Lamine Yamal va Mark Kukurella endi «El-Klasiko»da o‘zaro raqobatlashadi
Ispaniya futbolining yosh va yorqin yulduzi Lamine Yamal Madridning Real klubiga o‘tgan terma jamoadoshi Mark Kukurella bilan bo‘ladigan bo‘lajak to‘qnashuvlar haqida o‘ziga xos tarzda fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Barselona hujumchisi va madridliklarning yangi himoyachisi o‘rtasidagi raqobat 2026-yilgi Jahon chempionati arafasida yangi bosqichga ko‘tarildi. Goal.com nashri xabariga ko‘ra, Mark Kukurella yaqinda Londonning Chelsi klubidan 47,5 million funt sterling evaziga Real Madrid safiga ko‘chib o‘tdi.
Ushbu transferdan so‘ng, Ispaniya terma jamoasida bir qanotda harakat qiladigan ikki futbolchi endilikda Ispaniya chempionatining eng murosasiz bahsi hisoblangan El-Klasikoda o‘zaro raqibga aylanishadi. Jahon chempionati doirasidagi Avstriyaga qarshi nimchorak final uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rayotgan Lamine Yamal Cope nashriga bergan intervyusida Kukurella bilan hazillashganini ochiqladi.
Yosh iqtidor egasi unga birinchi o‘yinda asosiy tarkibda tushishini, lekin ikkinchi bahsda zaxirada qolishini aytgan. Yamal maydonda raqibini dog‘da qoldirishiga ishonchi komil ekanini ta’kidladi.
O‘n sakkiz yoshli hujumchi uchun Real Madrid vakillari bilan ziddiyatga kirishish yangilik emas. O‘tgan mavsumda u tajribali himoyachi Dani Karvaxal bilan ham maydonda to‘qnash kelgan edi.
O‘shanda Yamal hakamlik qarorlari borasida Madrid klubini tanqid qilgan, Karvaxal esa unga javoban ko‘p gapirmaslikni maslahat bergan edi. Yosh futbolchi o‘zining ochiqchasiga aytgan fikrlaridan pushaymon emasligini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu futbolning ajralmas qismi bo‘lib, u hozirda Real Madrid futbolchilaridan hech biri bilan aloqa qilmayapti. Yamalning bu kabi bayonotlari bo‘lajak El-Klasiko uchrashuvlariga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirishi shubhasizdir.
Robert Levandovski jamoani tark etganidan so‘ng, Lamine Yamal klub rahbariyatidan hujum chizig‘ini kuchaytirishni kutmoqda. U o‘zining terma jamoadoshi, Real Sosedad safida porlayotgan Mikel Oyarzabalni Barselona tarkibida ko‘rishni istashini yashirmadi.
Oyarzabal o‘tgan mavsumda o‘n sakkizta gol urib, o‘z jamoasiga Ispaniya kubogini yutishda katta yordam bergan edi. Shuningdek, Yamal Xulian Alvaresning o‘yin uslubiga ham qiziqishini bildirdi.
Biroq u transfer masalalari klub sport direktori Dekoning vakolatida ekanini yaxshi tushunadi. Futbolchi Dekoning ishini yuqori baholab, jamoaga kim kelsa ham uni qo‘llab-quvvatlashini aytdi.
Hozirda har ikki futbolchi — Yamal va Kukurella bor e’tiborini Ispaniya terma jamoasining Jahon chempionatidagi muvaffaqiyatiga qaratgan. Ammo yangi mavsum boshlanishi bilan ular maydonning bir qanotida murosasiz kurash olib borishlari tayin.

Ламин Ямаль и Марк Кукурелла теперь будут соревноваться друг с другом в «Эль-Класико»
Испанский футбол молодой и яркий звезда Ламин Ямаль поделился своим уникальным мнением о предстоящих матчах с защитником мадридского «Реала» Марком Кукурельей. Об этом сообщил Zamin.uz.
Нападающий «Барселоны» и новый защитник мадридцев находятся в борьбе, которая вышла на новый уровень накануне Чемпионата мира 2026 года. Как сообщает Goal.com, Марк Кукурелья недавно перешел в состав «Реала» из лондонского «Челси» за 47,5 миллиона фунтов стерлингов.
После этого перехода в составе испанской национальной команды два футболиста, действующих на одном фланге, теперь станут взаимными соперниками в самом принципиальном матче чемпионата Испании — Эль-Класико. Готовясь к полуфинальному матчу против Австрии на Чемпионате мира, Ламин Ямаль в интервью изданию Cope рассказал, что посмеялся с Кукурельей.
Молодой талант сказал, что ему посоветовали сначала выйти в основном составе, но во втором матче остаться в запасе. Ямаль подчеркнул, что полностью уверен в своей способности оставить соперника позади на поле.
Для 18-летнего нападающего конфликт с представителями «Реала» — не новость. В прошлом сезоне он уже сталкивался на поле с опытным защитником Дани Карвахалем.
Тогда Ямаль критиковал решения арбитра в адрес мадридского клуба, а Карвахаль посоветовал ему меньше говорить. Молодой футболист показал, что не боится выражать свое мнение открыто.
По его словам, это неизбежная часть футбола, и сейчас он не общается ни с одним игроком «Реала». Такие заявления Ямаля несомненно усилят интерес к предстоящим матчам Эль-Класико.
После ухода Роберта Левандовски из команды, Ламин Ямаль ожидает от руководства клуба усиления атакующей линии. Он открыто заявил, что хотел бы видеть в составе «Барселоны» своего одноклубника по национальной команде Микеля Оярсабаля, который сейчас играет за «Реал Сосьедад».
В прошлом сезоне Оярсабаль забил 18 голов и значительно помог своей команде выиграть Кубок Испании. Кроме того, Ямаль выразил интерес к стилю игры Хулиана Альвареса.
Однако он хорошо понимает, что вопросы трансферов находятся в компетенции спортивного директора клуба Деконинга. Футболист высоко оценивает работу Деконинга и заявил, что будет поддерживать любого, кто придет в команду.
В настоящее время оба футболиста — Ямаль и Кукурелья — направляют внимание на успех испанской национальной команды на Чемпионате мира. Однако с началом нового сезона им предстоит принципиальная борьба на одном фланге.