Ro‘yxatda dunyo futboli yulduzlari bilan birga Kabo-Verde, Gana va Ekvador kabi terma jamolarning kutilmagan qahramonlari ham bor. Ayniqsa, hujum chizig‘i muxlislar e’tiborini tortishi aniq.
Darvozabon sifatida Kabo-Verde posboni Vozinya tanlandi. Tajribali golkiper jamoasining tarixiy pley-off yo‘llanmasiga katta hissa qo‘shdi va bir qator muhim seyvlari bilan ajralib turdi.
Kabo-Verdening debyut jahon chempionatida keyingi bosqichga chiqishida Vozinyaning hissasi katta bo‘ldi. Himoya chizig‘ida esa kutilmagan nomlar qatnashdi.
Marven Senaya Gana terma jamoasini, Pau Kubarsi Ispaniyani, Diney Borjesh Kabo-Verdeni, Keito Nakamura esa Yaponiyani himoya qildi. Ushbu to‘rtlik guruh bosqichidagi barqaror harakatlari, yakkakurashlardagi ishonchli o‘yini va jamoaviy tartib-intizomi bilan ajralib turdi.
Yarimhimoyada AQSH milliy jamoasi futbolchisi Ueston Makkenni hamda Ekvador vakili Pedro Vite joy oldi. Har ikki futbolchi ham jamoasi o‘yinini boshqarish, to‘pni oldinga yetkazish va himoya bilan hujum o‘rtasidagi muvozanatni ta’minlashda muhim rol o‘ynadi.
Opta tuzgan ramziy tarkibning eng kuchli qismi hujum chizig‘i bo‘ldi. Unda Lionel Messi Argentina terma jamoasini, Vinisius Junior Braziliyani, Kilian Mbappe Fransiyani, Erling Holand esa Norvegiyani himoya qildi.
Bu to‘rtlik guruh bosqichida gollar, assistlar va o‘yinga ta’sir ko‘rsatish bo‘yicha eng yuqori natijalarni qayd etdi. Messi, Mbappe, Holand va Vinisius bir tarkibda — bu ramziy jamoaning eng katta intrigasi bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, amaldagi jahon chempioni — Argentina milliy jamoasi. 2022 yilgi jahon chempionati finalida Argentina va Fransiya o‘rtasidagi asosiy va qo‘shimcha vaqt 3:3 hisobida yakunlangan.
Penaltilar seriyasida esa argentinaliklar 4:2 hisobida g‘alaba qozonib, jahon chempionligini qo‘lga kiritgan. Sizningcha, Opta ramziy jamoasida kim yo‘qligi eng katta hayrat bo‘ldi?

Возинья сыграл решающую роль в успехе Кабо-Верде на дебютном чемпионате мира
После завершения группового этапа чемпионата мира 2026 года Opta составила символическую сборную лучших футболистов турнира. Об этом сообщает Zamin.uz.
В списке наряду со звездами мирового футбола оказались неожиданные герои таких сборных, как Кабо-Верде, Гана и Эквадор. Особенно линия атаки наверняка привлечет внимание болельщиков.
На позиции вратаря был выбран голкипер Кабо-Верде Возинья. Опытный вратарь внес огромный вклад в исторический выход своей команды в плей-офф и выделился рядом важных сейвов.
Вклад Возиньи был значительным в выходе Кабо-Верде в следующий этап на их дебютном чемпионате мира. В линии защиты же появились неожиданные имена.
Марвен Сеная защищал сборную Ганы, Пау Кубарси — Испанию, Диней Боржеш — Кабо-Верде, а Кейто Накамура — Японию. Эта четверка выделилась стабильностью на групповом этапе, уверенной игрой в единоборствах и командной дисциплиной.
В полузащите yer tooki футболист сборной США Уэстон Маккенни, а также представитель Эквадора Педро Вите. Оба футболиста сыграли важную роль в управлении игрой своей команды, продвижении мяча вперед и обеспечении баланса между защитой и нападением.
Самой сильной частью символической сборной, составленной Opta, стала линия атаки. В ней Лионель Месси представлял сборную Аргентины, Винисиус Жуниор — Бразилию, Килиан Мбаппе — Францию, а Эрлинг Холанд — Норвегию.
Эта четверка показала самые высокие результаты по голам, ассистам и влиянию на игру на групповом этапе. Месси, Мбаппе, Холанд и Винисиус в одном составе — это стало главной интригой символической команды.
Напомним, действующим чемпионом мира является сборная Аргентины. В финале чемпионата мира 2022 года основное и дополнительное время матча между Аргентиной и Францией завершилось со счетом 3:3.
В серии пенальти аргентинцы одержали победу со счетом 4:2 и завоевали титул чемпиона мира. Как вы считаете, отсутствие кого в символической сборной Opta стало самым большим сюрпризом?