Aleksandr Tarxanov O‘zbekiston milliy jamoasining jahon chempionatidagi ishtirokini baholadi
Rossiyalik murabbiy Aleksandr Tarxanov O‘zbekiston milliy jamoasining 2026 yilgi jahon chempionatidagi ishtirokiga baho berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassisning fikricha, o‘z tarixida ilk bor jahon chempionatida qatnashayotgan O‘zbekiston terma jamoasini natijalar uchun qattiq tanqid qilish to‘g‘ri emas. Chunki jahon chempionatiga yo‘l olishning o‘zi mamlakat futboli uchun katta muvaffaqiyat hisoblanadi.
Tarzakovning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston ilk marta jahon chempionatiga chiqdi va mundialda ishtirok etishning o‘zi katta yutuq. Jamoa muhim tajriba orttirdi va navbatdagi jahon chempionatiga yanada yaxshiroq tayyor bo‘ladi.
Ularga e’tiroz bildirish mumkin emas, chunki bu katta yutuq. Shu bilan birga, rossiyalik murabbiy O‘zbekistonning ayni turnirda pley-off bosqichiga chiqish imkoniyatini yuqori baholamadi.
Tarxanovning ta’kidlashicha, bu safar keyingi bosqichga chiqishlari qiyin, chunki ular juda ko‘p gol o‘tkazib yuborishdi. Eslatib o‘tamiz, Fabio Kannavaro boshchiligidagi O‘zbekiston milliy jamoasi dastlabki ikki turda Kolumbiyaga uchdan birga, Portugaliyaga esa beshga mag‘lub bo‘ldi.
Oq bo‘rilar guruh bosqichining so‘nggi uchrashuvida Kongo DRga qarshi maydonga tushadi. Jamoa pley-offga chiqish uchun nazariy imkoniyatni saqlab turgan bo‘lsa-da, to‘plar nisbatidagi katta salbiy farq vazifani ancha murakkablashtirgan.

Александр Тарханов оценивает участие национальной команды Узбекистана на чемпионате мира.
Российский тренер Александр Тарханов оценил участие сборной Узбекистана в чемпионате мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению специалиста, несправедливо строго критиковать сборную Узбекистана по результатам, поскольку впервые в истории участвующую в чемпионате мира команду, так как сам выход на чемпионат мира является большим достижением для страны в футболе.
По словам Тарханова, Узбекистан впервые вышел на чемпионат мира, а само участие в турнире — это уже большая победа. Команда приобрела важный опыт и будет лучше подготовлена к следующему чемпионату мира.
С этим нельзя спорить, ведь это большое достижение. Вместе с тем, российский тренер не высоко оценивает шансы Узбекистана выйти в плей-офф данного турнира.
Как подчеркнул Тарханов, выход в следующий раунд будет сложным для них, поскольку они пропустили слишком много голов. Напомним, что сборная Узбекистана под руководством Фабио Каннаваро в первых двух матчах проиграла Колумбии со счётом 1:3 и Португалии — 0:5.
В последнем матче группового этапа команда сыграет против Демократической Республики Конго. Хотя команда теоретически сохраняет шансы на выход в плей-офф, большой отрицательный разница в забитых и пропущенных мячах значительно усложняет задачу.