O'zbekiston shaxmat terma jamoasi xalqaro maydondagi mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Xalqaro shaxmat federatsiyasi tomonidan 2024-yil avgust oyi uchun e'lon qilingan yangilangan reytingda mamlakatimiz federatsiyasi dunyo miqyosida sakkizinchi o'rinni egalladi. O'zbekistonlik shaxmatchilarning o'rtacha reyting ko'rsatkichi 2626 ballni tashkil etib, ushbu natija yurtimizni jahonning eng kuchli shaxmat mamlakatlari qatorida e'tirof etilishiga sabab bo'ldi.
Mazkur muvaffaqiyat nafaqat alohida shaxmatchilarning, balki butun milliy shaxmat maktabining tizimli rivojlanayotganidan dalolat beradi. Kuchli sakkizlikka kirish va asosiy raqobat Xalqaro shaxmat federatsiyasining ushbu reytingi mamlakatdagi eng yuqori reytingga ega bo'lgan o'n nafar shaxmatchining ko'rsatkichlari asosida shakllantiriladi.
Avvalgi oyda to'qqizinchi pog'onada turgan O'zbekiston avgust oyida bir pog'ona yuqoriga ko'tarilishga muvaffaq bo'ldi. Hozirda yurtimiz vakillarini oltinchi va yettinchi o'rinlarda borayotgan Ozarbayjon hamda Ukraina terma jamoalaridan atigi bir reyting ochkosi ajratib turibdi.
Shu bilan birga, O'zbekiston shaxmatchilari Fransiya va Niderlandiya kabi an'anaviy kuchli hisoblangan davlatlarni ortda qoldirishdi. Reyting jadvalining yuqori qismida raqobat juda keskin tus olgan.
Masalan, beshinchi o'rindagi Germaniya 2634 ballga ega bo'lsa, Ozarbayjon va Ukraina 2627 ball bilan keyingi o'rinlarni band etgan. O'zbekistonning 2626 ballik ko'rsatkichi shuni anglatadiki, kuchli o'nlikka kiruvchi shaxmatchilarimizdan bir nechtasining keyingi musobaqalardagi kichik g'alabasi ham mamlakatimizni oltinchi o'ringa olib chiqishi mumkin.
Hozirda AQSH federatsiyasi 2723 ball bilan peshqadamlik qilmoqda, Hindiston va Xitoy mos ravishda ikkinchi va uchinchi o'rinlarni egallab turibdi. Jamoaviy kuch va rivojlanish omillari O'zbekiston shaxmatining bugungi yutug'i faqatgina Nodirbek Abdusattorov yoki Javohir Sindarov kabi yetakchilarning xizmati emas.
Federatsiyalar reytingi tuzilishi jihatidan jamoaviy birdamlikni talab etadi. Unda eng kuchli o'n nafar grossmeysterning natijalari inobatga olingani bois, mamlakatda kuchli zaxira kadrlar shakllangani yaqqol ko'rinadi.
Bu esa o'zbek shaxmat maktabining umumiy saviyasi oshganini va barqaror o'sish sur'atiga ega ekanini tasdiqlaydi. Ushbu natijalar O'zbekistonning jahon shaxmat xaritasidagi o'rnini yanada mustahkamlaydi.
Yevropaning ko'plab yetakchi davlatlari bilan oradagi masofa deyarli yo'qolgani milliy terma jamoamizning kelajakdagi nufuzli turnirlarda, xususan, butunjahon shaxmat olimpiadalarida asosiy favoritlardan biri bo'lishini ta'minlaydi. One.uz ma'lumotlariga ko'ra, bunday tizimli o'sish davom etsa, mamlakatimiz yaqin yillarda kuchli beshlikka kirish imkoniyatiga ega bo'ladi.

Сборная Узбекистана по шахматам продолжает укреплять свои позиции на международной арене. Об этом сообщает One.uz.
В обновленном рейтинге, опубликованном Международной шахматной федерацией на август 2024 года, федерация нашей страны заняла восьмое место в мире. Средний рейтинг узбекских шахматистов составил 2626 баллов, что стало причиной признания нашей страны в ряду сильнейших шахматных держав мира.
Этот успех свидетельствует не только об успехах отдельных шахматистов, но и о системном развитии всей национальной шахматной школы. Вхождение в восьмерку сильнейших и основная конкуренция Этот рейтинг Международной шахматной федерации формируется на основе показателей десяти шахматистов страны с самым высоким рейтингом.
Узбекистан, занимавший в прошлом месяце девятую строчку, в августе сумел подняться на одну позицию выше. В настоящее время наших представителей отделяет всего один рейтинговый балл от сборных Азербайджана и Украины, занимающих шестое и седьмое места.
Вместе с тем, шахматисты Узбекистана обошли такие традиционно сильные государства, как Франция и Нидерланды. В верхней части рейтинговой таблицы развернулась острая конкуренция.
Например, Германия, занимающая пятое место, имеет 2634 балла, в то время как Азербайджан и Украина занимают следующие позиции с 2627 баллами. Показатель Узбекистана в 2626 баллов означает, что даже небольшая победа нескольких наших шахматистов, входящих в топ-10, на следующих соревнованиях может вывести нашу страну на шестое место.
В настоящее время лидирует федерация США с 2723 баллами, а Индия и Китай занимают соответственно второе и третье места. Командная сила и факторы развития Сегодняшний успех узбекских шахмат — это заслуга не только таких лидеров, как Нодирбек Абдусатфиров или Джавхир Синдаров.
Рейтинг федераций требует командного единства. Поскольку в нем учитываются результаты десяти сильнейших гроссмейстеров, становится очевидно, что в стране формируется мощный кадровый резерв.
Это подтверждает, что общий уровень узбекской шахматной школы повысился и имеет темпы стабильного роста. Эти результаты еще больше укрепляют позиции Узбекистана на мировой шахматной карте.
То, что дистанция с многими ведущими европейскими странами практически исчезла, гарантирует нашей национальной сборной статус одного из главных фаворитов в будущих престижных турнирах, в частности, на всемирных шахматных олимпиадах. По данным One.uz, если такой системный рост продолжится, наша страна в ближайшие годы будет иметь возможность войти в сильнейшую пятерку