Koloskov: O‘zbekiston jamoasi Portugaliya bilan uchrashuvda parchalanib ketdi
Rossiya futbol ittifoqi faxriy prezidenti Vyacheslav Koloskov O‘zbekiston milliy jamoasining JCH-2026 guruh bosqichida Portugaliyaga qarshi o‘tkazgan uchrashuvini tahlil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston mazkur bahsda 0:5 hisobida mag‘lub bo‘lgan edi. Koloskovning fikricha, milliy jamoa turnirda ikki xil qiyofa namoyish etdi.
O‘zbekiston Jahon chempionatida ikki xil o‘yin ko‘rsatdi. Kolumbiyaga qarshi bahsda jamoa munosib harakat qildi, ayrim jihatlar ham yaxshi chiqdi.
Ammo Portugaliya bilan uchrashuvda jamoa butunlay parchalanib ketdi, deya ta’kidladi u. Mutaxassisning ta’kidlashicha, asosiy muammo futbolchilarning kuchli raqibga qarshi qanday harakat qilishni bilmaganligida bo‘lgan.
U bosh murabbiy Fabio Kannavaro taktik tayyorgarlikka yetarlicha e’tibor qaratmagan bo‘lishi mumkinligini aytdi. Menda Kannavaro taktika borasida yetarlicha ishlamagan degan taassurot paydo bo‘ldi.
Jamoa avval besh himoyachi bilan chuqur himoyalanishga harakat qildi, ammo bu ish bermadi. Keyin pressingga o‘tishdi, lekin vaziyat yanada yomonlashdi, dedi Koloskov.
Shu bilan birga, u O‘zbekiston futbolchilarining jismoniy va texnik tayyorgarligiga ijobiy baho berdi. Jamoa jismoniy va texnik jihatdan yomon tayyorlanmagan.
O‘zbekiston mundial darajasidagi o‘rtacha saviyadagi milliy jamoa. Menimcha, bu o‘yinda hal qiluvchi omil aynan taktika bo‘ldi, deya qo‘shimcha qildi mutaxassis.
Koloskov Portugaliyaning o‘yinini ham alohida e’tirof etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, yevropaliklar yuqori saviyada harakat qilib, O‘zbekistonga haqiqiy mahorat darsini ko‘rsatgan.
Albatta, Portugaliya ham juda kuchli o‘ynadi va o‘zining yuqori darajasini namoyish etdi, dedi u. Shu tariqa, mutaxassis O‘zbekistonning yirik hisobdagi mag‘lubiyatiga asosiy sabab sifatida taktik xatolar va o‘yin rejasining samarasizligini ko‘rsatdi.

Колсков: Сборная Узбекистана была разгромлена в матче с Португалией
Президент Российского футбольного союза почётный Вячеслав Колосков проанализировал матч сборной Узбекистана против Португалии в групповом этапе ЧМ-2026. Об этом сообщило Zamin.uz.
В указанном матче сборная Узбекистана проиграла со счётом 0:5. По мнению Колоскова, национальная команда продемонстрировала два разных типа игры на турнире.
Сборная Узбекистана показала две разные игры на чемпионате мира. В матче против Колумбии команда действовала reasonably, некоторые действия были хорошими.
Однако в матче против Португалии команда полностью развалилась, как подчеркнул он. По мнению специалиста, основная проблема заключалась в том, что футболисты не знают, как действовать против сильного соперника.
Он предположил, что главный тренер Фабио Каннаваро, возможно, недостаточно уделил внимание тактической подготовке. У меня сложилось впечатление, что Каннаваро недостаточно поработал над тактикой.
Команда сначала попыталась сыграть в глубокую оборону с пятью защитниками, но это не сработало. Затем перешла к прессингу, но ситуация только ухудшилась, сказал Колосков.
В то же время он дал положительную оценку физической и технической подготовке игроков сборной Узбекистана. Команда физически и технически была плохо подготовлена.
Сборная Узбекистана — это команда среднего уровня для мирового футбола. По моему мнению, решающим фактором в этом матче была именно тактика, добавил специалист.
Колосков также отдельно отметил игру Португалии. По его словам, европейцы действовали на высоком уровне и показали Узбекистану настоящий урок мастерства.
Конечно, Португалия тоже играла очень хорошо и продемонстрировала свой высокий уровень, сказал он. Таким образом, специалист указал, что основной причиной крупного поражения Узбекистана являются тактические ошибки и неэффективность игрового плана.