Italiyalik mutaxassisning ta’kidlashicha, futbolchini musobaqaga tayyorlash uchun barcha choralar ko‘rilgan, biroq yakunda kutilmagan tibbiy muammo bunga to‘sqinlik qilgan. Dastlab futbolchining tizzasidagi jarohat xavotirga sabab bo‘lgan bo‘lsa, chuqurlashtirilgan tekshiruvlar natijasida asosiy to‘siq uning bel qismidagi og‘riqlar ekani ma’lum bo‘lgan.
Murabbiy Masharipovning jamoa uchun naqadar muhimligini anglagan holda, uni tarkibga kiritish uchun oxirigacha tavakkal qilganini tan oldi. Murabbiyning tavakkali va futbolchining jamoaga ta’siri Kannavaro matbuot anjumanida Masharipov bo‘yicha qabul qilgan qarorini o‘ziga xos tarzda izohladi.
U futbolchini jahon chempionatiga olib borishga ahd qilgan yagona murabbiy bo‘lganini aytib, bu qarorni katta mas’uliyat va tavakkalchilik deb atadi. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, futbolchining o‘yin amaliyoti yetarli bo‘lmasa-da, uning tajribasi va kiyinish xonasidagi yetakchilik qobiliyati jamoa uchun juda zarur edi.
Murabbiy Masharipovning avvalgi xizmatlarini yuksak qadrlashini va uni qo‘llab-quvvatlashga harakat qilganini bildirdi. Jamoa ustozi futbolchini nafaqat maydondagi mahorati, balki ruhiy dalda beruvchi shaxs sifatida ham qadrlagan.
Mundialdan bir oy avval yarimhimoyachi hali to‘liq tiklanmagan bo‘lsa-da, murabbiy uning faolligi sababli tarkibda qolishiga imkon bergan. "Biz uning jamoaga qanday ta’sir o‘tkaza olishini hisobga olgan holda, unga yordam berish uchun qo‘limizdan kelgan barcha ishni qildik", deya ta’kidladi italiyalik mutaxassis.
Xalqaro darajadagi tibbiy ko‘riklar Masharipovni safga qaytarish jarayoni faqat mahalliy shifokorlar bilan cheklanib qolmagan. Kannavaroning ma’lum qilishicha, futbolchining sog‘lig‘ini tiklash uchun Dubay va Rim shaharlaridagi eng malakali mutaxassislar jalb etilgan.
Bosh murabbiy shaxsan o‘zi ushbu shaharlarda futbolchi bilan uchrashib, jarrohlik amaliyoti va davolanish rejasini muhokama qilgan. Bu harakatlar Masharipovni shunchaki ro‘yxatda saqlash emas, balki uni musobaqaga jismonan tayyorlash uchun qilingan jiddiy urinishlar edi.
Biroq ko‘p sonli tekshiruvlar kutilmagan natijani ko‘rsatdi. Ma’lum bo‘lishicha, futbolchining tizzasidagi holat uning o‘ynashiga to‘sqinlik qilmas edi.
Asosiy muammo bel qismida aniqlangan va aynan shu jarohat futbolchining jahon chempionatidagi ishtirokiga nuqta qo‘ygan. Kannavaro ushbu holatni o‘zi uchun muhim tajriba sifatida qabul qilganini va futbolchining sog‘lig‘i hamma narsadan ustun ekanini tushunib yetganini bayon qildi.

Главный тренер национальной сборной Узбекистана Фабио Каннаваро прояснил, почему Джалолиддин Машарипов не смог принять участие в чемпионате мира. Об этом сообщает One.uz.
По словам итальянского специалиста, были предприняты все меры для подготовки футболиста к турниру, однако в итоге непредвиденная медицинская проблема этому помешала. Если изначально опасения вызывала травма колена игрока, то углубленные обследования показали, что основным препятствием стали боли в пояснице.
Тренер признался, что, осознавая, насколько важен Машарипов для команды, пошел на риск до конца, чтобы включить его в состав. Риск тренера и влияние футболиста на команду Каннаваро на пресс-конференции по-своему объяснил принятое решение относительно Машарипова.
Он заявил, что был единственным тренером, который пообещал довести футболиста до чемпионата мира, и назвал это решение шагом, требующим большой ответственности и риска. По словам специалиста, несмотря на недостаточную игровую практику игрока, его опыт и лидерские качества в раздевалке были крайне необходимы команде.
Тренер выразил высокую оценку предыдущим заслугам Машарипова и отметил, что пытался поддержать его. Наставник ценил футболиста не только за мастерство на поле, но и как человека, дающего моральную поддержку.
За месяц до мундиаля полузащитник еще не восстановился полностью, однако тренер позволил ему остаться в составе из-за его активности. «Мы сделали все возможное, чтобы помочь ему, учитывая, какое влияние он может оказать на команду», — подчеркнул итальянский специалист.
Медицинские осмотры международного уровня Процесс возвращения Машарипова в строй не ограничился только местными врачами. Как сообщил Каннаваро, для восстановления здоровья футболиста были привлечены самые квалифицированные специалисты из Дубая и Рима.
Главный тренер лично встречался с игроком в этих городах, обсуждая план хирургического вмешательства и лечения. Эти действия были серьезной попыткой не просто сохранить Машарипова в списке, а физически подготовить его к турниру.
Однако многочисленные обследования показали неожиданный результат. Выяснилось, что состояние колена футболиста не мешало бы ему играть.
Основная проблема была выявлена в пояснице, и именно эта травма поставила точку в участии игрока в чемпионате мира. Каннаваро заявил, что воспринимает эту ситуацию как важный опыт для себя и понял, что здоровье футболиста превыше всего.