Behruz Karimovning o‘zi Vengriyada maqola yaratildi
Jahon chempionatida o‘tkazilgan dastlabki ikki uchrashuv terma jamoamiz uchun qimmatli tajriba bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisob Kolumbiya va Portugaliya ustidan mag‘lubiyat bilan yakunlangan bo‘lsa-da, jamoamiz yosh himoyachisi Behruz Karimovning o‘ylanishi va harakatlari xalqaro tahlilchilar e’tiborini tortdi. Vengriyalik sport jurnalisti Bense Bochak o‘zining ijtimoiy tarmoqlarida Behruzning o‘ini haqida maqola yaratdi.
U yosh himoyachining universal qobiliyatini va sovvuqonligini albatta alqashga arziydigan darajada ekanini ta’kidladi. Bochakning so‘zlariga ko‘ra, Behruz o‘ng qanot himoyasida ham markazda ham samarali harakat qila oladigan futbolchi ekan.
Mundialning ilk o‘ylarida Behruz Kolumbiyaning mashhur vingeri Luis Dias va Portugaliyaning kuchli himoyachisi Nunu Mendeshga qarshi maydonga chiqdi. Ulug‘ raqiblarga qarshi u hech qachon dovdirab qolmadi va o‘z vazifasini munosib bajardi.
Behruzning dastlabki ikki o‘yindagi statistikasi ham diqqatga mol. U 15 marta to‘p qaytarib olishga erishdi va 34 ta yer yakkakurashlarida ishtirok etdi.
Muvaffaqiyatli dribling bo‘yicha 6 ta natijani qayd etib, o‘zbek futbolchilari orasida eng yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘ldi. Birinchi uchrashuvda Behruz to‘liq 90 daqiqa maydonni qamrab oldi va darvozaga kuchli zarba urgan edi.
Ikkinchi o‘yinda esa murabbiylar uni atigi 89-daqiqada zaxiraga yuborishdi. Bense Bochak Behruz Karimovning noyob profilga ega futbolchi ekanini ta’kidlab, tez orada xorij klublari uning transferi uchun harakat boshlashi mumkinligini aytdi.
Bu esa Yevropa klublari uchun qimmatli imkoniyat bo‘lishi mumkin. Jamoamiz og‘ir kunlarni boshdan kechirayotgan bo‘lsa-da, Behruz kabi yosh iqtidorlarning katta musobaqalarda ko‘rsatgan ishi o‘zbek futboli kelajagiga bo‘langan ishonchni mustahkamlaydi.

Статья о самом Бехрузе Каримове была создана в Венгрии
Первые две встречи на чемпионате мира стали ценным опытом для нашей сборной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Несмотря на то, что матчи против Колумбии и Португалии завершились поражениями, мышление и действия молодого защитника нашей команды Бехруза Каримова привлекли внимание международных аналитиков. Венгерский спортивный журналист Бенсе Бочак опубликовал в своих социальных сетях статью об игре Бехруза.
Он отметил, что универсальные способности и хладнокровие молодого защитника определенно заслуживают похвалы. По словам Бочака, Бехруз является футболистом, который может эффективно действовать как на правом фланге защиты, так и в центре.
В первых играх Мундиаля Бехруз вышел на поле против известного вингера Колумбии Луиса Диаса и сильного защитника Португалии Нуну Мендеша. Против великих соперников он ни разу не растерялся и достойно выполнил свою задачу.
Статистика Бехруза в первых двух матчах также впечатляет. Он совершил 15 перехватов и принял участие в 34 наземных единоборствах.
Зафиксировав 6 успешных дриблингов, он показал самый высокий результат среди узбекских футболистов. В первой встрече Бехруз отыграл все 90 минут и нанес мощный удар по воротам.
Во втором же матче тренеры заменили его только на 89-й минуте. Бенсе Бочак подчеркнул, что Бехруз Каримов является футболистом с уникальным профилем, и отметил, что вскоре зарубежные клубы могут начать борьбу за его трансфер.
Это может стать ценной возможностью для европейских клубов. Несмотря на то, что наша команда переживает трудные времена, игра таких молодых талантов, как Бехруз, на крупных турнирах укрепляет веру в будущее узбекского футбола.