Jahon chempionati doirasida Portugaliya va O‘zbekiston terma jamoalari o‘rtasida o‘tgan bahsdan so‘ng futbol olamida katta shov-shuv ko‘tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Portugaliyalik afsonaviy hujumchi Cristiano Ronaldo mazkur uchrashuvda ikki gol urib, o‘z jamoasining g‘alabasini ta’minladi. Ushbu natijadan so‘ng Angliya terma jamoasi va Manchester Yunayted sobiq himoyachisi Rio Ferdinand ijtimoiy tarmoqlar orqali Ronaldoni tanqid qilayotganlarga keskin javob qaytardi.
Bu haqda Goal.com xabar beradi. Ferdinand o‘zining sobiq jamoadoshining maydondagi harakatlari va uzoq vaqt davomida yuqori saviyada o‘ynayotganidan hayratda ekanini yashirmadi.
Goal.com nashrining xabar berishicha, ekspert Ronaldoning tanqidchilarini og‘izlarini yumishga chaqirib, 41 yoshli futbolchining hali ham dunyo darajasidagi hujumchi ekanini ta’kidlagan. Rio Ferdinandning fikricha, Ronaldoning yoshi va jamoaviy o‘yinga ta’siri haqidagi salbiy fikrlar asossizdir.
Tarixiy natijalar va yangi rekordlar haqida aytganda, O‘zbekiston bilan o‘yindagi gollari evaziga Cristiano Ronaldo Portugaliya futboli tarixida yangi sahifa ochdi. U afsonaviy Eusebio tomonidan o‘rnatilgan jahon chempionatlaridagi gollar soni bo‘yicha rekordni yangiladi.
Ferdinand bu borada to‘xtalar ekan, Qanday qilib 1000 ta gol sari intilayotgan odamga shubha qilish mumkin? U oltita jahon chempionatida gol urgan yagona inson, deya ta’kidladi.
Ferdinand shuningdek Ronaldoning ikkinchi goliga alohida to‘xtalib o‘tdi. Unda tajribali hujumchi yosh himoyachidan qochib ketib, Erling Xoland uslubida zarba yo‘llagan.
Ekspertning so‘zlariga ko‘ra bunday harakatlanish va vaqtni to‘g‘ri tanlash qobiliyati dunyodagi juda kam sonli markaziy hujumchilarga xosdir. Bu esa Ronaldoning jismoniy holati hali ham a’lo darajada ekanligidan dalolat beradi.
Guruhdagi vaziyatga keladigan bo‘lsak, O‘zbekiston ustidan qozonilgan g‘alabadan so‘ng Portugaliya terma jamoasining ochkolari 4 taga yetdi. Eslatib o‘tamiz, portugaliyaliklar dastlabki turda Kongo DR bilan durang o‘ynashgan edi.
Endilikda guruhdagi birinchi o‘rin masalasi so‘nggi turda hal bo‘ladi. Portugaliya navbatdagi uchrashuvni 6 ochko bilan peshqadamlik qilayotgan Kolumbiya terma jamoasiga qarshi o‘tkazadi.
Portugaliya terma jamoasi pley-off bosqichiga guruh g‘olibi sifatida chiqishi uchun Kolumbiyani mag‘lub etishi shart. Cristiano Ronaldo esa o‘zining tarixiy seriyasini davom ettirishni va jamoasini chempionlik sari yetaklashni maqsad qilgan.
O‘zbekistonlik muxlislar uchun esa bu o‘yin jahon darajasidagi yulduzga qarshi munosib qarshilik ko‘rsatish imkoniyati sifatida yodda qoldi. Manba: Goal.com

Бывший защитник «Манчестер Юнайтед» Фердинанд резко ответил Роналду
После матча между сборными Португалии и Узбекистана в рамках чемпионата мира в футбольном мире поднялся большой шум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Легендарный португальский нападающий Криштиану Роналду забил два гола в этой встрече, обеспечив победу своей команде. После этого результата бывший защитник сборной Англии и «Манчестер Юнайтед» Рио Фердинанд резко ответил в социальных сетях тем, кто критикует Роналду.
Об этом сообщает Goal.com. Фердинанд не скрыл своего восхищения действиями бывшего одноклубника на поле и тем, что он на протяжении долгого времени играет на высоком уровне.
По сообщению издания Goal.com, эксперт призвал критиков Роналду замолчать, подчеркнув, что 41-летний футболист до сих пор остается нападающим мирового уровня. По мнению Рио Фердинанда, негативные мысли о возрасте Роналду и его влиянии на командную игру необоснованны.
Говоря об исторических результатах и новых рекордах, Криштиану Роналду открыл новую страницу в истории португальского футбола благодаря голам в игре с Узбекистаном. Он обновил рекорд по количеству голов на чемпионатах мира, установленный легендарным Эузебио.
Останавливаясь на этом, Фердинанд отметил: «Как можно сомневаться в человеке, который стремится к 1000 голов? Он единственный человек, забивавший на шести чемпионатах мира».
Фердинанд также отдельно остановился на втором голе Роналду. В этом эпизоде опытный нападающий убежал от молодого защитника и нанес удар в стиле Эрлинга Холанда.
По словам эксперта, такая манера движения и способность правильно выбирать время присущи очень немногим центральным нападающим в мире. Это свидетельствует о том, что физическое состояние Роналду все еще находится на высшем уровне.
Что касается ситуации в группе, то после победы над Узбекистаном количество очков сборной Португалии достигло 4. Напомним, что португальцы в первом туре сыграли вничью с ДР Конго.
Теперь вопрос о первом месте в группе решится в последнем туре. Португалия проведет следующий матч против сборной Колумбии, которая лидирует с 6 очками.
Для того чтобы сборная Португалии вышла в плей-офф в качестве победителя группы, она обязана победить Колумбию. Криштиану Роналду же намерен продолжить свою историческую серию и привести команду к чемпионству.
Для узбекистанских болельщиков эта игра запомнилась как возможность достойно противостоять звезде мирового уровня. Источник: Goal.com