Fransiya terma jamoasi bosh murabbiyi Didye Desham jamoa sardori Kylian Mbappe atrofidagi tanqidlarga javob qaytarib, hujumchining ayni damdagi holati va maqsadlari haqida to‘xtalib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tajribali mutaxassisning ta’kidlashicha, Real Madrid yulduzi o‘zining navbatdagi jahon chempionligini qo‘lga kiritish yo‘lida ulkan missiyani o‘z zimmasiga olgan va bor e’tiborini faqat g‘alabaga qaratgan. Bu haqda Goal.com xabar beradi.
Jahon chempionatining hal qiluvchi pley-off bosqichlari oldidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida Desham o‘z sardorini himoya qilib chiqdi. Shvetsiyaga qarshi bo‘lajak bahs haqida gapirar ekan, murabbiy Mbappening nafaqat maydondagi mahorati, balki kiyinish xonasidagi yetakchilik xislatlarini ham alohida e’tirof etdi.
Goal.com nashri xabariga ko‘ra, Desham futbolchi haqidagi tashqi tasavvurlar haqiqatdan yiroq ekanini bildirgan. So‘nggi vaqtlarda ijtimoiy tarmoqlar va ommaviy axborot vositalarida Mbappening Parij Sen-Jermendan shov-shuvli ketishi hamda uning shaxsiyati borasida turli salbiy fikrlar ko‘paygan edi.
Biroq Desham bu gap-so‘zlarni inkor etib, Kylian mashg‘ulotlarda ham, jismoniy tayyorgarlik mashqlarida ham barchaga o‘rnak bo‘layotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 27 yoshli hujumchi o‘zining sardorlik rolini to‘liq anglab yetgan.
Deshamning so‘zlariga ko‘ra, Kylian gol urishni va himoyalanishni yaxshi biladi. Murabbiy birinchi kundan aytgan: u maxsus missiyada.
Tashqaridan u haqida hosil bo‘lgan tasavvurlar uning aslida kim ekanligiga deyarli mos kelmaydi. U hatto eng qiyin jismoniy mashqlarda ham birinchilar qatorida bo‘lib, o‘zining professional ekanini isbotlamoqda.
Fransiya terma jamoasi tarixidagi eng yaxshi to‘purar bo‘lib turgan Kylian Mbappe Norvegiya bilan o‘yin ham o‘zining texnik va ma’naviy yetakchi ekanligini ko‘rsatgan edi. Murabbiyning fikricha, futbolchining 2018-yildagi debyutidan buyon o‘sishi to‘xtagani yo‘q.
U doimiy ravishda rekordlarni yangilash va tarixdagi eng yaxshi futbolchiga aylanish istagi bilan yashaydi. Desham Mbappeni favqulodda toifadagi o‘yinchilar sirasiga kiritdi.
Uning ta’kidlashicha, bunday iqtidor egasining aynan Fransiya terma jamoasi sharafini himoya qilayotgani mamlakat uchun katta baxtdir. Hujumchining ruhan kuchliligi, hatto xatolardan keyin ham dovdirab qolmasligi uni boshqalardan ajratib turuvchi asosiy jihat sifatida qayd etildi.
Fransiya terma jamoasi joriy turnirda asosiy favoritlardan biri hisoblanadi. Real Madrid safiga o‘tganidan so‘ng Mbappening har bir harakati butun dunyo futbol jamoatchiligi diqqat markazida bo‘lib turibdi.
O‘zbekistonlik futbol muxlislari ham ushbu yulduzning o‘yinlarini katta qiziqish bilan kuzatib borishmoqda, chunki uning ishtiroki har qanday uchrashuvga o‘zgacha shukuh bag‘ishlaydi.

Дешам: Мбаппе в «Реал Мадриде» взял на себя чемпионство мира
Главный тренер сборной Франции Дидье Дешам ответил на критику в адрес капитана команды Килиана Мбаппе, остановившись на текущем состоянии и целях нападающего. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам опытного специалиста, звезда «Реала» взял на себя огромную миссию на пути к завоеванию своего очередного чемпионства мира и сосредоточил всё внимание исключительно на победе. Об этом сообщает Goal.com.
На пресс-конференции, проведенной перед решающими плей-офф этапами чемпионата мира, Дешам выступил в защиту своего капитана. Говоря о предстоящем матче против Швеции, тренер особо отметил не только мастерство Мбаппе на поле, но и его лидерские качества в раздевалке.
Согласно сообщению издания Goal.com, Дешам заявил, что внешние представления о футболисте далеки от истины. В последнее время в социальных сетях и СМИ участились негативные высказывания по поводу громкого ухода Мбаппе из «Пари Сен-Жермен», а также его личности.
Однако Дешам опроверг эти слова, отметив, что Килиан является примером для всех как на тренировках, так и в упражнениях по физической подготовке. По его словам, 27-летний нападающий полностью осознал свою роль капитана.
По мнению Дешама, Килиан хорошо знает, как забивать голы и как обороняться. Тренер с первого дня подчеркнул: он находится на специальной миссии.
Внешние представления о нем почти не соответствуют тому, кем он является на самом деле. Он входит в число первых даже в самых сложных физических упражнениях, доказывая свой профессионализм.
Килиан Мбаппе, являющийся лучшим бомбардиром в истории сборной Франции, и в игре с Норвегией показал, что является техническим и моральным лидером. По мнению тренера, рост футболиста с момента его дебюта в 2018 году не прекращался.
Он живет постоянным желанием обновлять рекорды и стать лучшим футболистом в истории. Дешам включил Мбаппе в число игроков экстра-класса.
Он отметил, что для страны большая удача, что обладатель такого таланта защищает честь сборной Франции. Психологическая устойчивость нападающего и его способность не теряться даже после ошибок были отмечены как основные черты, отличающие его от остальных.
Сборная Франции считается одним из главных фаворитов текущего турнира. После перехода в «Реал» каждое действие Мбаппе находится в центре внимания всего мирового футбольного сообщества.
Узбекские поклонники футбола также с большим интересом следят за играми этой звезды, так как его участие придает любому матчу особый блеск.