Kerjakov: O‘zbekistonning jahon chempionatiga chiqish imkoniyati juda past
Rossiyalik sobiq futbolchi Aleksandr Kerjakov O‘zbekiston milliy jamoasining 2026 yilgi jahon chempionati pley-off bosqichiga chiqish imkoniyatlari haqida fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston terma jamoasi guruh bosqichining 3-turida uchinchi o‘rin uchun asosiy raqobatchisi hisoblangan Kongo Demokratik Respublikasiga qarshi maydonga tushadi. Kerjakovning fikricha, O‘zbekistonning keyingi bosqichga yo‘l olish imkoniyati juda past.
Buning uchun jamoa Kongo DRni katta hisobda mag‘lub etishi talab qilinadi. «O‘zbekistonning jahon chempionatida guruhdan chiqish imkoniyatlari juda kam.
Sababi Kongo DR milliy jamoasini o‘ta yirik hisobda mag‘lub etish kerak», — dedi u. Sobiq hujumchi ushbu vaziyatda mo‘jiza yuz berishiga ishonmayotganini ham yashirmadi.
«Qandaydir mo‘jiza ro‘y berib, O‘zbekiston pley-offga chiqadi, deb o‘ylamayman», — deya qo‘shimcha qildi Kerjakov. Rossiyalik mutaxassis O‘zbekistonning jahon chempionatiga yo‘l olganining o‘zi mamlakat futboli uchun katta yutuq ekanini ta’kidladi.
U bu jihatdan jamoani 2026 yilgi jahon chempionatida ishtirok etgan Kyurasao terma jamoasi bilan qiyosladi. «Bu jamoa haqida xuddi Kyurasao milliy jamoasi kabi gapirish mumkin.
Jahon chempionatiga chiqishning o‘zi O‘zbekiston futboli uchun katta muvaffaqiyat. Kelajakda ular ushbu natijani yanada rivojlantirishiga umid qilaman», — dedi Kerjakov jurnalist Nikolay Baranov bilan suhbatda.
Endi O‘zbekiston terma jamoasi so‘nggi turda Kongo DRga qarshi g‘alaba qozonib, turnirdagi imkoniyatini oxirigacha saqlab qolishga harakat qiladi. (Manba: One.uz)

Кержаков: Шансы Узбекистана выйти на чемпионат мира очень низки.
Российский бывший футболист Александр Кержаков высказал своё мнение о шансах сборной Узбекистана выйти в плей-офф чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
Как известно, сборная Узбекистана в третьем туре группового этапа сыграет против Демократической Республики Конго, которая считается основным конкурентом за третье место в группе. По мнению Кержакова, шансы Узбекистана пройти в следующий этап очень малы.
Для этого команде необходимо одержать крупную победу над ДР Конго. «Шансы Узбекистана выйти из группы на чемпионате мира очень малы.
Потому что нужно крупно обыграть национальную сборную ДР Конго», — сказал он. Бывший нападающий также не скрыл своего скептицизма относительно возможности чуда в этой ситуации.
«Не представляю, чтобы каким-то чудом Узбекистан вышел в плей-офф», — добавил Кержаков. Российский эксперт подчеркнул, что выход Узбекистана на чемпионат мира сам по себе является большим достижением для футбола страны.
В этом отношении он сравнил команду с сборной Кюрасао, которая участвовала в чемпионате мира 2026 года. «О этой команде можно говорить так же, как о национальной сборной Кюрасао.
Сам факт выхода на чемпионат мира — это уже большой успех для узбекского футбола. Надеюсь, в будущем они смогут развить этот результат дальше», — сказал Кержаков в интервью журналисту Николаю Баранову.
В настоящее время сборная Узбекистана пытается сохранить свои шансы в турнире, одержав победу над ДР Конго в последнем туре. (Источник: One.uz)