«Nijerya» va «Tunis» o‘rtasida JCh tarixidagi eng ko‘p avtogol urildi
AQSH, Meksika va Kanada yashil maydonlarida o‘tayotgan 2026 yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionati nafaqat chiroyli gollar, balki kutilmagan antirekordlar bilan ham tarixga kirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mundiallarning final bosqichlari tarixidagi eng ko‘p avtogol urish bo‘yicha tarixiy rekord mana shu turnirda rasman takrorlandi. Rekordni takrorlagan gol Nijerya va Tunis bahsi bo‘ldi.
F guruhida bo‘lib o‘tgan Nijerya va Tunis terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda bu rekord yangilandi. Bahsning boshlanganidan so‘ng 3 daqiqa o‘tib, Tunis terma jamoasi yarim himoyachisi Eles Shxiri kutilmaganda o‘z darvozasini ishg‘ol qilib qo‘ydi.
Bu kutilmagan vaziyat JCh 2026 hisobidan qayd etilgan roppa-rosa 12 avtogol sifatida tarixga kirdi. Eng qiziqarli jihati shundaki, ushbu avtogol mualliflari ro‘yxatidan O‘zbekiston milliy terma jamoasining iqtidorli darvozaboni Abduvohid Ne’matov ham joy oldi.
Portugaliyaga qarshi kechgan shiddatli uchrashuvda to‘p kutilmaganda mahoratli posbonimizdan rikoshet holatida o‘z darvozamiz to‘riga borib tushgan edi. Shunga qaramay, bu futbolning tabiiy qisimi va bunday vaziyatlardan hech kim kafolatlanmagan.
Futbol tadbirlarida bunday holatlar sodir bo‘lishi mumkin va bu o‘yinning qiziqarli tomonlaridan biridir. Jahon chempionatida o‘z darvozasiga gol urib, ushbu tarixiy rekordga hissa qo‘shgan 12 nafar futbolchi bilan tanishing.
Mahmud Abunada Qatar terma jamoasidan. Yazan Al Arab Iordaniya terma jamoasidan.
Muhammad Al Mannay Qatar terma jamoasidan. Hasan At Tambakti Saudiya Arabistonidan.
Kemeron Byordjess Avstraliya terma jamoasidan. Damyan Bobadilya Paragvay terma jamoasidan.
Yassin Bunu Marokash terma jamoasidan. Miro Muhaym Shveysariya terma jamoasidan.
Abduvohid Ne’matov O‘zbekiston terma jamoasidan. Eles Shxiri Tunis terma jamoasidan.
Muhammad Hani Misr terma jamoasidan. Ayman Husayn Iroq terma jamoasidan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston milliy terma jamoasi K guruhidagi o‘zining oxirgi va hal qiluvchi uchrashuvini 23 iyun kuni Kongo Demokratik Respublikasi futbolchilariga qarshi o‘tkazadi. Ushbu muhim qarama-qarshilik Toshkent vaqti bilan soat 04:30 da boshlanadi.

«Нигерия» и «Тунис» между собой в истории Чемпионата мира забили наибольшее количество автоголов.
Чемпионат мира по футболу 2026 года, проходящий на зеленых полях США, Мексики и Канады, входит в историю не только красивыми голами, но и неожиданными антирекордами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Исторический рекорд по наибольшему количеству автоголов в истории финальных стадий чемпионатов мира был официально побит на этом турнире. Голом, который обновил рекорд, стал матч между Нигерией и Тунисом.
Рекорд был обновлен в игре между сборными Нигерии и Туниса, которая прошла в группе F. Спустя 3 минуты после начала матча полузащитник сборной Туниса Элиес Схири неожиданно забил в свои ворота.
Эта неожиданная ситуация вошла в историю как ровно 12-й автогол, зафиксированный на ЧМ-2026. Самое интересное, что в списке авторов этих автоголов оказался и талантливый вратарь национальной сборной Узбекистана Абдувохид Нематов.
В напряженном матче против Португалии мяч неожиданно рикошетом от нашего умелого голкипера влетел в собственные ворота. Тем не менее, это естественная часть футбола, и никто не застрахован от таких ситуаций.
Подобные случаи могут происходить на футбольных мероприятиях, и это одна из интересных сторон игры. Познакомьтесь с 12 футболистами, которые забили в свои ворота на чемпионате мира и внесли вклад в этот исторический рекорд.
Махмуд Абунада из сборной Катара. Язан Аль-Араб из сборной Иордании.
Мухаммад Аль-Маннай из сборной Катара. Хасан Аль-Тамбакти из Саудовской Аравии.
Кэмерон Джорджес из сборной Австралии. Дамиан Бобадилья из сборной Парагвая.
Яссин Буну из сборной Марокко. Миро Мухайм из сборной Швейцарии.
Абдувохид Нематов из сборной Узбекистана. Элиес Схири из сборной Туниса.
Мухаммад Хани из сборной Египта. Айман Хусейн из сборной Ирака.
Напоминаем, что национальная сборная Узбекистана проведет свой последний и решающий матч в группе K против футболистов Демократической Республики Конго 23 июня. Это важное противостояние начнется в 04:30 по ташкентскому времени.