Nuno Mendesh jarima zarbasini kuchli urib O‘zbekistonga g‘alaba keltirdi
Portugaliya terma jamoasi himoyachisi Nuno Mendesh Jahon chempionati guruh bosqichida O‘zbekistonga qarshi o‘tkazilgan uchrashuvda urgan g‘alaba goliga oid fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Portugaliyalik futbolchi bahsning o‘n yetinchi daqiqasida jarima zarbasini to‘g‘ridan to‘g‘ri darvozaga yo‘llab, hisobni o‘zgartirgan edi. Qizig‘i, o‘sha vaziyatda to‘p oldida jarima zarbalarining mohir ijrochisi Krishtianu Ronaldu ham turgandi.
Ammo raqib kutmagan holda zarbani Mendesh amalga oshirdi. Futbolchining aytishicha, bu kombinatsiya tasodifan yuzaga kelmagan.
Portugaliya terma jamoasi uni mashg‘ulotlarda maxsus tayyorlagan. Biz buni mashg‘ulotlarda ishlab chiqqanmiz.
Odatda hamma jarima zarbasini Krishtianu ijro etadi, deb o‘ylaydi. Kelajakda ham ushbu usuldan foydalanishimiz mumkin.
Balki zarbani men emas, boshqa futbolchi yo‘llar, ammo bu yana ish berishi mumkin, dedi Mendesh. Himoyachi O‘zbekistonga qarshi o‘yinda Portugaliya futbolchilari uchrashuvning barcha daqiqalarida yuqori darajadagi diqqatni saqlab qolganini ham ta’kidladi.
Biz juda xursandmiz. O‘yin davomida to‘liq diqqatimizni jamladik.
Endi yaxshi tiklanib, keyingi bahsga tayyorgarlik ko‘rishimiz kerak. Maqsadimiz — guruhda birinchi o‘rinni egallash, dedi u.
Nuno Mendesh terma jamoa atrofidagi tanqidlarga ham munosabat bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bosim va tanqid professional futbolning ajralmas qismi hisoblanadi.
Tanqid futbolning bir qismi. Biz bunga ko‘nikib qolganmiz.
Jamoada barcha bir-biriga yordam beradi va har qanday bosimga tayyor. Eng muhimi — murabbiy talab qilayotgan o‘yinni namoyish etish va o‘z g‘oyamizga sodiq qolish, deya qo‘shimcha qildi Portugaliya terma jamoasi himoyachisi.

Нуно Мендеш мощным ударом со штрафного принес победу Узбекистану
Защитник сборной Португалии Нуну Мендеш высказался о победном голе, забитом в матче против Узбекистана на групповом этапе чемпионата мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Португальский футболист изменил счет на десятой минуте встречи, нанеся прямой удар по воротам со штрафного. Интересно, что в той ситуации перед мячом стоял и мастер исполнения штрафных Криштиану Роналду.
Однако, неожиданно для соперника, удар нанес Мендеш. По словам футболиста, эта комбинация не была случайностью.
Сборная Португалии специально подготовила её на тренировках. Мы отработали это на тренировках.
Обычно все думают, что штрафной будет исполнять Криштиану. В будущем мы можем снова воспользоваться этим методом.
Возможно, удар нанесу не я, а другой футболист, но это снова может сработать, — сказал Мендеш. Защитник также отметил, что в игре против Узбекистана португальские футболисты сохраняли высокую концентрацию на протяжении всех минут матча.
Мы очень рады. На протяжении всей игры мы были полностью сосредоточены.
Теперь нам нужно хорошо восстановиться и подготовиться к следующему матчу. Наша цель — занять первое место в группе, — добавил он.
Нуну Мендеш также прокомментировал критику вокруг национальной сборной. По его словам, давление и критика являются неотъемлемой частью профессионального футбола.
Критика — часть футбола. Мы к этому привыкли.
В команде все помогают друг другу и готовы к любому давлению. Самое главное — демонстрировать игру, которую требует тренер, и оставаться верными своей идее, — добавил защитник сборной Португалии.