Filadelfiya shahrida bo‘lib o‘tgan UFC 330 raqamli turnirida yarim o‘rta vazn toifasi chempioni Islom Maxachev, divizionning 1-raqamli da’vogari bo‘lgan irlandiyalik Yen Machado Gerrini hakamlarning yakdil qarori bilan taslim etdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Bu g‘alaba, chempionlik kamarining navbatdagi himoyasi sifatida qayd etildi va Islom Maxachevning professional yakkakurash tarixidagi muhim statistik cho‘qqini zabt etishga olib keldi. 29 ta g‘alaba: Nurmagomedov bilan tenglashgan natija Bu muvaffaqiyat orqali Maxachev o‘zining yaqin do‘sti va sobiq UFC chempioni Habib Nurmagomedovning faoliyati davomida qayd etgan umumiy g‘alabalar soniga yetib oldi.
Endilikda 34 yoshli chempionning hisobida 29 ta g‘alaba va atigi 1 ta mag‘lubiyat mavjud. Habib Nurmagomedov esa o‘z vaqtida oktagonni 29-0 ko‘rsatkichi bilan, mutlaq yengilmas jangchi sifatida tark etgan edi.
Har ikki chempion bolalikdan birga ulg‘aygan va marhum afsonaviy murabbiy Abdulmanap Nurmagomedovning tarbiyasi hamda maktabida kamol topgan jangchilar hisoblanadi. Yangi diviziondagi ikkinchi katta sinov Gerriga qarshi kechgan to‘qnashuv Maxachev uchun yangi vazn toifasidagi ikkinchi rasmiy bahs bo‘ldi.
Rossiyalik jangchi yarim o‘rta vaznga o‘tganidan so‘ng divizionning eng xavfli va mag‘lubiyatsiz da’vogariga qarshi 5 raund davomida ishonchli nazorat o‘rnatib, chempionlik unvonini muvaffaqiyatli saqlab qoldi. Islom Maxachev zamonaviy UFC tarixi ikki xil vazn toifasida o‘z hukmronligini isbotlab, mutlaq reyting yetakchilaridan biri bo‘lib qolmoqda.

В Филадельфии на турнире UFC 330 чемпион полусреднего веса Ислам Махачев победил ирландца Йена Мачадо Гэрри единогласным решением судей. Об этом сообщает One.uz.
Эта победа была засчитана как следующая защита чемпионского пояса и привела к установлению важного статистического рекорда в профессиональной карьере Ислама Махачева. 29 побед: результат, равный достижению Нурмагомедова.
Благодаря этому успеху Махачев сравнялся по общему количеству побед с его близким другом и бывшим чемпионом UFC Хабибом Нурмагомедовым, которого он достиг за время своей карьеры.
На сегодняшний день у 34-летнего чемпиона 29 побед и 1 поражение. Хабиб Нурмагомедов в своё время завершил карьеру с показателем 29-0, оставаясь абсолютно непобеждённым бойцом в октагоне.
Оба чемпиона выросли вместе и являются продуктами тренировок покойного легендарного тренера Абдулманапа Нурмагомедова, а также выпускниками его школы, где они достигли мастерства. Следующий серьёзный вызов в новом дивизионе.
Бой против Гэрри стал для Махачева вторым официальным поединком в новой весовой категории.
Российский боец, перейдя в полусредний вес, смог уверенно контролировать ход поединка в течение пяти раундов против самого опасного и непобеждённого претендента в дивизионе, успешно сохранив чемпионский титул. Ислам Махачев в современной истории UFC доказал своё доминирование в двух весовых категориях, оставаясь одним из ведущих претендентов на абсолютное лидерство в рейтинге.