Messi 43 yoshida ham Jahon chempionatida o‘ynashi mumkin
Lionel Messi futbol olamining tirik afsonasi sifatida tan olingan bo‘lsa-da, uning sport shakli hali ham yuqori darajada davormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Angliya terma jamoasining sobiq hujumchisi Gabby Agbonlahor o‘zining fikrlarini bildirishda davom etmoqda. Uning ta’kidlashicha, argentinalik yulduz nafaqat yuqori saviyada o‘ynashda davom etmoqda, balki 43 yoshga yetganidan keyin ham navbatdagi Jahon chempionatida maydonlarda ko‘rinishi mumkin.
Bu haqda Goal.com nashri xabar beradi. Agbonlahor talkSPORT efirida bergan intervyusida Messining fenomenal iqtidori haqida to‘xtalib o‘tdi.
U shunday qildi: agar Messi Angliya Premer-ligasiga ko‘chib o‘tsa, har qanday jamoani chempionlik darajasiga olib chiqishga qodir. Xususan, u o‘zining sobiq jamoasi Aston Villaning misolida bu fikrni tushuntirdi.
Agbonlahorning so‘zlariga ko‘ra, Lionel Messi tarkibga qo‘shilganda, jamoa hatto Chempionlar ligasida ham g‘alaba qozonishi mumkin. Premer-liga va Yevropa cho‘qqilari haqida gapirganda Agbonlahor dadil ifodaladi: "Agar Aston Villa Messini o‘z safiga qo‘shsa, jamoa Angliya Premer-ligasi va Chempionlar ligasida g‘olib chiqadi.
Men bunga shubha qilmayman." Ekspertning bunday fikrlari Messining Shimoliy Amerikada o‘tayotgan yirik turnirdagi ajoyib startidan so‘ng yangragan. Eslatib o‘tamiz, Lionel Messi JCh tarixida xet-trik qayd etgan eng yoshi katta futbolchiga aylandi va musobaqadagi gollar sonini 18 taga yetkazib, mutloq rekordchi bo‘lib turibdi.
Lionel Messi hozirda 39 yoshni qarshilash arafasida bo‘lsa-da, uning maydondagi harakatlari va o‘yinni boshqara olish qobiliyati pasaygani yo‘q. Agbonlahorning fikricha, ko‘pchilik bu turnirni Messining so‘nggi yirik musobaqasi deb hisoblasa-da, aslida u 2030-yilda o‘tadigan yubiley Jahon chempionatida ham qatnashishi mumkin.
Agbonlahor Qatardagi Jahon chempionati paytidagi xotiralarini yodga olib, Messining maydondagi har bir harakati muxlislar uchun xuddi 90 daqiqalik unutilmas konsertga o‘xshashini aytdi. Argentinalik muxlislarning o‘z sardoriga bo‘lgan cheksiz muhabbati va Messining ketma-ket oltita o‘yinda gol urishi uning hali ham dunyoning eng yaxshi o‘yinchisi ekanligidan dalolat beradi.
Hozirda Lionel Messi nafaqat o‘z klubi, balki terma jamoasi uchun ham hal qiluvchi figura bo‘lib qolmoqda. Uning 43 yoshda ham yashil maydonda harakat qilishi haqidagi bashoratlar futbol jamoatchiligi orasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Agar bu amalga oshsa, Messi futbol tarixidagi eng uzoq va muvaffaqiyatli karyeraga ega o‘yinchilardan biri sifatida o‘z nomini yanada mustahkamlab qo‘yadi.

Месси в возрасте 43 лет может играть на чемпионате мира
Лионель Месси, будучи признан живой легендой мирового футбола, продолжает демонстрировать высокий уровень игры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Бывший нападающий сборной Англии Габби Агбонлахор продолжает выражать своё мнение. По его словам, аргентинская звезда не только продолжает играть на высоком уровне, но и может появиться на полях следующего Чемпионата мира, даже после достижения возраста 43 лет.
Об этом сообщает издание Goal.com. В интервью talkSPORT Агбонлахор остановился на феноменальных способностях Месси.
Он сказал: если Месси перейдёт в Английскую Премьер-лигу, он сможет вывести любую команду на уровень чемпионов. В частности, он проиллюстрировал эту мысль на примере своей бывшей команды — Астон Виллы.
Согласно словам Агбонлахора, если Лионель Месси присоединится к составу, команда сможет выиграть даже в Лиге чемпионов. Говоря о Премьер-лиге и европейских кубках, Агбонлахор выразился решительно: «Если Астон Вилла подпишет Месси, команда выиграет Английскую Премьер-лигу и Лигу чемпионов. Я в этом не сомневаюсь».
Такие мнения эксперта появились после впечатляющего старта Месси в крупном турнире в Северной Америке. Напомним, Лионель Месси стал самым возрастным футболистом в истории ЧМ, оформившим хет-трик, и увеличил свой счёт голов в матчах до 18, став абсолютным рекордсменом.
Хотя Лионель Месси сейчас приближается к 39 годам, его движения на поле и способность управлять игрой не показывают признаков снижения. По мнению Агбонлахора, хотя многие считают этот турнир его последним крупным соревнованием, на самом деле он может принять участие и в юбилейном Чемпионате мира в 2030 году.
Вспоминая свои воспоминания о Чемпионате мира в Катаре, Агбонлахор отметил, что каждое движение Месси на поле для его фанатов похоже на незабываемый 90-минутный концерт. Безграничная любовь аргентинских фанатов к своей звезде и тот факт, что Месси забил в шести матчах подряд, подтверждают, что он по-прежнему остаётся одним из лучших игроков мира.
Сегодня Лионель Месси остаётся ключевой фигурой не только для своего клуба, но и для национальной команды. Прогнозы о том, что он сможет продолжать играть на высоком уровне даже в 43 года, вызывают жаркие дискуссии среди футбольных экспертов.
Если это произойдёт, Месси укрепит своё положение как один из игроков с самой длинной и успешной карьерой в истории футбола.