Angliyaning Manchester Yunayted klubi Borussiya Dortmund yarim himoyachisi Feliks Nmecha transferi bo‘yicha muzokaralarni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Germaniya terma jamoasi a’zosi uchun kurashda qizil iblislar o‘zining asosiy raqiblari bolgan Manchester Siti va Liverpul jamoalarini ortda qoldirishga harakat qilmoqda. Yashli futbolchining Jahon chempionatidagi yorqin ishtiroki uning transfer bozoridagi nufuzini sezilarli darajada oshirib yubordi.
Bu haqda Goal.com xabar beradi. Sky Sports nashri xabariga kora, Manchester Yunayted rahbariyati ushbu transferni amalga oshirish uchun parda ortida faol ish olib bormoqda.
Hususan, klubning skauting bo‘limi rahbari, germaniyalik mutaxassis Kristofer Vivell futbolchining vakillari bilan doimiy aloqada bolib turibdi. Bu esa Old Trafford klubining ushbu universal yarim himoyachini o‘z safiga qo‘shib olish niyati jiddiy ekanidan dalolat beradi.
Yevropa grandlari o‘rtasidagi raqobat Nmechaga bolgan qiziqish faqatgina Angliya klublari bilan cheklanib qolayotgani yo‘q. Malumotlarga kora, Ispaniyaning Real Madrid klubi ham futbolchining holatini diqqat bilan kuzatib bormoqda.
Shuningdek, Joze Mourinyo ham futbolchining o‘yin uslubiga yuqori baho bergan. Biroq hozirgi bosqichda Manchester Yunayted boshqa davogarlarga qaraganda ancha faolroq harakat qilayotgani aytilmoqda.
Borussiya Dortmund esa o‘z yetakchisini osonlikcha qo‘yib yubormoqchi emas. Nemis klubi muzokaralarda ustunlikka ega, chunki Nmecha shu yilning mart oyida jamoa bilan 2030 yilgacha mo‘ljallangan yangi shartnomaga imzo chekkan edi.
Eng muhimi, ushbu kelishuvda joriy yozgi transfer oynasi uchun sotib olish puli haqida band ko‘zda tutilmagan. Kicker nashrining yozishicha, Dortmund klubi o‘z yulduzi uchun norasmiy ravishda 100 million yevro narx belgilagan.
Bu summa ko‘plab xaridorlarni cho‘chitishi aniq, biroq klub shu yo‘l bilan o‘zining asosiy o‘yinchisini saqlab qolishni ko‘zlagan. Jamoa sport direktori Lars Rikken yaqinda bergan intervyusida Feliks jamoa uchun fundamental ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Hozircha Manchester Yunayted ushbu ulkan summani to‘lashga tayyor yoki yo‘qligi noma’lum. Ammo Angliya Premer ligasining boshqa gigantlari ham poygada ekanini hisobga olsak, transfer oynasi yakuniga qadar Nmecha atrofidagi voqealar rivoji yanada qiziqarli tus olishi kutilmoqda.
Goal.com nashri ham ushbu transfer jarayonlarini yaqindan kuzatib borayotganini ma’lum qilgan. Manba: one.uz

«Манчестер Юнайтед» начал переговоры о трансфере полузащитника дортмундской «Боруссии» Феликса Нмеча.
«Manchester Yunayted» Borussiya Dortmund yarim himoyachisi Feliks Nmecha bilan transfer muhokamasini boshladi
Манчестер Юнайтед начал переговоры о переходе полузащитника Боруссии Дортмунд Феликса Нмеча. Об этом сообщил Zamin.uz.
Немецкий полузащитник национальной команды пытается обойти своих главных конкурентов — Манчестер Сити и Ливерпуль — в борьбе за игрока. Яркое выступление футболиста на чемпионате мира значительно повысило его влияние на трансферном рынке.
Об этом сообщает Goal.com. По информации Sky Sports, руководство Манчестер Юнайтед активно работает за кулисами, чтобы осуществить этот переход.
В частности, руководитель скаутского отдела клуба, немецкий специалист Кристофер Вивелл, постоянно поддерживает связь с агентами футболиста. Это указывает на серьёзное намерение клуба добавить этого универсального полузащитника в свой состав.
Конкуренция среди европейских грандов за Нмеча не ограничивается только английскими клубами. По информации, мадридский Реал также внимательно следит за ситуацией с игроком.
Кроме того, Жозе Моуринью высоко оценил стиль игры футболиста. Однако на текущем этапе Манчестер Юнайтед, как сообщается, действует более активно, чем другие претенденты.
Боруссия Дортмунд, однако, не планирует легко отпускать своего игрока. Немецкий клуб имеет преимущество в переговорах, поскольку Нмеч в марте этого года подписал новый контракт с командой, рассчитанный до 2030 года.
Самое важное: в этом соглашении не указано, что клуб готов выплатить сумму за приобретение игрока в текущее летнее трансферное окно. По информации издания Kicker, Дортмунд неофициально оценил свою звезду в 100 миллионов евро.
Эта сумма, безусловно, отпугнёт многих претендентов, но клуб намерен таким образом удержать своего ключевого игрока. Спортивный директор клуба Ларс Риккен в недавнем интервью особо подчеркнул, что Феликс имеет фундаментальное значение для команды.
Пока неизвестно, готов ли Манчестер Юнайтед выплатить такую огромную сумму. Однако, если учесть, что другие гиганты Премьер-лиги также в игре, ожидается, что события вокруг Нмеча к концу трансферного окна станут ещё более интересными.