Sam Kerr «Gotham FC» bilan 2030 yilgacha shartnoma imzoladi
Angliyaning Chelsi jamoasi bilan xayrlashgan tajribali futbolchi AQShning amaldagi chempioni Gotham FC klubi bilan uzoq muddatli shartnoma imzoladi. Bu transfer ayollar futboli bozoridagi eng shov-shuvli kelishuvlardan biri sifatida baholanmoqda.
Bu haqda Goal.com xabar beradi. Klub rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, Sam Kerr Gotham FC bilan 2030-yilga qadar mo‘ljallangan bitimga imzo chekkan.
Ushbu kelishuv hujumchining AQSh Milliy ayollar futbol ligasiga qaytishini anglatadi. Ta’kidlash joizki, Kerr ilgari ushbu jamoaning o‘tmishdoshi hisoblangan Sky Blue FC safida uch mavsum davomida to‘p surgan edi.
Chelsi bilan o‘tgan olti yillik muvaffaqiyat Sam Kerr so‘nggi olti yilni Londonning Chelsi jamoasida o‘tkazib, u yerda haqiqiy afsonaga aylandi. U ingliz klubi tarkibida besh marta Ayollar Superligasi chempionligini qo‘lga kiritdi va ikki bor turnirning eng yaxshi to‘purari sifatida "Oltin butsa" sohibiga aylandi.
Shuningdek, uning hisobida oltita turli ichki kuboklar mavjud. Gotham FC prezidenti Yael Averbuch Westning so‘zlariga ko‘ra, Kerr o‘z avlodining eng kuchli o‘yinchilaridan biri hisoblanadi.
Uning g‘aliblik mentalliteti va o‘yin taqdirini bir lahzada hal qila olish qobiliyati jamoa uchun yangi ufqlarni ochishi kutilmoqda. Sam iyul oyida, xalqaro transfer sertifikati rasmiylashtirilgach, yangi jamoasiga qo‘shiladi.
Qizig‘i shundaki, Sam Kerr NWSL tarixida ikki marta mavsumning eng yaxshi futbolchisi deb topilgan yagona o‘yinchidir. Biroq, u 2024-yilda olgan tizzasidagi jarohat tufayli uzoq vaqt maydonga tusha olmagani sababli, ligadagi yuqori ta’sir ko‘rsatuvchi o‘yinchi maqomiga mos kelmadi.
Shunga qaramay, Gotham FC uni o‘z safiga qo‘shib olish uchun maxsus ajratilgan mablag‘lardan foydalangan. Men Gotham FC va ushbu shaharga qaytayotganimdan juda hayajondaman.
Bu klub mening faoliyatimda muhim o‘rin tutgan. Hozirgi kunda jamoaning ambitsiyalari juda yuqori va men yangi g‘alabalarga hissa qo‘shishni istayman, deya ta’kidladi Sam Kerr o‘zining rasmiy bayonotida.
Gotham FC ushbu transferni amalga oshirish uchun moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirdi. Xususan, himoyachi Lilly Realeni Boston Legacy FC jamoasiga sotish orqali klub 350 ming dollar miqdorida qo‘shimcha mablag‘ ishlab olgan edi.

Сэм Керр подписывает контракт с «Готэм ФК» до 2030 года.
Одна из самых ярких звезд мира женского футбола, австралийская нападающая Сэм Кер открыла новую страницу в своей карьере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Опытная футболистка, попрощавшаяся с английским «Челси», подписала долгосрочный контракт с действующим чемпионом США — клубом «Готем ФК». Этот трансфер оценивается как одна из самых громких сделок на рынке женского футбола.
Об этом сообщает Goal.com. Согласно официальным данным клуба, Сэм Кер подписала с «Готем ФК» соглашение, рассчитанное до 2030 года.
Данный контракт означает возвращение нападающей в Национальную женскую футбольную лигу США. Стоит отметить, что ранее Кер в течение трех сезонов выступала за «Скай Блю ФК», предшественника этой команды.
Успех шести лет с «Челси» Сэм Кер провела последние шесть лет в лондонском «Челси», где стала настоящей легендой. В составе английского клуба она пять раз становилась чемпионкой Суперлиги и дважды становилась обладательницей «Золотой бутсы» как лучший бомбардир турнира.
Также на её счету шесть различных внутренних кубков. По словам президента «Готем ФК» Яэль Авербух Вест, Кер считается одной из сильнейших игроков своего поколения.
Ожидается, что её менталитет победителя и способность в один миг решить исход игры откроют новые горизонты для команды. Сэм присоединится к новому клубу в июле, после оформления международного трансферного сертификата.
Интересно, что Сэм Кер является единственным игроком в истории NWSL, который дважды признавался лучшим футболистом сезона. Однако из-за травмы колена, полученной в 2024 году, она долгое время не могла выходить на поле, из-за чего не соответствовала статусу высокоэффективного игрока лиги.
Несмотря на это, «Готем ФК» использовал специально выделенные средства, чтобы заполучить её в свои ряды. «Я очень рада вернуться в «Готем ФК» и в этот город.
Этот клуб занимает важное место в моей карьере. На сегодняшний день амбиции команды очень высоки, и я хочу внести свой вклад в новые победы», — отметила Сэм Кер в своем официальном заявлении.
«Готем ФК» расширил свои финансовые возможности для осуществления этого трансфера. В частности, продав защитника Лилли Реала в команду «Бостон Легаси ФК», клуб заработал дополнительные средства в размере 350 тысяч долларов.