UFC 330 superturnirida Filadelfiyada bo‘lib o‘tgan markaziy jangda UFC yarim o‘rta vazn toifasi chempioni Islam Maxachev, 1-raqamli xavfli da’vogar Yen Machado Gerrini mag‘lub etib, chempionlik kamarini muvaffaqiyatli himoya qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Jang yakunlangach, Maxachev o‘z yengilmas ustozi va do‘sti Habib Nurmagomedovning beshinchi raund oldidan burchakda bergan ko‘rsatmasini ochiq qildi. Ushbu ko‘rsatma, jangning natijasini o‘zgartirib, chempionlikni saqlashga muhim yordam berdi.
Habib Nurmagomedovning burchakdagi tavsiyasi Jangning 4 va 5-raundlari orasidagi muhim daqiqada, Habib Nurmagomedov Maxachevga «Final raundigacha uchta raundda g‘alaba qozondim deb o‘ylagandim. Ammo menga beshinchi raundni yutishim shartligini aytdi» deb ko‘rsatdi.
Maxachev bu so‘zlarni tinglab, o‘z harakatlarini qayta baholadi. U uchinchi va to‘rtinchi raundlarda tempni biroz pasaytirganini hisobladi, shuning uchun beshinchi raundda energiya yetarli bo‘lmasligi mumkin deb o‘ylagan edi.
Habibning ogohlantirishidan so‘ng, Maxachev energiyasini to‘plashdi va jangni o‘z foydasiga yakunladi. Tarixiy natija: 29 g‘alaba Bu g‘alaba Islam Maxachevning professional yakkakurashdagi rekordini 29 g‘alaba va 1 mag‘lubiyatga oshirdi.
Ushbu natija, Maxachevni Habib Nurmagomedovning (29-0) rekordiga tenglab, g‘alabalar soni bo‘yicha ustozi va do‘stiga o‘xshash darajada yetkazdi. Shuningdek, UFC tarixidagi eng uzun g‘alabali seriyasini (17 ta g‘alaba) ham o‘z nomi bilan yangilab, mutlaq rekordchiga aylandi.
Bu natija, Maxachevni jahon jangida eng kuchli va mustahkam jangchilardan biriga aylantirdi. Manba: One.uz

На UFC 330 в Филадельфии в главном бою турнира чемпион UFC в полусреднем весе Ислам Махачев победил первого номера рейтинга опасного претендента Яна Мачадо Геррини, успешно защитив чемпионский пояс. Об этом сообщает One.uz.
После боя Махачев раскрыл указания, данные ему в углу его непобедимым наставником и другом Хабибом Нурмагомедовым перед пятым раундом. Эти указания изменили ход боя и сыграли ключевую роль в сохранении титула.
Указание Хабиба Нурмагомедова из угла
В критически важный момент между четвертым и пятым раундами Хабиб Нурмагомедов сказал Махачеву: «Я думал, что выиграл три раунда подряд до финального. Но он сказал мне, что выиграть пятый раунд — это условие».
Махачев, услышав эти слова, переоценил свои действия. Он понял, что немного сбавил темп в третьем и четвертом раундах, поэтому мог не хватить энергии в пятом.
После предупреждения Хабиба Махачев мобилизовал свои силы и завершил бой в свою пользу. Итоговый результат: 29 побед.
Эта победа увеличила профессиональный рекорд Ислама Махачева в ММА до 29 побед и 1 поражения.
Это достижение сравняло его по количеству побед с рекордом Хабиба Нурмагомедова (29-0), поставив его на один уровень с наставником и другом по числу побед. Кроме того, Махачев обновил свой собственный рекорд по самой длинной серии побед в истории UFC (17 побед подряд), став абсолютным рекордсменом.
Этот результат подтверждает статус Махачева как одного из самых сильных и выносливых бойцов в мире MMA. Источник: One.uz