Harri Keyn dubl qayd etib Angliyaga g‘alaba keltirdi
Germaniyaning Bavariya klubi yulduzi tomonidan amalga oshirilgan dubl evaziga qo‘lga kiritilgan ikkiyu bir hisobidagi g‘alaba nafaqat muxlislarni, balki futbol olamining afsonaviy vakillari Terri Anri va Zlatan Ibrahimovichni ham hayratga soldi. Goal.com nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu g‘alaba inglizlarning turnirdagi mavqeini yanada mustahkamladi.
Uchrashuvning yetmish beshinchi daqiqasida bosh bilan darvozani ishg‘ol qilgan Harri Keyn, o‘yin yakunlanishi arafasida o‘ta murakkab holatdan kuchli zarba yo‘llab, g‘alaba golini kiritdi. Sport tahlilchisi sifatida chiqish qilgan Terri Anri hujumchining jismoniy holati va zarba berish texnikasiga yuqori baho berdi.
Anrining ta’kidlashicha, bahsning so‘nggi daqiqalarida, butun jamoa charchagan bir paytda bunday aniq va kuchli zarba yo‘llash uchun ulkan professional mahorat talab etiladi. U hatto Declan Rays kabi baquvvat futbolchilar ham charchoqdan toliqqan paytda Keynning bunday faollik ko‘rsatganini alohida e’tirof etdi.
Zlatan Ibrahimovich ham hamkasbining fikrlariga qo‘shilgan holda, bugungi Angliya terma jamoasi butunlay o‘z sardoriga bog‘lanib qolganini qayd etdi. Shvetsiyalik sobiq hujumchining fikricha, boshqa kuchli jamoalarda bir nechta yetakchilar bo‘lsa, inglizlarda faqat Harri Keyn o‘yin taqdirini yakka o‘zi hal qilmoqda.
Ibrahimovichning aytishicha, Argentina tarkibida Lionel Messi yoki Fransiya safida Kilian Mbappe kabi yulduzlar bo‘lsa-da, ularning yonida boshqa mahoratli futbolchilar ham bor. Angliya termasida esa barcha mas’uliyat Keynning yelkasiga tushmoqda.
Shu bilan birga, Ibrahimovich jamoaning umumiy jismoniy holatidan xavotirda ekanini bildirdi. Uning kuzatishicha, futbolchilarning o‘yin oxirida toliqib qolishi bosh murabbiy Tomas Tuxel shogirdlari uchun turnirning keyingi bosqichlarida jiddiy muammo tug‘dirishi mumkin.
Hozirda Harri Keyn jahon birinchiligidagi gollari sonini beshtaga yetkazib oldi. U to‘purarlar poygasida Erling Xoland bilan tenglashib, peshqadamlar Mbappe va Messidan atigi bitta gol ortda qolmoqda.
Angliya terma jamoasi garchi qiyinchilik bilan bo‘lsa-da, g‘alaba qozonishda davom etayotgani ularning chempionlik uchun asosiy da’vogarlardan biri ekanini yana bir bor isbotladi.

Гарри Кейн дублем принёс победу Англии.
В рамках чемпионата мира сборная Англии в сложном матче против команды Демократической Республики Конго смогла избежать неожиданного поражения благодаря высокому мастерству своего капитана Гарри Кейна, который вывел команду из трудного положения. Об этом сообщило Zamin.uz.
Дубль, забитый звездой баварского клуба «Бавария», в матче со счётом 2:1 не только обрадовал болельщиков, но и удивил легендарных представителей футбола Тьерри Анри и Златана Ибрагимовича. Согласно информации, распространённой изданием Goal.com, эта победа укрепила позицию англичан в турнире.
На 76-й минуте матча Гарри Кейн, головой поразив ворота в сетку, в концовке игры из очень сложной ситуации нанёс мощный удар и забил победный гол. Тьерри Анри, выступавший в роли футбольного аналитика, высоко оценил физическое состояние нападающего и технику его удара.
Как подчеркнул Анри, в последние минуты матча, когда вся команда была в напряжении, для такого точного и мощного удара требуется огромное профессиональное мастерство. Он даже отметил, что сильные футболисты вроде Деклана Райса, будучи измотанными, не смогли бы проявить такую активность, как Кейн.
Златан Ибрагимович, согласившись с мнением коллег, отметил, что сегодняшняя сборная Англии полностью зависит от своего капитана. По мнению шведского экс-нападающего, в других сильных командах есть несколько лидеров, но в Англии только Гарри Кейн в одиночку определяет ход игры.
Как сказал Ибрагимович, хотя в составе Аргентины есть звёзды вроде Лионеля Месси, а во Франции — Килиана Мбаппе, рядом с ними также есть другие талантливые футболисты. В английской же сборной вся ответственность лежит на плечах Кейна.
Кроме того, Ибрагимович выразил обеспокоенность общим физическим состоянием команды. По его наблюдениям, усталость игроков к концу матча может привести к серьёзным проблемам для подопечных главного тренера Томаса Тухеля в следующих этапах турнира.
В настоящее время Гарри Кейн имеет пять голов на чемпионате мира, сравнявшись с Эрлингом Холандом в списке лучших бомбардиров, и отстаёт от Мбаппе и Месси всего на один гол.
Хотя сборная Англии добивается побед с трудом, этот успех ещё раз подтверждает, что она остаётся одним из главных претендентов на титул champion.