Kutral-Ko shahrida Lionel Messi haykali qad ko‘tarildi
Argentina terma jamoasi sardori va jahon futbolining taniqli vakili Lionel Messi o‘z vatanida yana bir ulkor ehtiromga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Patagoniyaning Kutral-Ko shahrida futbolchining 26 metrlik mahobatli haykali qad ko‘tarildi. Ushbu monument nafaqat sportchining muvaffaqiyatlari, balki uning butun mamlakat uchun timsolga aylanganini yana bir bor tasdiqladi.
Bu haqda Goal.com xabar beradi. Og‘irligi 70 tonna po‘latdan iborat bo‘lgan ushbu inshoot mahalliy haykaltarosh Aldo Beroisa tomonidan 18 oy davomida sinchkovlik bilan tayyorlangan.
Haykalda Lionel Messining Qatardagi 2022 yilgi Jahon chempionati finalidagi g‘alabadan so‘ng Lusail stadionida tiz cho‘kib turgan ramziy holati aks ettirilgan. Shuningdek, u o‘zining an’anaviy gol nishonlash usuli, ya’ni osmonga ishora qilib, marhum buvisiga ehtirom ko‘rsatayotgan holatda tasvirlangan.
Dunyo miqyosidagi rekord darajadagi monument haqida The Associated Press nashriga bergan intervyusida haykaltarosh Aldo Beroisa ta’kidlaki, u Argentinaning tabiiy elchisidir va bu ish nafaqat san’atkor, balki bir argentinalik sifatida uchun juda muhim edi. Mazkur haykal o‘lchamlari bilan Lionel Messi sharafiga o‘rnatilgan dunyodagi eng yirik monumentga aylandi.
Qayd etish joizki, bungacha Hindistonning Kolkata shahrida futbolchi sharafiga 21 metrlik haykal o‘rnatilgan edi. Biroq G‘arbiy Bengaliya rasmiylari xavfsizlik nuqtayi nazaridan uni qismlarga ajratishni buyurishgan.
Mahalliy qonun chiqaruvchining so‘zlariga ko‘ra, Hindistondagi haykal kuchli shamol natijasida tebranib, xavfli holatga kelib qolgan. Patagoniyadagi yangi monument esa mustahkam po‘lat konstruksiyasi bilan bunday xavflardan xoli ekanilayapti.
Tarixiy natijalar va yangi rekordlar borasida aytganda, haykalning ochilish marosimi Lionel Messining faoliyatidagi navbatdagi tarixiy natijalar bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. 38 yoshli hujumchi yaqinda Avstriyaga qarshi kechgan uchrashuvda dubl qayd etib, Jahon chempionatlari tarixidagi gollari sonini 18 taga yetkazdi.
Shu tariqa, u germaniyalik Miroslav Klose tomonidan o‘rnatilgan uzoq yillik rekordni yangilab, turnir tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi. Hozirda AQSHning Inter Miami klubida to‘p surayotgan sakkiz karra Oltin to‘p sohibi 39 yoshni qarshilash arafasida bo‘lishiga qaramay, yuqori darajadagi o‘yinini namoyish etishda davom etmoqda.
Kutral-Ko shahri an’ananaviy ravishda sanoat markazi hisoblansa-da, ushbu monumental haykal o‘rnatilgach, hududda sayyohlar oqimi keskin ko‘paygani kuzatilmoqda. Bu esa Messimaniya to‘lqini Argentinaning eng chekka hudularida ham hamon kuchli ekanidan dalolat beradi.

В городе Кутрал-Ко установлен памятник Лионелю Месси.
Kutral-Ko shahrida Lionel Messi haykali qad ko'tarildiСборная Аргентины по футболу и её капитан, всемирно известный футболист Лионель Месси, вновь удостоился высокой чести на родине. Об этом сообщает Zamin.uz.
В городе Кутрал-Ко в Патагонии установлен 26-метровый памятник футболисту, который уже возвышается над городом. Этот памятник не только подтверждает достижения спортсмена, но и ещё раз подчёркивает, что он стал символом всей страны.
Об этом сообщает Goal.com. Памятник весом 70 тонн, изготовленный из бронзы, местным скульптором Альдо Берейсой был создан вручную на протяжении 18 месяцев.
На памятнике изображён символический момент Лионеля Месси после победы в финале чемпионата мира 2022 года в Катаре, когда он стоял на коленях на стадионе Лусаил. Кроме того, он изображён в позе, когда он указывает в небо своим традиционным жестом празднования гола, выражая уважение своей покойной бабушке.
В интервью Associated Press скульптор Альдо Берейса подчеркнул, что памятник, установленный на уровне мирового рекорда, является данью природе Аргентины, и эта работа была важна не только как произведение искусства, но и как жест от имени всей аргентинской нации. Установленный памятник с учётомет Лионеля Месси стал самым большим памятником футболисту в мире.
Следует отметить, что ранее в городе Калькутта, Индия, был установлен 21-метровый памятник футболисту, но власти Западной Бенгалии, из соображений безопасности, распорядились разобрать его на части.
По словам местных властей, памятник в Индии начал вибрировать из-за сильного ветра и оказался в опасном состоянии. Новый же памятник в Патагонии, благодаря своей прочной бронзовой конструкции, лишён таких недостатков.
На фоне исторических достижений и новых рекордов открытие памятника совпало с очередным историческим моментом в карьере Лионеля Месси. 38-летний нападающий недавно в матче против Австрии оформил дубль, увеличив общее количество голов на чемпионатах мира до 18.
Таким образом, он обновил долгосрочный рекорд, установленный немецким футболистом Мирославом Клозе, и стал лучшим бомбардиром в истории чемпионатов мира. Несмотря на то, что восьмикратный обладатель Золотого мяча, currently играющий за Inter Miami из MLS, приближается к 39 годам, он продолжает демонстрировать игру высшего уровня.
Город Кутрал-Ко традиционно считается промышленным центром, но с установкой этого монументального памятника в регионе наблюдается резкий рост туристического потока. Это свидетельствует о том, что феномен «Мессимании» остаётся мощным даже в самых отдалённых уголках Аргентины.