Harry Kane Jahon chempionatida 10 gol yetkazib Linekerga teng bo‘ldi
Angliya terma jamoasi va Arsenal yarim himoyachisi Declan Rice, milliy jamoadagi jamoadoshi Harry Kane haqida yuqori fikrlarni bildirib, tajribali hujumchi bilan bir safda top surish u uchun ulkan faxr ekanini takdirladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda Jahon chempionatining guruh bosqichida ishtirok etayotgan "uch sherlar" lagerida Kane nafaqat topuruvchi, balki jamoaviy intizomni ushlab turuvchi asosiy yetakchi sifatida namoyon bo‘lmoqda. Bu haqda Goal.com xabar beradi.
Goal.com nashri xabariga ko‘ra, Angliya terma jamoasi Xorvatiya ustidan qozonilgan 4:2 hisobidagi galabadan keyin keyingi bosqich masalasini hal qilishga yaqin turibdi. O‘sha bahsda dubl qayd etgan 32 yoshli Harry Kane Jahon chempionatlaridagi gollari sonini 10 taga yetkazib, bu ko‘rsatkich bo‘yicha afsonaviy Gary Linekerga yetib oldi.
Gana bilan bo‘ladigan navratdagi esa Kane uchun terma jamoadagi 116-uchrashuv bo‘ladi va u David Beckhamni ortda qoldirib, eng ko‘p o‘yin o‘ynagan futbolchilar ro‘yxatida uchinchi o‘ringa ko‘tariladi. Declan Rice jamoadoshining professionalizmiqa toxtalar ekan, kelajakda farzandlariga Harry Kane bilan birga o‘yinagan haqida faxr bilan gapirib berishini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Bavariya hujumchisi mashg‘ulotlarda ham, o‘yinlarda ham o‘zining yuqori darajasini namoyish etib, yosh futbolchilarga ornakka bo‘lib kelmoqda. Yetakchilik va tajriba omili.
"Men juda omadliman. Birinchidan, u bizning sardorimiz, ikkinchidan, u har kuni o‘z mehnati bilan namuna ko‘rsatadi.
Uning Bavariyada yoki Angliya libosida ko‘rsatayotgan natijalari men uchun kutilmagan holat emas, chunki u mashg‘ulotlarda ham tinimsiz gol uradi. Bunday hujumchi bilan bir jamoada bo‘lish — haqiqiy sharaf", — deya qo‘shimcha qildi Rice.
Sardorlik mas’uliyat faqat maydondagi harakatlar bilan cheklanib qolmayapti. Kane jamoada xotirjamlikka berilishning oldini olish maqsadida futbolchilarni ogohlikka chaqirmoqda.
Xususan, u Evro-2020, JCH-2022 va Evro-2024 turnirlarida birinchi uniindagi galabadan keyin, ikkinchi bahsda durang qayd etilgani haqidagi noxush an’anan eslatib o‘tgan. Angliya terma jamoasi Ganaga qarshi Massachusetts shtatidagi "Foksboro" stadionida maydonga tushadi.
Thomas Tuchel shogirdlari ushbu bahsda galaba qozonishsa, muddatidan oldin pley-off yollanmasini naqd qilishlari mumkin. Gana terma jamoasi Carlos Queiroz qol ostida jismoniy jihatdan kuchli o‘yin namoyish etayotgan bo‘lsa-da, inglizlar ayni damda hujum chizig‘ida juda samarali o‘yin ko‘rsatishmoqda.
Agar Angliya galaba qozonsa va parallel ravishda kechadigan Xorvatiya hamda Panama o‘yinida inglizlar uchun foydali natija qayd etilsa, jamoa keyingi tur oldidan L guruhida peshqadamlikni kafolatlaydi. Bu esa pley-off bosqichi oldidan asosiy tarkib o‘yinchilariga dam berish imkoniyatini yaratadi.

Гарри Кейн сравнялся с Лайнеке, забив 10 голов на чемпионатах мира
Сборная Англии и полузащитник Арсенала Деклан Райс выразили высокую оценку капитану национальной команды Гарри Кейну, подчеркнув, что играть в одной команде с опытным нападающим — это огромная честь. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время, участвуя в групповом этапе Чемпионата мира в лагере «три льва», Кейн выступает не только как бомбардир, но и как ключевой игрок, поддерживающий командную дисциплину. Об этом сообщает Goal.com.
Согласно сообщению Goal.com, после победы над Хорватией со счётом 4:2 сборная Англии близка к решению задачи выхода в следующий этап. В этом матче 32-летний Гарри Кейн, оформивший дубль, увеличил количество своих голов на чемпионатах мира до 10, сравнявшись с легендарным Гэри Линекером по этому показателю.
Предстоящий матч против Ганы станет для Кейна 116-м за национальную команду, что позволит ему обойти Дэвида Бекхэма и выйти на третье место в списке футболистов, проведших наибольшее количество матчей за сборную. Деклан Райс отметил профессионализм своего одноклубника и добавил, что в будущем с гордостью будет рассказывать своим детям о том, как играл вместе с Гарри Кейном.
По его словам, нападающий Баварии демонстрирует высокий уровень как на тренировках, так и в матчах, становясь примером для молодых футболистов. Лидерство и опыт — вот его сильные стороны.
«Я очень удачлив. Во-первых, он наш капитан, во-вторых, каждый день показывает пример своим трудом.
Его результаты в Баварии или в форме сборной Англии для меня не являются неожиданностью, потому что он и на тренировках забивает неутомимо. Играть в одной команде с таким нападающим — это настоящая честь», — добавил Райс.
Обязанности капитана выходят далеко за рамки действий на поле. Кейн стремится предотвратить потерю концентрации в команде, призывая игроков к осознанности.
В частности, он напоминает о неприятном инциденте на Евро-2020, ЧМ-2022 и Евро-2024, когда после первой победы в турнире во втором матче был зафиксирован ничейный результат. Сборная Англии выйдет на поле стадиона «Фоксборо» в Массачусетсе для матча против Ганы.
Если подопечные Томаса Тухеля выиграют этот матч, они смогут обеспечить себе выход в плей-офф заранее. Сборная Ганы, несмотря на то, что под руководством Карлоса Кейроса демонстрирует физически сильную игру, англичане в этот же день показывают высокую эффективность в атаке.
Если Англия выиграет матч, а параллельно встреча Хорватии против Панамы завершится результатом, благоприятным для англичан, команда гарантирует себе первое место в группе L перед следующим туром. Это создаст возможность дать отдых основным игрокам перед этапом плей-офф.