«Arsenal» Mikel Arteta bilan yangi shartnoma imzolashni rejalashtirmoqda
Arsenal futbol klubi hamraisi Josh Kroenke jamoa bosh murabbiyi Mikel Arteta bilan amaldagi kelishuvni uzaytirish klubning ushbu yozdagi eng muhim vazifasi ekanligini ma'lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Londonliklar rahbari ispaniyalik mutaxassisning jamoa kelajagidagi o'rniga to'liq ishonch bildirdi va uzoq muddatli shartnoma imzolanishiga shubha qilmadi. Goal.com sayti xabariga ko'ra, Artetaning amaldagi shartnomasi kelasi yozda yakuniga yetadi, shu sababli klub rahbariyati muzokaralarni tezlashtirishga qaror qilgan.
Kroenke xalqaro nashrlarga bergan intervyusida Mikelni jamoada olib qolish ular uchun birinchi darajali masala ekanini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, dunyo bo'ylab barcha Arsenal muxlislari uchun xushxabar shundaki, murabbiyning o'zi ham ushbu loyihadan mamnun va unda ishtirok etishdan zavqlanmoqda.
Bu esa tomonlar o'rtasidagi hamkorlik uzoq yillar davom etishidan dalolat beradi. Mikel Arteta boshchiligida Arsenal uzoq yillik tanaffusdan so'ng Angliya Premer-ligasi chempionligini qo'lga kiritishga muvaffaq bo'ldi.
Hozirda jamoa tarixiy natija qayd etish ostonasida turibdi. Kanonirlar Yevropa Chempionlar ligasi finalida Parijning PSJ klubiga qarshi maydonga tushishga jiddiy tayyorgarlik ko'rmoqda.
Bunday yutuqlar ispaniyalik murabbiyning klub madaniyatini va g'alaba haqidagi tasavvurlarini butunlay ijobiy tomonga o'zgartira olganini ko'rsatadi. Kroenke jamoaning erishayotgan muvaffaqiyatlarida murabbiylar shtabi va futbolchilarning xizmati beqiyos ekanini alohida e'tirof etdi.
Uning fikricha, klub bir martalik g'alaba bilan cheklanib qolish niyatida emas. AQSH professional sport ligalarida chempionlik tajribasiga ega bo'lgan Josh Kroenke, Arsenal jamoasi Angliya futbolida uzoq yillik yetakchilikni o'z qo'liga olishini istamoqda.
Klub rahbariyati tarkibni yanada kuchaytirishda davom etishini bildirdi, chunki raqib jamoalar ham to'xtab turishgani yo'q. Agar jamoa doimiy rivojlanishga intilmasa, u holda raqobatda ortda qolishi muqarrar.
Pep Gvardiola boshchiligidagi raqiblar hozirda juda yuqori darajani saqlab turibdi, shu sababli Arsenal o'z g'alabali davrini yanada mustahkamlash va yangi cho'qqilarni zabt etishni maqsad qilgan.

«Арсенал» планирует продлить контракт с Микелем Артетой
Совладелец футбольного клуба «Арсенал» Джош Кронке заявил, что продление действующего соглашения с главным тренером команды Микелем Артетой является важнейшей задачей клуба этим летом. Об этом сообщил Zamin.uz.
Руководитель лондонцев выразил полную уверенность в роли испанского специалиста в будущем команды и не сомневается в подписании долгосрочного контракта. По сообщению сайта Goal.com, действующий контракт Артеты истекает следующим летом, поэтому руководство клуба решило ускорить переговоры.
В интервью международным изданиям Кронке подчеркнул, что сохранение Микеля в команде является для них первоочередным вопросом. По его словам, хорошая новость для всех болельщиков «Арсенала» по всему миру заключается в том, что сам тренер доволен этим проектом и получает удовольствие от участия в нем.
Это свидетельствует о том, что сотрудничество между сторонами продлится многие годы. Под руководством Микеля Артеты «Арсенал» сумел завоевать чемпионство в Английской Премьер-лиге после многолетнего перерыва.
В настоящее время команда находится на пороге достижения исторического результата. «Канониры» серьезно готовятся к выходу на поле против парижского «ПСЖ» в финале Лиги чемпионов Европы.
Такие достижения показывают, что испанский тренер смог полностью изменить культуру клуба и представления о победе в положительную сторону. Кронке особо отметил неоценимый вклад тренерского штаба и футболистов в успехи, которых добивается команда.
По его мнению, клуб не намерен ограничиваться разовой победой. Джош Кронке, имеющий опыт чемпионства в профессиональных спортивных лигах США, хочет, чтобы команда «Арсенал» установила многолетнее лидерство в английском футболе.
Руководство клуба заявило, что продолжит дальнейшее усиление состава, так как команды-соперники также не стоят на месте. Если команда не будет стремиться к постоянному развитию, отставание в конкуренции неизбежно.
Соперники под руководством Пепа Гвардиолы сейчас поддерживают очень высокий уровень, поэтому «Арсенал» намерен еще больше укрепить свой победный период и покорить новые вершины.