AQSH Avstraliyani mag‘lub etib pley-offga chiqdi
Guruh bosqichining 2-turida Avstraliya bilan o‘rindirilgan uchrashuvda mezbonlar ishonchli o‘yin ko‘rsattilar va 2:0 hisobida g‘alaba qozondilar. Bu g‘alaba AQSHga muddatidan oldin keyingi bosqichga o‘tish imkonini berdi.
Uchrashuvdagi gollar birinchi bo‘limda topildi. 11-daqiqada AQSH hujumidan so‘ng Avstraliya himoyachisi Burgess to‘pni o‘z darvozasiga yo‘llab qo‘ydi va hisobni ochdi — 1:0.
44-daqiqada esa Friman raqib darvozasini aniq nishonga olib, mezbonlarning ustunligini mustahkamladi — 2:0. Ikkinchi bo‘limda Pochettino shogirlari o‘yin tempini nazorat qilib, hisobni saqlab qolishdi.
Guruhdagi turnir vaziyatiga qarashda AQSH ikkita o‘yindan keyin yuz foizlik natija bilan guruh yetakchisiga aylandi va muddatidan oldin pley-off yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Mag‘lubiyatga uchragan Avstraliya esa hali ham guruhdan chiqish uchun yaxshi imkoniyatga ega.
AQSH 6 ochko bilan keyingi bosqichga yo‘l oldi, Avstraliya esa 3 ochko bilan 2-pog‘onada bormoqda. Uchrashuvni boshlagan futbolchilar tarkibi quyidagicha bo‘ldi: AQSH jamoasi Friz (d), Friman, Richards, Rim, Robinson, Dest, Makkenni, Adams, Tillman, Balogun, Pepi bilan tashqari bo‘lgan.
Avstraliya jamoasi esa Bich (d), Italyano, Chirkati, Suttar, Burgess, Bos, O’Nil, Okon-Engstler, Ture, Leki, Velupillay bilan tashqari bo‘lgan. Ekspertlar sharhida Maurisio Pochettino kelishi bilan AQSH terma jamoasining o‘yinida taktik intizom va mudofaadagi barqarorlik yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
Ikki o‘yinda darvozasidan umuman to‘p o‘tkazib yubormagan amerikaliklar o‘z muxlislari ko‘z o‘nggida turnirning jiddiy favoritlaridan biri ekanligini isbotlashmoqda. Avstraliya esa so‘nggi turda guruhdan chiqish masalasini uzil-kesil hal qilishi kerak bo‘ladi.

США победили Австралию и вышли в плей-офф.
Сборная США под руководством Маурисио Почеттино продолжает успешное выступление на домашнем чемпионате мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В матче 2-го тура группового этапа против Австралии хозяева продемонстрировали уверенную игру и одержали победу со счетом 2:0. Эта победа позволила США досрочно выйти в следующий этап.
Голы в матче были забиты в первом тайме. На 11-й минуте после атаки США защитник Австралии Бёрджесс отправил мяч в свои ворота, открыв счет — 1:0.
На 44-й минуте Фриман точно поразил ворота соперника, закрепив преимущество хозяев — 2:0. Во втором тайме подопечные Почеттино контролировали темп игры и сохранили преимущество.
Глядя на турнирную таблицу группы, США после двух игр с 100-процентным результатом стали лидерами группы и досрочно обеспечили себе путевку в плей-офф. Проигравшая Австралия все еще имеет хорошие шансы на выход из группы.
США вышли в следующий этап с 6 очками, а Австралия занимает 2-е место с 3 очками. Стартовый состав игроков был следующим: сборная США — Фриз (вр), Фриман, Ричардс, Рим, Робинсон, Дест, Маккенни, Адамс, Тилльман, Балогун, Пепи.
Сборная Австралии — Бич (вр), Италиано, Чиркати, Суттар, Бёрджесс, Босс, О'Нил, Окон-Энгстлер, Туре, Леки, Велупиллай. В обзорах экспертов отмечается, что с приходом Маурисио Почеттино в игре сборной США стали заметны тактическая дисциплина и стабильность в защите.
Американцы, не пропустившие ни одного мяча за две игры, доказывают на глазах своих болельщиков, что являются одним из серьезных фаворитов турнира. Австралии же предстоит окончательно решить вопрос с выходом из группы в последнем туре.