Perishich: «Xorvatiya uchun Gana o‘yini hal qiluvchi bo‘lib qoladi»
JCH-2026 guruh bosqichining so‘nggi turi Xorvatiya terma jamoasi uchun haqiqiy imtihonga aylanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jamoaning eng tajribali va yetakchi futbolchilaridan biri Ivan Perishich Gana terma jamoasiga qarshi bo‘lib o‘tadigan o‘ta muhim bahs oldidan matbuot anjumanida ishtirok etdi va jamoadagi holat hamda raqibning sirlari haqida gapirdi. Vaqt kam, mas’uliyat esa ulkan.
Xorvatiyaliklar uchun ayni damda eng katta muammo — bu jismoniy holat. Perishich jamoaning qisqa vaqt ichida qanday tayyorgarlik ko‘rganini yashirib o‘tirmadi.
U shunday dedi: "Bu kunlarda asosiy urg‘uni futbolchilarning tiklanish jarayoniga qaratdik. Ochig‘ini aytganda, mashg‘ulotlar uchun vaqtimiz juda kam bo‘ldi.
Endi raqibni yaxshilab tahlil qilamiz va maydonga tushib, qo‘limizdan kelgan barcha ishni amalga oshiramiz. Oldimizda qanday vazifa turganini va bizdan nima talab etilayotganini juda yaxshi tushunib turibmiz.
Ammo maqsadga erishish uchun dastlabki ikki o‘yindagidan ko‘ra ancha yaxshiroq harakat qilishimiz shart." Raqib xavfli, ammo ular taktikani o‘zgartirishi mumkin. Perishich Gana terma jamoasini kuchli xarakter egasi sifatida ta’rifladi.
Biroq raqibning allaqachon vazifani bajarib qo‘yganligi o‘yinga o‘z ta’sirini o‘tkazishi mumkin. Tartibli himoya borasida Perishich shunday izoh berdi: "Gana — tartibli o‘ynaydigan, juda yaxshi jamoa.
Dastlabki ikkita uchrashuvda ular juda chuqur himoyadan o‘yin tashkil qilishdi." Kutilmagan sovg‘alar haqida esa u quyidagilarni aytdi: "Ular keyingi bosqich yo‘llanmasini naqd qilib bo‘lishdi. Shu sababli, balki bu safar o‘yin uslubida nimanidir o‘zgartirishar?
Qanday bo‘lmasin, biz har qanday kutilmagan sovg‘aga va har qanday vaziyatga shay turishimiz zarur." Guruhdagi vaziyat qanday? Ushbu guruhda chorak final yo‘llanmasi uchun kurash qizg‘in nuqtasiga chiqqan.
Pley-off yo‘lida Xorvatiyaga faqat va faqat g‘alaba kerak bo‘lishi mumkin. Guruh jadvalida Angliya 4 ochko bilan imkoniyati juda yuqori holatda turibdi.
Gana ham 4 ochko to‘plab, pley-off masalasini hal qilgan. Xorvatiya 3 ochko bilan faqat g‘alaba uchun maydonga tushadi.
Panama esa 0 ochko bilan imkoniyatini yo‘qotgan. Xorvatlar ushbu to‘siqdan o‘ta olishadimi yoki Gana ularni musobaqadan chiqarib yuboradimi?

Перишич: «Матч с Ганой станет решающим для Хорватии»
Группа JCH-2026 завершающего этапа превратилась в настоящий экзамен для хорватской команды. Об этом сообщил Zamin.uz.
Один из самых опытных и ключевых футболистов команды Иван Перишич принял участие в пресс-конференции перед важнейшим матчем против сборной Ганы и рассказал о состоянии команды и секретах соперника. Время короткое, а ответственность огромна.
Для хорватов в эти дни главная проблема — физическое состояние. Перишич не стал скрывать, как команда готовилась в короткие сроки.
Он сказал: «В эти дни мы сосредоточились на процессе восстановления футболистов. Говоря честно, времени на тренировки у нас было очень мало.
Теперь мы тщательно анализируем соперника, выходим на поле и делаем всё, что в наших силах. Мы хорошо понимаем, какая задача перед нами стоит и чего от нас требуется.
Но чтобы достичь цели, нам нужно действовать значительно лучше, чем в первых двух матчах».
Соперник опасен, но они могут изменить тактику. Перишич описал сборную Гану как команду с сильным характером.
Однако тот факт, что соперник уже выполнил свою задачу, может повлиять на ход игры. В отношении организованной обороны Перишич отметил: «Гана — команда, которая играет организованно, очень сильная.
В первых двух матчах они строили игру из очень глубокой обороны». О неожиданных подарках он сказал: «Они анализировали план следующего этапа. Возможно, поэтому в этой игре они что-то изменят в стиле игры».
Как бы то ни было, нам нужно быть готовыми к любому неожиданному повороту и к любой ситуации».
Какова ситуация в группе? В этой группе борьба за выход в четвертьфинал достигла критической точки.
На пути плей-офф Хорватии нужна только и только победа. В таблице группы Англия с 4 очками находится в очень выгодном положении.
Гана также набрала 4 очка и решила вопрос выхода в плей-офф. Хорватия с 3 очками выходит на поле только ради победы.
Панама с 0 очками потеряла шансы. Смогут ли хорваты преодолеть этот барьер или Гана выгонит их из турнира?