Mazkur bellashuv faqat bitta o‘yindan iborat bo‘lgani sababli, g‘olib jamoa keyingi bosqich yo‘llanmasini qo‘lga kiritadi, mag‘lub esa musobaqani tark etadi. O‘yin oldidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida murabbiy Emiliano Karas va yarim himoyachi Bashar Resan jamoaning tayyorgarligi, raqibning imkoniyatlari hamda tarkibdagi o‘zgarishlar haqida batafsil ma’lumot berishdi.
Raqibning kuchi va tayyorgarlik jarayoni Emiliano Karas Iordaniya futboli so‘nggi yillarda katta o‘sishga erishganini e’tirof etdi. Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, avvalroq ushbu mamlakat futboli haqida yetarli ma’lumotga ega bo‘lmagan bo‘lsa-da, Iordaniya terma jamoasining Osiyo kubogidagi muvaffaqiyatli ishtiroki va "Al-Hussayn" tarkibidagi tajribali ijrochilar uning fikrini o‘zgartirgan.
Murabbiylar shtabi raqibning ichki chempionatdagi o‘yinlarini sinchiklab tahlil qilib chiqqan va g‘alaba uchun zarur taktika ustida ishlagan. Jamoa a’zosi Bashar Resan tayyorgarlik uchun vaqt juda kam bo‘lganini ta’kidladi.
O‘zbekiston kubogi doirasidagi uchrashuvdan so‘ng futbolchilarda tiklanish va taktik mashg‘ulotlar uchun atigi ikki kun vaqt bor edi. Shunga qaramay, iroqlik legioner raqib jamoaning hali rasmiy o‘yinlarda maydonga tushmagani "Paxtakor" uchun ma’lum ma’noda ustunlik berishi mumkinligini qayd etdi.
Shu bilan birga, u o‘z vatandoshi Ayman Hussaynning O‘zbekiston chempionatiga kelishi haqida to‘xtalib, hujumchiga mahalliy liganing saviyasi yuqori ekani haqida maslahat berganini ma’lum qildi. Jamoaning ruhiy holati va asosiy muammolar Uchrashuv oldidan eng ko‘p muhokama qilingan mavzulardan biri "Paxtakor"ning ikkinchi bo‘limlarda tashabbusni boy berayotgani bo‘ldi.
Emiliano Karas bu holatni futbolchilarning jismoniy charchog‘i bilan emas, balki diqqat-e’tiborning susayishi bilan izohladi. Murabbiyning fikricha, jamoa hisobda oldinga chiqib olgach, xotirjamlikka berilmasligi va o‘yin oxirigacha diqqatni saqlab qolishi shart.
Aynan shu jihat hal qiluvchi bahsda g‘olibni aniqlab berishi mumkin. Shuningdek, jamoaning yetakchi himoyachilaridan biri Hojiakbar Alijonovning holati ham oydinlashdi.
U jarohatidan so‘ng to‘liq tiklanib, umumiy guruh mashg‘ulotlariga qo‘shilgan. Karas muxlislarning qo‘llab-quvvatlashi jamoa uchun qo‘shimcha kuch bo‘lishini aytib, barcha ishqibozlarni "Jar" stadioniga chorlab qoldi.

Ташкентский клуб «Пахтакор» выйдет на поле против иорданской команды «Аль-Хусейн» в квалификационном матче элитного раунда Лиги чемпионов АФК. Об этом сообщает One.uz.
Поскольку данный матч состоит всего из одной встречи, победившая команда получит путевку в следующий этап, а проигравшая покинет турнир. На предматчевой пресс-конференции тренер Эмилиано Карас и полузащитник Башар Ресан подробно рассказали о подготовке команды, возможностях соперника и изменениях в составе.
Сила соперника и процесс подготовки Эмилиано Карас признал, что иорданский футбол за последние годы достиг значительного прогресса. По словам тренера, хотя ранее у него не было достаточной информации об этом виде спорта в стране, успешное выступление сборной Иордании на Кубке Азии и наличие опытных исполнителей в составе «Аль-Хусейн» изменили его мнение.
Тренерский штаб тщательно проанализировал матчи соперника в внутреннем чемпионате и проработал тактику, необходимую для победы. Игрок команды Башар Ресан отметил, что на подготовку у команды было очень мало времени.
После матча в рамках Кубка Узбекистана у футболистов было всего два дня на восстановление и тактические тренировки. Тем не менее, иракский легионер отметил, что тот факт, что соперник еще не выходил на поле в официальных матчах, может дать «Пахтакору» определенное преимущество.
При этом он остановился на приезде своего соотечественника Аймана Хусейна в чемпионат Узбекистана и сообщил, что дал нападающему совет о высоком уровне местной лиги. Психологическое состояние команды и основные проблемы Одной из самых обсуждаемых тем перед матчем стала тенденция «Пахтакора» терять инициативу во втором тайме.
Эмилиано Карас объяснил эту ситуацию не физической усталостью футболистов, а снижением концентрации внимания. По мнению тренера, выйдя вперед по счету, команда не должна расслабляться и должна сохранять концентрацию до конца игры.
Именно этот аспект может определить победителя в решающем матче. Также прояснилась ситуация с одним из ведущих защитников команды Ходжаакбаром Алиджоновым.
Он полностью восстановился после травмы и присоединился к занятиям в общей группе. Карас сказал, что поддержка болельщиков станет дополнительной силой для команды, и пригласил всех фанатов на стадион «Жар».