulosa qilib aytganda, ushbu turnir shunchaki sport musobaqasi emas, balki Toshkent mezbonlik qiladigan haqiqiy aql va strategiya bayramiga aylanadi. One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, poytaxtimizda o‘tadigan mazkur iroda janglari o‘zbek shaxmat maktabining salohiyatini yana bir bor dunyoga namoyon etishi shubhasiz.

В Ташкенте пройдёт шахматный турнир с огромным призовым фондом
Город Ташкент вновь находится накануне того, чтобы оказаться в центре внимания мирового шахматного сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 6 по 16 июня текущего года в нашей столице в третий раз пройдёт традиционный международный турнир UzChess Cup. Этот престижный турнир значим тем, что собирает в одном месте сильнейших гроссмейстеров мира, а также молодых талантов с блестящим будущим.
Общий призовой фонд турнира составит 121 500 долларов США, что свидетельствует о том, насколько высок его авторитет не только в регионе, но и на международном уровне. Организаторы соревнования открывают перед участниками двери уникальных возможностей.
В частности, шахматист, занявший первое место в каждой группе, получит право участвовать в ещё более престижной версии турнира, который состоится в следующем году. Турнир будет организован в группах Masters, Challengers, Futures и Open.
Такой формат создаёт удобные условия для конкуренции и обмена опытом между опытными мастерами и молодыми шахматистами, только что выходящими на большую сцену. В настоящее время список звёзд, подтвердивших участие в соревновании, вызывает большой ажиотаж среди любителей шахмат.
В турнире сразятся такие гроссмейстеры, занимающие высокие позиции в мировом рейтинге, как Ян Непомнящий, наш соотечественник Нодирбек Абдусатторов, индийцы Арджун Эригайси и Видит Гуджрати. Также за победу будут бороться такие искусные шахматисты, как Джавохир Синдоров, Ханс Ниманн, Шахрияр Мамедъяров, Нодирбек Якуббоев, Шамсиддин Вохидов и Николас Теодору.
Подводя итог, можно сказать, что этот турнир станет не просто спортивным соревнованием, а настоящим праздником ума и стратегии, хозяйкой которого выступит столица. По данным сайта One.uz, эти битвы характеров, проходящие в нашей столице, несомненно, ещё раз продемонстрируют миру потенциал узбекской шахматной школы.