Luka Modrich hakamlarning qarorini adolatsiz deb hisoblashini aytdi
Xorvatiya milliy terma jamoasi sardori Luka Modrich Jahon chempionatining nimchorak final bosqichidan o‘rin olgan Portugaliyaga qarshi bahsdagi bahsli vaziyat yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur uchrashuvning so‘nggi daqiqalarida xorvatiyaliklar tomonidan kiritilgan gol hakamlar tomonidan bekor qilingani katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Tajribali yarim himoyachining ta’kidlashicha, hakam ofsaydni qayd etishda Matanovich to‘pga tekkanini asos qilib ko‘rsatgan, biroq futbolchilar videolavhalarni qayta ko‘rganda bunday holatni payqashmagan.
Uchrashuvning asosiy vaqtiga qo‘shib berilgan 13-daqiqada Yoshko Gvardiol raqib darvozasini ishg‘ol qilib, hisobni tenglashtirishga muvaffaq bo‘lgan edi. Biroq bosh hakam videoyordamchi hakamlar tizimiga murojaat qilgach, o‘yindan tashqari holat bor degan qarorga keldi va golni inobatga olmadi.
Natijada Portugaliya terma jamoasi 2:1 hisobidagi g‘alabani saqlab qolib, chorak final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. One.uz nashri xabariga ko‘ra, Modrich hakamning ushbu qaroridan mutlaqo norozi ekanini yashirmadi.
O‘yindan keyin tashkil etilgan matbuot anjumanida Luka Modrich hakamning izohidan qoniqmaganini ochiq aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, videotasvirlarning hech birida Matanovichning to‘pga tekkani aniq ko‘rinmagan.
Agar futbolchi to‘pga tegmagan bo‘lsa, u holda ofsayd haqida gap bo‘lishi ham mumkin emas edi. Xorvatiya sardori adolatli qaror chiqarilmaganidan afsusda ekanini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, Portugaliya terma jamoasi uchrashuvning 90+4-daqiqasida Gonsalu Ramush tomonidan kiritilgan gol evaziga oldinga chiqib olgan edi. Oradan bir necha daqiqa o‘tib Xorvatiya hisobni tenglashtirgan bo‘lsa-da, hakamlarning qarori o‘yin taqdirini hal qildi.
Bekor qilingan ushbu gol va hakamlarning xatti-harakati futbol jamoatchiligi orasida eng ko‘p muhokama qilinayotgan mavzulardan biriga aylandi. Xorvatiyaliklar uchun ushbu mag‘lubiyat turnirdagi ishtirokni yakunlashni anglatar edi.

Лука Модрич заявил, что считает решение арбитров несправедливым.
Капитан национальной сборной Хорватии Лука Модрич выразил своё мнение по поводу спорной ситуации в матче против Португалии, которая вышла в полуфинал чемпионата мира. Об этом сообщило Zamin.uz.
В последние минуты матча гол, забитый хорватами, был отменён судьями, что вызвало большие дискуссии. По словам опытного полузащитника, судья зафиксировал офсайд, основываясь на том, что Матанович коснулся мяча, однако при повторном просмотре видеозаписей футболисты не заметили такой ситуации.
В добавленное к основному времени 13-я минута, Йошко Гвардиол забил в ворота соперника, сравняв счёт. Однако после того, как главный судья обратился к системе видеопомощи арбитрам и пришёл к выводу, что вне поля игры произошло какое-то нарушение, гол не был засчитан.
В результате сборная Португалии сохранила преимущество со счётом 2:1 и вышла в полуфинал. По информации One.uz, Модрич открыто выразил своё недовольство решением судьи.
На пресс-конференции после матча Лука Модрич прямо заявил, что не согласен с комментарием судьи. По его словам, ни на одном видеоповторе чётко не видно, что Матанович коснулся мяча.
Если футболист не касался мяча, то разговор об офсайде вообще невозможен. Капитан Хорватии выразил сожаление из-за того, что справедливое решение не было принято.
Напомним, что на 90+4-й минуте матча Гонсалу Рамуш забил гол, выведя Португалию вперёд. Через несколько минут Хорватия сравняла счёт, но решение судей определило исход матча.
Отменённый гол и действия судей стали одной из самых обсуждаемых тем в мире футбола. Для хорватов это поражение означало окончание их участия в турнире.