Gana bosh murabbiyi Bellinghem bilan mojaro tafsilday
Jahon chempionatining ikkinchi turida Angliya va Gana o‘rtasida 0:0 hisobidagi durang o‘yin bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bahs natijasidan tashqari, zaxira o‘rindig‘ida yuz bergan mojaro muxlislar orasida ko‘p gaplar tugadi. Gana terma jamoasining portugaliyalik bosh murabbiyi Karlush Keyrush Ingliz o‘yinchisi Jud Bellinghem bilan oxirgi daqiqalarda sodir bo‘lgan to‘qnashuv haqida batafsil gapirdi.
Hammasi ikkinchi bo‘lim oxirida boshlandi. Bellinghem Gana himoyachisi Jeremi Opokuga nisbatan o‘ta qopol harakat qildi.
Zaxira chizig‘ida turgan Keyrush bu xato deb belgilab, ingliz o‘yinchisiga tanbeh berdi. Bu esa yosh yulduzning asablarini dosh bermasligiga sabab bo‘ldi.
Murabbiy quyidagicha izohladi: U haqoratli so‘zlarni ishlatib, noto‘g‘ri munosabat bildirdi. Shuning uchun bu voqea boshlandi.
Men unga maydondan keyin tinchlanishni aytmoqchi edim. Bu harakati uchun u ikkinchi sariq yoki hatto to‘g‘ridan to‘g‘ri qizil kartochka ham olishi mumkin edi, chunki u mening futbolchimning oyog‘iga ataylab tepdi.
Keyrush futbol jasurlar o‘yini ekanligini albatta tan oladi. Biroq Bellinghemning ishlatgan so‘zlari oddiy chegaradan oshib ketgan.
Bu shunchaki emotsional holat edi. U hayotda umuman bo‘lishi lozim bo‘lmagan so‘zni aytdi.
Bu vaziyatni yanada keskinlashtirgan bo‘lishi mumkin. Ammo biz professionallar sifatida darhol o‘zimizni to‘xtatdik.
Futbol smoking kiyib raqsga tushadiganlar uchun emas, balki jasur insonlar uchun, dedi murabbiy. Guruhdagi vaziyat juda qiziqarli tus oldi.
Uchta jamoa pley-off yo‘llanmasi uchun kurashmoqda. Angliya va Gana har ikkalasi 4 ochko to‘plagan.
Xorvatiya 3 ochko bilan uchinchi o‘rinda turibdi. Panama esa hali 0 ochko.
So‘nggi 28 iyun kuni Angliya Panama bilan, Xorvatiya esa Gana bilan o‘ynaydi. Gana uchun bu o‘yin hayot-mamot degan ma’noga ega.
Xorvatiyaga qarshi g‘alaba pley-off chorasini kuchaytiradi. Angliya esa Panama ustidan hisobni ochishga harakat qiladi.

Подробности конфликта главного тренера Ганы с Беллингемом
Во втором туре чемпионата мира матч между Англией и Ганой завершился нулевой ничьей 0:0. Об этом сообщает Zamin.uz.
Помимо результата матча, конфликт, произошедший на скамейке запасных, вызвал много обсуждений среди болельщиков. Главный тренер сборной Ганы португалец Карлуш Кейруш подробно рассказал о столкновении с английским игроком Джудом Беллингемом в последние минуты игры.
Все началось в конце второго тайма. Беллингем совершил крайне грубый поступок по отношению к защитнику Ганы Джереми Опоку.
Кейруш, находившийся на линии запасных, расценил это как ошибку и сделал замечание английскому игроку. Это привело к тому, что молодой звезда не сдержал своих нервов.
Тренер прокомментировал следующее: Он использовал оскорбительные слова и проявил неправильное отношение. Именно поэтому произошел этот инцидент.
Я хотел сказать ему успокоиться после матча. За этот поступок он мог получить вторую желтую или даже прямую красную карточку, так как он намеренно ударил моего футболиста по ноге.
Кейруш, конечно, признает, что футбол — это игра смелых. Однако слова, которые использовал Беллингем, вышли за все рамки.
Это было просто эмоциональное состояние. Он произнес слово, которого вообще не должно быть в жизни.
Это могло еще больше обострить ситуацию. Но мы, как профессионалы, сразу остановили себя.
Футбол не для тех, кто танцует в смокингах, а для смелых людей, — сказал тренер. Ситуация в группе приняла очень интересный оборот.
Три команды борются за выход в плей-офф. Англия и Гана набрали по 4 очка.
Хорватия занимает третье место с 3 очками. Панама же имеет 0 очков.
В последний день, 28 июня, Англия сыграет с Панамой, а Хорватия — с Ганой. Для Ганы эта игра имеет значение жизни и смерти.
Победа над Хорватией усилит шансы на выход в плей-офф. Англия же постарается открыть счет в матче против Панамы.