Mutaxassis 41 yoshli hujumchining asosiy tarkibdagi o‘rnini himoya qilib uning tajribasi va jismoniy holati jamoa uchun juda muhim ekanini takdirladi. Bu haqda Goal.com xabar beradi.
Seleksao turnirini kutilganidek boshlay olmadi — Kongo DR terma jamoasiga qarshi kechgan ilk bahsdagi 1:1 hisobidagi durang jamoatchilik va OAV tomonidan keskin tanqid qilindi. Ayniqsa ijtimoiy tarmoqlarda Cristiano Ronaldo jamoaning yuzaga kelgan tanqidlari avj oldi.
Biroq Martinez bu kabi gap-so‘zlarni asossiz deb hisoblamoqda. Bosh murabbiyning so‘zlarigaによると Cristiano Ronaldo nafaqat maydonda balki kiyinish xonasida ham haqiqiy yetakchi sifatida namoyon bormoqda.
Biz hozir har qachongidan ham jipslashganmiz Jahon chempionatida bosim bo‘lishi tabiiy hol bu yuzdan bir qismi Cristiano o‘zini haqiqiy sardorlardek tutmoqda va uning tajribasi yosh o‘ynovchilar uchun o‘rnak bo‘ladi deydi murabbiy. Statistika va jismoniy holat Ko‘pchilik Ronaldoning yoshini rokach qilsa-da Roberto Martinez empirik ma’lumotlar va statistik ko‘rsatkichlar hujumchining foydasiga ekanini urg‘uladi.
Uning aytishicha Cristiano maydonda bo‘sh hududlar yaratish va himoyachilarni chalg‘itish borasida hamon dunyoning eng yaxshilardan biri sifatida qolmoqda. U tiklanish va mashg‘ulotlarga yondashish bo‘yicha eng katta namunadir Raqamlar uning asosiy tarkibda bo‘lishini to‘liq qollab-quvvatlaydi To‘g‘ri jamoa sifatida birinchi uniindan keyin biroz xafamiz lekin bu bizni yanada kuchli qiladi deya qo‘shimcha qildi Portugaliya ustozi.
Shunga qaramay statistikada biroz xavotirli jihat ham bor Cristiano Ronaldo saralash bosqichida 5 ta gol urgan bo‘lsa-da yirik turnirlardagi oxirgi 10 ta uchrashuvda raqib darvozasini ishgol eta olmadi Bu esa muxlislarning unga nisbatan talabchanligini oshishga sabab bo‘ladi. Jamoa himoyachisi Joao Cancelo ham vaziyatga munosabat bildirib xatolarni tuzatish vaqti kelganini aytdi Uning fikricha Portugaliya kabi yuksak saviyali ijrochilarga ega jamoa ko‘proq golli vaziyatlar yaratishi shart Endilikda jamoaning keyingi raqibi O‘zbekiston bo‘ladi va ushbu bahs guruhdagi vaziyatni hal qilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz avvalroq yarim himoyachi Joao Nevesning Ronaldo haqidagi gaplari noto‘g‘ri talqin qilinishi ortidan jamoa ichida kelishmovchilik borligi haqida mish-mishlar tarqalgan edi Martinez Texasdagi žaidon oldidan ushbu gap-so‘zlarga chek qo‘ydi. One.uz

Главный тренер «Португалии» высказался о критике Роналду
Главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес прокомментировал критику в адрес капитана команды Криштиану Роналду перед очередной важной проблемой в рамках чемпионата мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалист защитил место 41-летнего нападающего в основном составе, отметив, что его опыт и физическое состояние крайне важны для команды. Об этом сообщает Goal.com.
«Селесао» не смогла начать турнир так, как ожидалось — ничья 1:1 в первом матче против сборной ДР Конго подверглась резкой критике со стороны общественности и СМИ. Особенно в социальных сетях усилилась критика в адрес Криштиану Роналду.
Однако Мартинес считает подобные разговоры необоснованными. По словам главного тренера, Криштиану Роналду проявляет себя как настоящий лидер не только на поле, но и в раздевалке.
«Мы сейчас сплочены как никогда. Давление на чемпионате мира — это естественное явление, поэтому Криштиану ведет себя как настоящий капитан, и его опыт служит примером для молодых игроков», — говорит тренер. Статистика и физическое состояние. Несмотря на то, что многие указывают на возраст Роналду, Роберто Мартинес подчеркнул, что эмпирические данные и статистические показатели говорят в пользу нападающего.
По его словам, Криштиану по-прежнему остается одним из лучших в мире по созданию свободного пространства на поле и отвлечению защитников. «Он является величайшим примером в плане восстановления и подхода к тренировкам. Цифры полностью подтверждают его пребывание в основном составе. Конечно, как команда мы немного расстроены после первого матча, но это сделает нас еще сильнее», — добавил португальский специалист.
Тем не менее, в статистике есть и несколько тревожных моментов. Хотя Криштиану Роналду забил 5 голов на квалификационном этапе, в последних 10 матчах на крупных турнирах он не смог поразить ворота соперника. Это приводит к росту требований болельщиков к нему. Защитник команды Жоау Канселу также прокомментировал ситуацию, заявив, что пришло время исправлять ошибки. По его мнению, команда с такими высококлассными исполнителями, как Португалия, должна создавать больше голевых моментов. Следующим соперником команды станет Узбекистан, и этот матч может определить ситуацию в группе.
Напомним, ранее после неправильного толкования слов полузащитника Жоау Невеса о Роналду распространились слухи о разногласиях внутри команды. Мартинес пресек эти разговоры перед игрой в Техасе. One.uz