O‘zbekiston jahon chempionatida Kolumbiya va Portugaliyaga yengildi
O‘zbekiston milliy futbol jamoasi o‘z tarixidagi ilk jahon chempionatining dastlabki ikki uchrashuvida qiyin sinovdan o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vakillarimiz Kolumbiyaga 1:3, Portugaliyaga esa 0:5 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Bu natijalar jamoa tarixida yorqin emas bo‘lsa-da, tajriba sifatida muhim hisoblanadi.
Milliy jamoaning sobiq futbolchisi Vitaliy Denisov ushbu natijalar va bosh murabbiy Fabio Kannavaroning faoliyati haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Denisovning ta’kidlashicha, italiyalik mutaxassisga jamoaga yangi taktik uslubni singdirish va aynan shu tizimga mos futbolchilarni tanlab olish uchun yetarlicha vaqt berilmagan.
Fabio Kannavaroga O‘zbekiston terma jamoasida yangi o‘yin uslubini joriy qilish va shu taktikaga mos futbolchilarni tanlash uchun vaqt yetishmadi. Uch nafar himoyachi bilan o‘ynash tizimiga bir kunda moslashib bo‘lmaydi, deya tushuntirdi Denisov.
Sobiq futbolchining fikricha, bunday taktik sxema futbolchilardan o‘ziga xos xususiyatlarni talab qiladi. Murabbiylar shtabi esa qisqa vaqt ichida tizimni to‘liq shakllantirish imkoniga ega bo‘lmagan.
Bu sxema doimiy qo‘llanilishi uchun muayyan fazilatlarga ega futbolchilar kerak. Murabbiylar shtabida esa barchasini to‘liq amalga oshirishga vaqt bo‘lmadi.
Nima bo‘lsa, shu bo‘ldi, deya qo‘shimcha qildi Denisov. U, shuningdek, Kannavaro o‘rnida boshqa murabbiy bo‘lganida natija albatta o‘zgargan bo‘lardi, degan fikrga qo‘shilmasligini bildirdi.
Unga ko‘ra, boshqa murabbiy ishlaganida natija boshqacha bo‘lardi, deb aniq ayta olmaymiz. Bu savolga hech kim ishonchli javob bera olmaydi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston va Kongo Demokratik Respublikasi milliy jamoalari o‘rtasidagi hal qiluvchi uchrashuv 28 iyun kuni AQSHda bo‘lib o‘tadi. Har ikki jamoa uchun ham katta ahamiyatga ega bo‘lgan bahs Toshkent vaqti bilan soat 04:30 da boshlanadi.

Узбекистан проиграл Колумбии и Португалии на чемпионате мира
Национальная сборная Узбекика по футболу прошла через сложные испытания в первых двух матчах своего первого в истории чемпионата мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наши представители уступили Колумбии со счетом 1:3, а Португалии — 0:5. Хотя эти результаты не являются яркими в истории команды, они считаются важным опытом.
Бывший футболист национальной сборной Виталий Денисов высказал свое мнение об этих результатах и деятельности главного тренера Фабио Каннаваро. Денисов отметил, что итальянскому специалисту не было дано достаточно времени, чтобы привить команде новый тактический стиль и подобрать футболистов, подходящих именно под эту систему.
Фабио Каннаваро не хватило времени, чтобы внедрить новый стиль игры в сборную Узбекистана и выбрать игроков, соответствующих этой тактике. К системе игры с тремя защитниками невозможно адаптироваться за один день, — пояснил Денисов.
По мнению бывшего футболиста, такая тактическая схема требует от игроков специфических качеств. Тренерский штаб же не имел возможности полностью сформировать систему за короткий промежуток времени.
Для постоянного использования этой схемы нужны футболисты с определенными качествами. В тренерском штабе же не было времени, чтобы полностью всё реализовать.
Что случилось, то случилось, — добавил Денисов. Он также отметил, что не согласен с мнением о том, что результат обязательно изменился бы, будь на месте Каннаваро другой тренер.
По его словам, нельзя однозначно сказать, что при работе другого тренера результат был бы иным. Никто не может дать уверенный ответ на этот вопрос.
Напоминаем, что решающий матч между национальными сборными Узбекистана и Демократической Республики Конго состоится 28 июня в США. Поединок, имеющий большое значение для обеих команд, начнется в 04:30 по ташкентскому времени.