Messi 39 yoshida ham maydonni ko‘zga ko‘rib o‘ynamoqda
Argentina terma jamoasi sardori Lionel Messi 2026-yilgi Jahon chempionatida o‘zining yoshi va jismoniy qonuniyatlarga bo‘ysunmasligini yana bir bor isbotlamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
39 yoshni qarshi olganiga qaramay, afsonaviy hujumchi shimoliy Amerikadagi mundialda o‘z jamoasini g‘alabalar sari yetaklab, butun dunyo futbol jamoatchiligini, jumladan, sobiq jamoadoshlarini ham hayratda qoldirmoqda. Bu haqda Goal.com xabar beradi.
Ispaniya terma jamoasi va Barselona yulduzi Pedri DSports nashriga bergan intervyusida Messining hozirgi holati haqida o‘z fikrlarini bildirdi. 2020-21-yilgi mavsumda Lionel bilan birga kiyinish xonasini baham ko‘rgan yosh yarim himoyachi, sakkiz karra Oltin to‘p sohibining mahorati yillar o‘tsa-da, zarracha pasaymaganini ta’kidladi.
Pedrining so‘zlariga ko‘ra, Messining maydonni ko‘rish qobiliyati uni boshqalardan ajratib turuvchi asosiy omildir. Aql-idrok va mahorat uyg‘unligi Men u bilan birga o‘ynash va mashg‘ulot o‘tkazish baxtiga muyassar bo‘lganman.
O‘shanda undan ko‘p narsani o‘rgangan bo‘lsam, hozir uning o‘yinlaridan shunchaki zavqlanyapman, deydi Pedri. Uning ta’kidlashicha, ko‘plab futbolchilar yosh o‘tishi bilan jismoniy ko‘rsatkichlari pasayishi sababli qiynalsa, Lionel Messi o‘yinni intellekt orqali boshqarishga o‘tgan.
Pedri Messining o‘yin uslubini tahlil qilar ekan, uning bo‘shliqlarni topish qobiliyatiga alohida to‘xtaldi. Agar uni televizor orqali kuzatsangiz, u doimo bo‘sh nuqtalarni qidirayotganini ko‘rasiz.
U futbolni boshqalardan bir necha soniya oldinroq ko‘radi va gol urish uchun qayerda bo‘lish kerakligini aniq biladi. Uning yoshida bunday darajani ushlab turish faqat uning qo‘lidan keladi.
Tarixiy rekordlar va natijalar Goal.com xabariga ko‘ra, Lionel Messi ushbu turnirda nafaqat yetakchilik, balki yuqori samaradorlik ham namoyish etmoqda. Argentina terma jamoasining musobaqadagi dastlabki beshta golining barchasiga aynan u mualliflik qildi.
Jazoirga qarshi bahsdagi xet-trik va Avstriya bilan o‘yindagi dubl albiseleste ning pley-off bosqichiga yo‘llanma olishini kafolatladi. Hozirda Inter Miami sharafini himoya qilayotgan yulduz Jahon chempionatlari tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi.
Uning hisobida mundiallardagi 18 ta gol mavjud. Shuningdek, u quyidagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha ham mutlaq rekordchi hisoblanadi.
Jahon chempionatlaridagi g‘alabalar soni 18 ta, o‘tkazilgan o‘yinlar soni 28 ta, maydonda o‘tkazilgan daqiqalar 2489 daqiqa. O‘zbekistonlik futbol ishqibozlari uchun ham Messining ushbu muvaffaqiyatlari katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Ko‘plab mahalliy mutaxassislar uning 39 yoshda ham bunday yuqori saviyada to‘p surayotganini sport rejimiga amal qilish va professionalizmning oliy namunasi sifatida baholamoqda. Argentina terma jamoasi 2022-yildagi chempionlik unvonini himoya qilish yo‘lida o‘z sardorining mahoratiga tayanishda davom etadi.

Месси в 39 лет всё ещё выходит на поле и играет.
Капитан сборной Аргентины Лионель Месси вновь доказывает на чемпионате мира 2026 года, что не подчиняется возрасту и физическим законам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Несмотря на то, что ему исполнилось 39 лет, легендарный нападающий ведет свою команду к победам на мундиале в Северной Америке, вызывая восхищение всего мирового футбольного сообщества, включая его бывших партнеров по команде. Об этом сообщает Goal.com.
Звезда сборной Испании и «Барселоны» Педри в интервью изданию DSports поделился своими мыслями о нынешнем состоянии Месси. Молодой полузащитник, который в сезоне 2020-21 делил раздевалку с Лионелем, отметил, что мастерство восьмикратного обладателя «Золотого мяча» ничуть не угасло с годами.
По словам Педри, способность Месси видеть поле является главным фактором, отличающим его от остальных. Сочетание интеллекта и мастерства. Мне посчастливилось играть и тренироваться вместе с ним.
Если тогда я многому у него научился, то сейчас я просто наслаждаюсь его игрой, говорит Педри. Он отметил, что в то время как многие футболисты страдают из-за снижения физических показателей с возрастом, Лионель Месси перешел к управлению игрой с помощью интеллекта.
Анализируя стиль игры Месси, Педри особо остановился на его способности находить свободные зоны. Если наблюдать за ним по телевизору, видно, что он постоянно ищет свободные точки.
Он видит футбол на несколько секунд раньше остальных и точно знает, где нужно находиться, чтобы забить гол. Удерживать такой уровень в его возрасте под силу только ему.
Исторические рекорды и результаты Согласно сообщению Goal.com, Лионель Месси на этом турнире демонстрирует не только лидерство, но и высокую эффективность. Именно он стал автором всех пяти первых голов сборной Аргентины в турнире.
Хет-трик в матче против Алжира и дубль в игре с Австрией гарантировали «альбиселесте» выход в стадию плей-офф. Звезда, ныне защищающая честь «Интер Майами», стал лучшим бомбардиром в истории чемпионатов мира.
На его счету 18 голов на мундиалях. Также он является абсолютным рекордсменом по следующим показателям.
Количество побед на чемпионатах мира — 18, количество проведенных матчей — 28, количество минут, проведенных на поле — 2489 минут. Эти успехи Месси вызывают большой интерес и у узбекистанских любителей футбола.
Многие местные специалисты оценивают то, что он продолжает играть на таком высоком уровне в 39 лет, как высший пример соблюдения спортивного режима и профессионализма. Сборная Аргентины продолжает полагаться на мастерство своего капитана на пути к защите чемпионского титула 2022 года.