Tarixiy rekordlar va sportdagi yutuqlar "Real Madrid" klubi hujumchisi navbatdagi jahon chempionatida ko‘rsatgan yorqin o‘yini orqali futbol tarixidagi eng buyuk o‘yinchilardan biri ekanini yana bir bor isbotladi. Shimoliy Amerika maydonlarida bo‘lib o‘tgan nufuzli turnirdan so‘ng FIFA rahbari fransuz futbolchisining barqarorligi va beqiyos isteʼdodiga yuqori baho berdi.
Goal.com nashri xabariga ko‘ra, Infantino 25 yoshli hujumchining ketma-ket ikkinchi marta "Oltin butsa" sovrinini qo‘lga kiritganini alohida taʼkidlab o‘tgan. Musobaqa davomida raqiblar darvozasiga o‘nta gol kiritgan Kilian Mbappe jahon chempionatlari tarixidagi va Fransiya terma jamoasining barcha davrlardagi eng yaxshi to‘purari maqomiga ega bo‘ldi.
Uning bunday natijalari futbol olamida noyob hodisa sifatida baholanmoqda. Shu bilan birga, Mbappening maydondagi yetakchilik qobiliyati va jamoaviy o‘yinga qo‘shgan hissasi mutaxassislar tomonidan yuqori darajada eʼtirof etildi.
Irqchilikka qarshi keskin munosabat Biroq turnir yakunlari faqatgina sport muvaffaqiyatlari bilan cheklanib qolgani yo‘q. Musobaqadan so‘ng yuzaga kelgan ayrim noxush holatlar, xususan, baʼzi siyosatchilar tomonidan bildirilgan kamsituvchi fikrlar futbol jamoatchiligining hafsalasini pir qildi.
FIFA prezidenti Paragvay senatori Selesta Amarillaning hujumchiga nisbatan aytgan irqiy va haqoratli so‘zlarini qatʼiy qoraladi. Internet tarmog‘ida keng tarqalgan ushbu salbiy bayonotlar butun dunyo bo‘ylab keskin eʼtirozlarga sabab bo‘ldi.
Paragvaylik senator Kilian Mbappening kelib chiqishiga oid asossiz va haqoratli so‘zlarni ishlatib, uning shaxsiyatiga hujum qilgan edi. Ushbu holat sport olamida nafrat bilan kutib olindi va keng jamoatchilik tomonidan qattiq tanqid qilindi.
Janni Infantino o‘z bayonotida butun futbol hamjamiyati Fransiya terma jamoasi sardori bilan birdam ekanini bildirdi. U futbol har qanday kamsitishlardan xoli, xavfsiz va barcha uchun ochiq maydon bo‘lib qolishi shartligini taʼkidladi.
Shuningdek, FIFA rahbari sportni va jamiyatni irqchilik illatidan tozalash yo‘lidagi kurash to‘xtamasligini vaʼda qildi.

FIFA prezidenti Kilian Mbappening yutuqlari va irqchilikni qoraladiМеждународная федерация футбола (ФИФА) президент Джанни Инфантино высоко оценил исторические достижения капитана сборной Франции Килиана Мбаппе на чемпионатах мира. Об этом сообщает One.uz.
Руководитель организации, помимо отдельного выделения спортивных достижений футболиста в социальных сетях, резко осудил расистские выпады в его адрес. Это заявление вызвало широкий резонанс в футбольном мире, привлекая внимание не только к таланту нападающего, но и к проблемам равенства в спорте.
Исторические рекорды и спортивные достижения
Нападающий «Реала» в очередном чемпионате мира продемонстрировал блестящую игру, ещё раз подтвердив, что он относится к числу величайших игроков в истории футбола. После влиятельного турнира в Северной Америке президент ФИФА высоко оценил стабильность и безупречную готовность французского футболиста.
Как сообщает Goal.com, Инфантино особо подчеркнул, что 25-летний нападающий во второй раз подряд завоевал «Золотой мяч». Во время турнира Килиан Мбаппе забил десять голов в ворота соперников, став лучшим бомбардиром в истории чемпионатов мира и во всех эпохах сборной Франции.
Такие результаты оцениваются как уникальное явление в футбольном мире. Кроме того, его лидерские качества на поле и вклад в командную игру получили высокую оценку со стороны экспертов.
Резкая позиция против расизма
Однако итоги турнира не ограничились только спортивными успехами. После матча всплыли некоторые неприятные ситуации, в частности, уничижительные высказывания отдельных политиков, которые омрачили атмосферу в футбольном сообществе.
Президент ФИФА решительно осудил расистские и оскорбительные слова сенатора Парагвая Селесты Амариллы в адрес нападающего. Эти негативные заявления, широко распространённые в интернете, вызвали резкое осуждение по всему миру.
Сенатор Парагвая использовал безосновательные и оскорбительные выражения в адрес Килиана Мбаппе, нападая на его личность. Эта ситуация была встречена в спортивном мире с неприязнью и подверглась жёсткой критике со стороны широкой общественности.
Джанни Инфантино в своём заявлении подчеркнул, что всё футбольное сообщество стоит бок о бок с капитаном сборной Франции. Он отметил, что футбол должен оставаться свободным от любых форм дискриминации, безопасным и открытым пространством для всех.
Кроме того, руководитель ФИФА пообещал продолжить борьбу за очищение спорта и общества от расизма, подчеркнув, что эта работа не прекратится.