«O‘zbekiston» jahon chempionatida qiyin sinovlardan o‘tdi
O‘zbekiston milliy futbol jamoasi o‘z tarixidagi ilk jahon chempionatida dastlabki ikki uchrashuvda qiyin sinovlardan o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vakillarimiz Kolumbiyaga 1:3, Portugaliyaga esa 0:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Bu natijalar uchun jamoa va uning rahbarligi tanqid ostiga qoldi.
O‘zbekiston terma jamoasining sobiq futbolchisi Andrey Fyodorov turnirdagi muvaffaqiyatsiz natijalar haqida o‘z fikrini bildirdi. U bosh murabbiy Fabio Kannavaroning tayinlanishiga munosabat bildirib, o‘z taklifini ma’qullab, agar u qaror qabul qiluvchi bo‘lganida, Italiya terma jamoasining sobiq futbolchisini bosh murabbiy etib tayinlamas, balki Timur Kapadzeni lavozimida qoldirarligini aytdi.
Fyodorovning so‘zlariga ko‘ra, "Menga qolsa, Fabio Kannavaroni O‘zbekiston terma jamoasiga bosh murabbiy qilib tayinlamasdim. Timur Kapadzeni qoldirgan bo‘lardim.
U milliy jamoa bosh murabbiyi sifatida o‘z oldiga qo‘yilgan vazifalarni yaxshi bajarayotgan edi". Sobiq futbolchi Kannavaroning ham O‘zbekistonda ishlash uchun o‘ziga xos motivatsiyasi borligini ta’kidladi.
Biroq u murabbiy almashinuvi jamoaning jahon chempionatidagi ishtirokiga ta’sir ko‘rsatgan, deb hisoblamoqda. Shu bilan birga, Fyodorov O‘zbekistonning pley-off bosqichiga chiqish imkoniyati hali butunlay yo‘qolmaganini qayd etdi.
U, "O‘zbekiston terma jamoasi albatta guruhdan chiqa olmaydi, deb aytolmayman. Umid juda katta emas, ammo baribir bor.
Buning uchun, eng avvalo, Kongo DR terma jamoasini mag‘lub etish kerak", dedi. Fyodorov Kongo DRni jiddiy raqib sifatida baholadi va ushbu jamoa guruh bosqichida o‘zining kuchli tomonlarini namoyish etganini alohida ta’kidladi.
"Kongo guruh bosqichida o‘zini ancha kuchli tomondan ko‘rsatdi", deya qo‘shimcha qildi O‘zbekiston terma jamoasining sobiq futbolchisi. Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Kongo Demokratik Respublikasi milliy jamoalari o‘rtasidagi hal qiluvchi uchrashuv 28 iyun kuni AQSHda bo‘lib o‘tadi.
Har ikki jamoa uchun ham katta ahamiyatga ega bo‘lgan bahs Toshkent vaqti bilan soat 04:30 da boshlanadi. Manba: one.uz

«Узбекистан» прошёл сложные испытания на чемпионате мира.
Олимпийская сборная Узбекистана в своем первом участии в чемпионате мира столкнулась с трудными испытаниями в первых двух матчах. Об этом сообщил Zamin.uz.
Наши представители проиграли Колумбии со счётом 1:3, а Португалии — 0:5. Из-за этих результатов сборная и её руководство оказались под критикой.
Бывший футболист национальной сборной Узбекистана Андрей Фёдоров высказал своё мнение о неудачных результатах команды на турнире. Он выразил своё отношение к назначению Фабио Каннаваро главным тренером, поддержав своё предложение, если бы он был тем, кто принимает решения, то назначил бы бывшего футболиста сборной Италии главным тренером, а не оставил бы Тимура Кападзени на своей должности.
По словам Фёдорова: «Если бы от меня зависело, я бы не назначил Фабио Каннаваро главным тренером сборной Узбекистана. Я бы оставил Тимура Кападзени.
Он как главный тренер национальной сборной хорошо справлялся с поставленными перед ним задачами». Бывший футболист подчеркнул, что у Каннаваро также есть свои мотивы для работы в Узбекистане.
Однако он считает, что замена тренера повлияла на участие команды в чемпионате мира. Вместе с тем, Фёдоров отметил, что шансы сборной Узбекистана выйти в плей-офф ещё не полностью потеряны.
Он сказал: «Я не могу сказать, что сборная Узбекистана точно не выйдет из группы. Надежда не велика, но она есть.
Для этого, прежде всего, нужно победить сборную Демократической Республики Конго». Фёдоров оценивает сборную ДР Конго как серьёзного соперника и особо подчеркивает, что эта команда проявила свои сильные стороны в групповом этапе.
«Сборная Конго в групповом этапе показала себя очень сильной стороной», — добавил бывший футболист сборной Узбекистана. Напоминаем, что матч между национальными сборными Узбекистана и Демократической Республики Конго состоится 28 июня в США.
Для обеих команд этот матч имеет большое значение и начнётся в 04:30 по времени Ташкента. Источник: one.uz