Rossiya Federatsiyasining Naberejniye Chelni shahrida professional boks bo‘yicha nufuzli IBA PRO 20 turniri bo‘lib o‘tadi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur sport kechasida O‘zbekiston sharafini uch nafar taniqli charm qo‘lqop ustasi — Mirazizbek Mirzaxalilov, Havasbek Asadullayev hamda Xalimjon Mamasoliyev himoya qiladi. Tashkilotchilar 14-avgust kuni o‘tkazilishi rejalashtirilgan ushbu musobaqaning to‘liq janglar jadvalini rasman e’lon qildi.
Mirazizbek Mirzaxalilov chempionlik kamari uchun ringga chiqadi Kechaning eng asosiy voqealaridan biri o‘zbekistonlik muxlislar uchun katta ahamiyatga ega. Havaskor boks bo‘yicha jahon va Osiyo chempioni, iqtidorli sportchimiz Mirazizbek Mirzaxalilov titul jangi doirasida o‘z mahoratini namoyish etadi.
Ikkinchi o‘ta yengil vazn toifasida kechadigan 10 raundlik ushbu bahsda hamyurtimiz rossiyalik Chingiz Natirovga qarshi ringga ko‘tariladi. Mazkur to‘qnashuvda nufuzli IBF European chempionlik kamari o‘rtaga qo‘yilgan bo‘lib, har ikki bokschi ham hozirga qadar professional ringda mag‘lubiyatga uchramagan.
Mirzaxalilovning raqibi Chingiz Natirov shu kunga qadar o‘nta jang o‘tkazib, ularning barchasida g‘alaba qozongan. Vakilimiz esa beshta jangning barchasida zafar quchgan bo‘lib, ularning to‘rttasini muddatidan oldin yakunlagan.
Ushbu jang turnirning markaziy voqealaridan biri bo‘lishi kutilmoqda. Havasbek Asadullayev va Xalimjon Mamasoliyevning jiddiy sinovlari Turnir doirasida yana ikki nafar o‘zbekistonlik bokschi o‘zlarining navbatdagi mas’uliyatli janglarini o‘tkazishadi.
Havasbek Asadullayev yarim o‘rta vazn toifasida 10 raundlik bahsda tajribali rossiyalik Sergey Lubkovich bilan to‘qnash keladi. Lubkovich professional faoliyati davomida 22 ta jang o‘tkazib, hali biror marta mag‘lub bo‘lmagan.
Havasbek uchun bu o‘z faoliyatidagi eng jiddiy sinovlardan biri bo‘lishi shubhasiz. Shuningdek, birinchi og‘ir vazn toifasida Xalimjon Mamasoliyev rossiyalik kuchli nokautchi Yuriy Kashinskiyga qarshi ringga chiqadi.
Kashinskiy o‘zining og‘ir zarbalari bilan tanilgan bo‘lib, ushbu vazn toifasida ancha tajribali hisoblanadi. Musobaqaning mutlaq markaziy jangi esa ikkinchi o‘rta vazn toifasida IBF European kamari uchun rossiyalik Jambulat Bijamov hamda Serbiya vakili Vladimir Mironchikov o‘rtasida kechadi.
Turnir dasturidan Rossiya, Uganda, Qozog‘iston va Tojikiston vakillari ishtirokidagi qiziqarli janglar ham o‘rin olgan. Olamsport nashri ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur boks kechasi mintaqadagi eng yirik sport tadbirlaridan biri bo‘lishi kutilmoqda.

В городе Набережные Челны Российской Федерации пройдет престижный турнир по профессиональному боксу IBA PRO 20. Об этом сообщает One.uz.
На этом спортивном вечере честь Узбекистана будут защищать три известных мастера перчаток — Миразизбек Мирзахаллилов, Хавасбек Асадуллаев и Халимджон Мамасолиев. Организаторы официально объявили полный график боев этого соревнования, запланированного на 14 августа.
Миразизбек Мирзахаллилов выйдет на ринг за чемпионский пояс Одним из главных событий вечера, имеющим большое значение для узбекских болельщиков, станет выступление нашего талантливого спортсмена, чемпиона мира и Азии по любительскому боксу Миразизбека Мирзахаллилова в титульном бою.
В этом десятираундовом поединке во второй наилегчайшей весовой категории наш соотечественник встретится с российским боксером Чингизом Натировым. На кону в этом противостоянии стоит престижный пояс чемпиона IBF European, при этом оба боксера до сих пор не знают поражений на профессиональном ринге.
Противник Мирзахаллилова Чингиз Натиров провел до этого момента десять боев, одержав победу во всех из них. Наш представитель же одержал победы во всех пяти своих боях, четыре из которых завершил досрочно.
Ожидается, что этот бой станет одним из центральных событий турнира. Серьезные испытания для Хавасбека Асадуллаева и Халимджона Мамасолиева В рамках турнира еще два узбекских боксера проведут свои очередные ответственные бои.
Хавасбек Асадуллаев встретится с опытным российским боксером Сергеем Лубковичем в десятираундовом поединке в полусреднем весе. Лубкович провел 22 боя в своей профессиональной карьере и ни разу не потерпел поражения.
Для Хавасбека это, без сомнения, станет одним из самых серьезных испытаний в его карьере. Также в первом тяжелом весе Халимджон Мамасолиев выйдет на ринг против сильного российского нокаутера Юрия Кашицкого.
Кашицкий известен своими мощными ударами и считается весьма опытным бойцом в этой весовой категории. Абсолютно главным боем турнира станет встреча между российским боксером Джамбулатом Биджамовым и представителем Сербии Владимиром Мирончиковым за пояс IBF European во втором среднем весе.
В программе турнира также предусмотрены интересные бои с участием представителей России, Уганды, Казахстана и Таджикистана. По данным издания Olamsport, этот боксерский вечер ожидается одним из крупнейших спортивных мероприятий в регионе.