Odil Hamrobekov: jahon chempionati biz uchun katta tajriba bo‘layotganini aytdi
O‘zbekiston milliy jamoasi yarimhimoyachisi Odil Hamrobekov 2026 yilgi jahon chempionati 3-turidan o‘rin olgan Kongo Demokratik Respublikasiga qarshi muhim uchrashuv oldidan o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
30 yoshli futbolchi O’FA matbuot xizmatiga bergan intervyusida mundialda dunyoning eng kuchli futbolchilariga qarshi maydonga tushish jamoa uchun katta tajriba bo‘layotganini ta’kidladi. "Dunyoning eng yaxshi futbolchilariga qarshi o‘ynash nasib qildi.
Ko‘p tajriba oldik, deb o‘ylayman. Jahon chempionati darajasini birinchi marta his qilyapmiz va bu juda iliq taassurotlar qoldirmoqda", — dedi Hamrobekov.
Shu bilan birga, yarimhimoyachi dastlabki uchrashuvlardagi natijalar futbolchilarning o‘zini ham, muxlislarni ham qoniqtirmaganini tan oldi. Uning fikricha, ushbu jahon chempionati jamoaning kelgusidagi xalqaro musobaqalardagi ishtiroki uchun katta maktab vazifasini o‘taydi.
"Faqat natijalar o‘zimizni ham, muxlislarni ham qoniqtirmayapti. Ammo bu mundial kelajakda Osiyo chempionati va boshqa xalqaro turnirlarda ishtirok etishimiz uchun katta maktab bo‘lyapti.
Ayniqsa, biz bilan kelgan yosh futbolchilar uchun bu juda foydali", — deya qo‘shimcha qildi u. Hamrobekov O‘zbekistonning pley-off bosqichiga chiqish imkoniyati juda kichik bo‘lsa ham, jamoa undan oxirigacha foydalanishga harakat qilishini bildirdi.
"Bizning o‘yinimizgacha ko‘p narsa oydinlashadi. Jamoa bilan hatto kichik imkoniyatdan ham maksimal foydalanishga harakat qilamiz.
Agar keyingi bosqichga chiqa olsak, bu xalqimiz uchun katta xursandchilik bo‘ladi. Guruhdan chiqib, yaxshi xotiralar qoldirishni istaymiz", — dedi futbolchi.
Milliy jamoa yarimhimoyachisining ta’kidlashicha, Kongo DRga qarshi bahsda har ikki tomon ham faqat g‘alaba uchun maydonga tushadi. "Ruhan va jismonan yaxshiroq tayyor bo‘lgan jamoa o‘z maqsadiga erishadi, deb o‘ylayman.
Biz borimizni beramiz. Bu uchrashuvga faoliyatimizdagi so‘nggi o‘yindek yondashishimiz kerak.
Umid qilamanki, natija biz xohlagandek bo‘ladi", — deya ta’kidladi Hamrobekov. U, shuningdek, jahon chempionati orqali O‘zbekistonni butun dunyo yanada yaxshiroq taniyotganidan faxrlanayotganini aytdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Kongo DR o‘rtasidagi uchrashuv 28 iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 04:30 da boshlanadi. Hozirda Afrika vakili hisobida 1 ochko bor, Fabio Kannavaro boshchiligidagi O‘zbekiston milliy jamoasi esa hali ochko to‘play olmagan.

Одил Хамробеков: Чемпионат мира для нас будет большим опытом.
Полузащитник сборной Узбекистана Одил Хамробеков поделился своими мыслями перед важным матчем против Демократической Республики Конго в рамках 3-го тура чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью пресс-службе ОФУ 30-летний футболист отметил, что выход на поле против сильнейших игроков мира на мундиале становится для команды огромным опытом. «Нам выпала возможность сыграть против лучших футболистов мира.
Думаю, мы получили много опыта. Впервые ощущаем уровень чемпионата мира, и это оставляет очень теплые впечатления», — сказал Хамробеков.
В то же время полузащитник признал, что результаты первых матчей не удовлетворили ни самих игроков, ни болельщиков. По его мнению, этот чемпионат мира послужит большой школой для участия команды в будущих международных соревнованиях.
«Только результаты не удовлетворяют ни нас, ни болельщиков. Но этот мундиаль становится большой школой для нашего участия в будущем чемпионате Азии и других международных турнирах.
Особенно это очень полезно для молодых футболистов, которые приехали с нами», — добавил он. Хамробеков отметил, что, хотя шансы Узбекистана на выход в плей-офф очень малы, команда постарается использовать их до конца.
«Многое прояснится к нашей игре. Вместе с командой постараемся максимально использовать даже самую маленькую возможность.
Если мы сможем выйти в следующий этап, это будет огромной радостью для нашего народа. Мы хотим выйти из группы и оставить хорошие воспоминания», — сказал футболист.
По словам полузащитника национальной сборной, в матче против ДР Конго обе стороны выйдут на поле только за победой. «Думаю, достигнет своей цели та команда, которая будет лучше подготовлена морально и физически.
Мы отдадим все свои силы. К этой встрече нужно подойти так, будто это последний матч в нашей карьере.
Надеюсь, результат будет таким, каким мы хотим», — подчеркнул Хамробеков. Он также сказал, что гордится тем, что благодаря чемпионату мира весь мир узнает Узбекистан еще лучше.
Напомним, матч между Узбекистаном и ДР Конго состоится 28 июня в 04:30 по ташкентскому времени. На данный момент представитель Африки имеет 1 очко, а сборная Узбекистана под руководством Фабио Каннаваро пока не набрала ни одного очка.