O‘zbekiston Superligasining 16-turi yakunlariga ko‘ra, chempionat doirasida eng samarali o‘yin ko‘rsatgan futbolchilardan iborat ramziy terma jamoa e’lon qilindi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur tarkibdan sakkizta turli klubning 11 nafar vakili o‘rin olgan bo‘lib, bu turda raqobat naqadar kuchli bo‘lganini ko‘rsatadi. Xususan, Farg‘onaning Neftchi, Namanganning Navbahor va Toshkentning Lokomotiv jamoalari o‘z tarkibidan ikki nafardan o‘yinchini ramziy jamoaga kiritishga muvaffaq bo‘ldi.
Qolgan beshta jamoa esa bir nafardan vakil bilan ushbu ro‘yxatdan joy oldi. Himoya va darvoza chizig‘idagi yetakchilar Darvoza chizig‘ida Andijon klubi posboni Eldor Adhamov eng yaxshi deb topildi.
U o‘z jamoasining ushbu ro‘yxatdagi yagona vakili bo‘lishiga qaramay, ko‘rsatgan ishonchli o‘yini bilan mutaxassislar e’tiborini tortdi. Himoya chizig‘ida esa Navbahor jamoasining ustunligi yaqqol sezildi.
Namanganliklardan Giorgi Jgerenaya va Umar Adhamzoda turning eng yaxshi himoyachilari qatoridan joy oldi. Ularga Paxtakor klubi a’zosi Dilshod Saidov hamrohlik qilib, uchlikni to‘ldirdi.
Yarimhimoya va hujumdagi asosiy kuchlar Maydon markazida, ya’ni yarimhimoya chizig‘ida Neftchi klubi vakillari faollik ko‘rsatdi. Farg‘onaliklardan Jamshid Iskanderov va Alisher Odilov ramziy jamoaga kiritildi.
Shuningdek, ushbu chiziqda Buxoro klubidan Vladimir Rodich hamda Lokomotiv vakili Suhrob Nurulloyev ham o‘rin oldi. Bu futbolchilar o‘z jamoalarining hujumlarini tashkil etishda va himoyaga ko‘maklashishda alohida jonbozlik ko‘rsatdilar.
Hujum chizig‘i uch nafar to‘purar futbolchidan tashkil topdi. Bular OKMK vakili Nodir Abdurazzaqov, Lokomotivning tajribali hujumchisi Temurxo‘ja Abduxoliqov hamda So‘g‘diyona a’zosi Lyupche Dorievdir.
Mazkur hujumchilar o‘z gollari va xavfli vaziyatlari bilan turning eng yaxshilari ekanini isbotladi. One.uz nashri ma’lumotlariga ko‘ra, 16-tur ramziy jamoasining bunday ko‘rinishda shakllanishi chempionatda nafaqat jamoaviy, balki individual mahorat ham yuqori ekanligidan dalolat beradi.
Mavsumning ikkinchi yarmi qizg‘in pallaga kirib borar ekan, har bir turning natijasi va futbolchilarning ko‘rsatkichlari turnir jadvalidagi o‘rinlar uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lib bormoqda.

По итогам 16-тура Суперлиги Узбекистана была объявлена символическая сборная из наиболее результативных футболистов, выступавших в рамках чемпионата. Об этом сообщает One.uz.
В этот состав вошли 11 представителей восьми различных клубов, что демонстрирует высокую конкуренцию в данном туре. В частности, «Нефтчи» из Ферганы, «Навбахор» из Намангана и ташкентский «Локомотив» смогли включить в символическую сборную по два игрока из своих составов.
Остальные пять команд представлены в этом списке по одному представителю. Лидеры в линиях защиты и вратарей В линии вратарей лучшим признан голкипер клуба «Андижан» Эльдор Адамов.
Несмотря на то, что он стал единственным представителем своей команды в этом списке, он привлек внимание экспертов своей надежной игрой. В линии защиты явно прослеживается превосходство команды «Навбахор».
Представители Намангана Джорджи Джгерена и Умар Адамовод заняли места среди лучших защитников тура. Их дополнил представитель клуба «Пахтакор» Дильшод Саидов, завершив тройку лидеров.
Основные силы в полузащите и атаке В центре поля, то есть в линии полузащиты, проявили активность представители клуба «Нефтчи». В символическую сборную вошли ферганцы Джамшид Искандеров и Алишер Одилов.
Также в этой линии места заняли Владимир Родич из клуба «Бухара» и представитель «Локомотива» Сухроб Нуруллаев. Эти футболисты проявили особую самоотдачу в организации атак своих команд и помощи в обороне.
Линия атаки сформирована из трех лучших бомбардиров. Это представитель «Окна» Нодир Абдураззаков, опытный нападающий «Локомотива» Темурходжа Абдухоликов и игрок «Согдианы» Люпче Дориев.
Эти нападающие доказали, что являются лучшими в туре своими голами и созданием опасных моментов. По данным издания One.uz, формирование символической сборной 16-тура в таком виде свидетельствует о высоком уровне не только командной, но и индивидуальной мастерства в чемпионате.
По мере того как вторая половина сезона вступает в напряженную фазу, результаты каждого тура и показатели футболистов приобретают решающее значение для мест в турнирной таблице.