O‘zbekiston terma jamoasi FIFA reytingida 60-pog‘onaga tushib qoldi
O‘zbekiston milliy terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionati guruh bosqichidagi uchta mag‘lubiyatdan so‘ng FIFA reytingida sezilarli darajada pastladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Terma jamoa 50-o‘rindan 60-pog‘onaga tushib, jami 49,20 reyting ochkosini yo‘qotdi. Hozirgi hisob-kitobga ko‘ra O‘zbekistonning jamg‘armasi 1409,73 ballni tashkil etmoqda.
O‘zbekiston dastlab Kolumbiyaga 1:3 hisobida yutqazib, 14,25 ochkodan ayrildi. Portugaliyaga qarshi 0:5 hisobidagi mag‘lubiyat yana 11,64 ochko yo‘qotilishiga sabab bo‘ldi.
Kongo DRga qarshi so‘nggi uchrashuvdagi 1:3 hisobidan keyin esa jamoa hisobi yana 23,10 ochkoga kamaydi. Guruhda birinchi o‘rinni egallagan Kolumbiya aksincha reytingda yuqoriladi.
Jamoa O‘zbekiston va Kongo DR ustidan g‘alaba qozonib, Portugaliya bilan durang o‘ynadi. Dastlabki hisob-kitobga ko‘ra kolumbiyaliklar 29,07 ochko qo‘shib oldi va 13-o‘rindan 11-pog‘onaga ko‘tarildi.
Ularning umumiy ko‘rsatkichi 1727,42 ballga yetdi. Portugaliya guruhda bir g‘alaba va ikki durang qayd etdi.
Kongo DR bilan 1:1 natija jamoaga 12,76 ochko yo‘qtirgan bo‘lsa, O‘zbekiston ustidan yirik g‘alaba 11,64 ochko qaytardi. Kolumbiya bilan durangdan keyin yana ochko kamaydi.
Natijada Portugaliya 1766,74 ball bilan 5-o‘rindan 8-pog‘onaga tushdi. Kongo DR uchun esa O‘zbekiston ustidan qozonilgan g‘alaba katta o‘sish olib keldi.
Afrika jamoasi guruhda Portugaliya bilan durang o‘ynadi, Kolumbiyaga yutqazdi va O‘zbekistonni yengdi. Shu natijalardan keyin Kongo DR 21,05 ochko qo‘shib, 46-o‘rindan taxminan 41-pog‘onaga ko‘tarildi.

Сборная Узбекистана по футболу опустилась на 60-е место в рейтинге FIFA.
O'zbekiston terma jamoasi FIFA reytingida 60-pog'onaga tushib qoldiСборная Узбекистана по футболу после трёх поражений в групповом этапе чемпионата мира 2026 года значительно упала в рейтинге FIFA. Об этом сообщает Zamin.uz.
Команда опустилась с 50-го на 60-е место, потеряв в общей сложности 49,20 рейтинга. По текущим подсчётам коэффициент сборной Узбекистана составляет 1409,73 балла.
Сначала Узбекистан проиграл Колумбии со счётом 1:3, потеряв 14,25 очка. Поражение от Португалии со счётом 0:5 привело к ещё большей потере — 11,64 очка.
После последнего матча против Демократической Республики Конго, завершившегося со счётом 1:3, счёт команды снизился ещё на 23,10 очка. Колумбия, занявшая первое место в группе, напротив, улучшила свой рейтинг.
Сборная Узбекистана и Демократической Республики Конго одержали победы друг над другом, а с Португалией сыграли вничью. По исходным расчётам колумбийцы набрали 29,07 очка, поднявшись с 13-го на 11-е место.
Их общий показатель достиг 1727,42 балла. Португалия в группе одержала одну победу и сыграла две ничьи.
Ничья 1:1 с Демократической Республикой Конго принесла команде 12,76 очка, тогда как крупная победа над Узбекистаном вернула 11,64 очка. После ничьей с Колумбией очки снова уменьшились.
В итоге Португалия, имея 1766,74 балла, опустилась с 5-го на 8-е место. Для Демократической Республики Конго победа над Узбекистаном привела к значительному росту.
Сборная Африки в группе сыграла вничью с Португалией, проиграла Колумбии и победила Узбекистан. После этих результатов Демократическая Республика Конго набрала 21,05 очка, поднявшись с примерно 46-го на 41-е место.