Misr va Eron o‘rtasidagi uchrashuvda aniq etilmagan penalti munozara keltirib chiqardi
JCH 2026 ning navbatdagi kuni futbol muxlislari uchun haqiqiy drama bilan yodda qoladigan bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"G" guruhining so‘nggi turidan o‘rin olgan Misr va Eron terma jamoalari o‘rtasidagi uchrashuv shunday kechdiki, maydonda ham, tribunalarda ham hayajondan yuraklar to‘xtab qolishiga bir bahya qoldi. JCH 2026.
G guruhi. 3-tur Misr — Eron 1:1 Gollar: Saber 5 daqiqada, Rizoyan 14 daqiqada.
Aniq ijro etilmagan penalti: Mehdi Torimiy 11 daqiqada. Ogohlantirishlar: Saber, Yosir Ibrohim, Lashin — Kanaanizodagon, Ne’matiy, Izzatullohiy, Xalilzoda.
Uchrashuv hakamning hushtagi chalinishi bilan dahshatli tezlikda boshlandi. Boshlanishidanoq hujumga o‘tgan misrliklar besh daqiqadayoq Saberning goli evaziga hisobni ochishdi.
Oradan hech qancha o‘tmay, Eron terma jamoasi sardori Mehdi Torimiy penalti orqali muvozanatni tiklash uchun oltita teng imkoniyat paydo bo‘ldi. Ammo o‘n bir daqiqada u belgilangan o‘n bir metrlik jarima zarbasini aniq ijro eta olmadi.
Shunga qaramay, forslar ruhan tushib qolishmadi va baribir o‘z maqsadlariga erishishdi. O‘n to‘rt daqiqada Rizoyan muvozanatni tikladi.
Bunday natija Muhammad Saloh va uning jamoadoshlarini to‘liq qoniqtirgani bois, afrikaliklar ikkinchi bo‘limda asosiy e’tiborni hisobni saqlab qolishga qaratishdi. Ikkinchi bo‘lim davomida eronliklar tinimsiz yugurishdan ancha toliqib qolishgani sezildi.
Shunga qaramay, ular uchrashuv so‘nggida haqiqiy shturm uyushtirish uchun o‘zlarida kuch topa olishdi. Va nihoyat, hakam tomonidan qo‘shib berilgan to‘qqiz olti daqiqada Shoja Xalilzoda Misr darvozasini ishg‘ol qildi.
Osiyoliklar bazasidagi xursandchilik va baqirishlarni so‘z bilan ta’riflab bo‘lmasdi. Hatto gol muallifi Xalilzoda oldindan tayyorlab qo‘ygan qora ko‘zoynagini taqib, o‘ziga xos tarzda golni nishonlashga ham ulgurdi.
Ammo bu xursandchilik soniyalar ichida sarobga aylandi. Ishga VAR aralashdi va takroriy lavhalardan so‘ng ushbu hujumda mikroskopik ofsayd borligi aniqlanib, gol bekor qilindi.
Drama shu bilan ham tugamadi. Qolgan so‘nggi soniyalarda ham Eron yana bir golga juda yaqin keldi, biroq Misr darvozaboni yaqin masofadan yo‘llangan kuchli zarbani mo‘jizaviy tarzda qaytarib qoldi.
O‘yin birga bir hisobida yakunlandi. Eron guruh bosqichidagi uchta o‘yinning barchasida durang o‘ynadi.
Ammo ular uchun turnir hali tugagani yo‘q. Jamoada to‘plar nisbati yaxshi bo‘lgani sababli, pley-off bosqichiga o‘tish uchun imkoniyatlarini yo‘qotmagan holda turnirni davom ettirmoqda.

На встрече между Египтом и Ираном возник спор из-за не назначенного пенальти.
Очередной день ЧМ-2026 запомнится футбольным болельщикам настоящей драмой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встреча между сборными Египта и Ирана, которые боролись за выход из группы «G», прошла так, что и на поле, и на трибунах сердца едва не остановились от волнения. ЧМ-2026.
Группа G. 3-й тур Египет — Иран 1:1 Голы: Сабер на 5-й минуте, Резайян на 14-й минуте.
Нереализованный пенальти: Мехди Тореми на 11-й минуте. Предупреждения: Сабер, Ясир Ибрагим, Лашин — Кананизадеган, Немати, Иззатуллахи, Халильзаде.
Матч начался с ужасающей скоростью сразу после свистка судьи. Египтяне, перешедшие в атаку с самого начала, открыли счет уже на пятой минуте благодаря голу Сабера.
Вскоре у капитана сборной Ирана Мехди Тореми появилась отличная возможность восстановить равновесие с помощью пенальти. Однако на одиннадцатой минуте он не смог точно реализовать назначенный одиннадцатиметровый удар.
Несмотря на это, персы не пали духом и всё равно достигли своей цели. На четырнадцатой минуте Резайян сравнял счет.
Поскольку такой результат полностью удовлетворил Мухаммеда Салаха и его однокмандников, африканцы во втором тайме сосредоточили основное внимание на сохранении счета. В течение второго тайма было заметно, что иранцы изрядно устали от непрерывного бега.
Тем не менее, в конце встречи они нашли в себе силы устроить настоящий штурм. И наконец, на девяносто шестой минуте добавленного судьей времени Шоджа Халильзаде поразил ворота Египта.
Радость и крики в лагере азиатов невозможно было описать словами. Автор гола Халильзаде даже успел оригинально отпраздновать забитый мяч, надев заранее подготовленные черные очки.
Но эта радость за считанные секунды превратилась в мираж. Вмешался VAR, и после повторов был выявлен микроскопический офсайд в этой атаке, в результате чего гол был отменен.
На этом драма не закончилась. В последние секунды Иран снова был очень близок к голу, но вратарь Египта чудесным образом отразил мощный удар с близкого расстояния.
Игра завершилась со счетом один один. Иран сыграл вничью во всех трех матчах группового этапа.
Однако для них турнир еще не окончен. Благодаря хорошей разнице мячей команда продолжает участие в турнире, не теряя шансов на выход в стадию плей-офф.