Tomonlar o‘zaro kelishuvga ko‘ra shartnomani bekor qilishgani ma’lum qilindi. Murabbiyning ketishiga jamoaning Jahon chempionati 2026 musobaqasidagi omadsiz ishtiroki asosiy sabab bo‘ldi.
Miroslav Koubek chexiya terma jamoasi boshqaruviga yaqinda, 2025 yilning dekabr oyida kelgan edi. U qisqa vaqt ichida mamlakatda haqiqiy qahramonga aylanishga ulgurgandi.
Tarixiy yutuq sifatida Koubek qo‘l ostida chexiyaliklar pley-off bosqichida Irlandiya va Daniya terma jamoalarini mag‘lub etib, 20 yil davomida kutilgan Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritishgan edi. Biroq, o‘tgan yili bo‘lib o‘tgan Jahon chempionatida Chexiya terma jamoasi mutlaqo muaffaqiyatsizlikka uchradi.
Jamoa guruh bosqichida kuchsiz o‘yin ko‘rsatib, muxlislar hafsalasini pir qildi. Uchta o‘yinda atigi 1 ochko jamg‘argan jamoa turnir bilan erta xayrlashishga majbur bo‘ldi.
Chexiya terma jamoasining guruhdagi natijalari shunday bo‘ldi. Birinchi turda Janubiy Koreya terma jamoasiga 1:2 hisobida mag‘lub bo‘ldi.
Ikkinchi turda Janubiy Afrika Respublikasiga 1:1 hisobida durang o‘ynadi. Uchinchi turda esa Meksika terma jamoasiga 0:3 hisobida yengil ketdi.
Guruhdagi bu muvaffaqiyatsizlikdan so‘ng chexiya futbol rahbariyati Koubek bilan hamkorlikni davom ettirmaslikka qaror qildi. Mintaqada katta shov shuv va umidlar bilan boshlangan qisqa muddatli Koubek davri Jahon chempionatidagi bu natija bilan yakun topdi.

Кубек покинул чешскую термальную команду.
Футбольная ассоциация Чехии официально объявила об уходе главного тренера национальной сборной Мирослава Коубека. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что стороны расторгли контракт по взаимному согласию. Основной причиной ухода тренера стало неудачное выступление команды на Чемпионате мира 2026 года.
Мирослав Коубек возглавил сборную Чехии недавно, в декабре 2025 года. За короткое время он успел стать настоящим героем в стране.
В качестве исторического достижения под руководством Коубека чехи в плей-офф обыграли сборные Ирландии и Дании, завоевав путевку на Чемпионат мира, которой ждали 20 лет. Однако на прошедшем в прошлом году Чемпионате мира сборная Чехии потерпела полный крах.
Команда показала слабую игру на групповом этапе, разочаровав болельщиков. Набрав всего 1 очко в трех матчах, команда была вынуждена досрочно покинуть турнир.
Результаты сборной Чехии в группе были следующими. В первом туре команда уступила сборной Южной Кореи со счетом 1:2.
Во втором туре была зафиксирована ничья со сборной Южно-Африканской Республики со счетом 1:1. В третьем туре команда проиграла сборной Мексики со счетом 0:3.
После этой неудачи в группе руководство чешского футбола решило прекратить сотрудничество с Коубеком. Короткий период правления Коубека, начавшийся с большим шумом и надеждами в регионе, завершился этим результатом на Чемпионате мира.