Kataloniyaning «Barselona» klubi «Manchester Siti»ning tayanch yarimhimoyachisi, «Oltin to'p» (Ballon d'Or) sohibi Rodri transferi bo'yicha ingliz klubi bilan to'liq kelishuvga erishdi. Dunyoning eng ishonchli insayderi Fabritsio Romano xabar berishicha, «shaharliklar» rahbariyati kataloniyaliklar tomonidan bildirilgan so'nggi rasmiy taklifni qabul qilgan va tomonlar qo'l berishgan.
Mazkur transfer kataloniyaliklarning yozgi transfer oynasidagi eng asosiy va qimmatbaho maqsadiga aylandi. Transfer summasi: Avvalroq «Barselona» 30 yoshli ispaniyalik yarimhimoyachi uchun 60 million yevro kafolatlangan to'lov va qo'shimcha 10 million yevro bonus ko'rinishidagi (jami 70 mln yevro) taklifni yuborgani ma'lum bo'lgan edi.
Manchesterdagi 7 yillik davr: Rodri 2019/2020 yilgi mavsumdan buyon «Manchester Siti» sharafini himoya qilib keldi va jamoaning asosiy tizimini belgilab beruvchi markaziy figuraga aylandi. So'nggi mavsum statistikasi: O'tgan mavsumda ispaniyalik yulduz Angliya Premyer-ligasi doirasida 21 ta uchrashuvda maydonga tushib, 1 ta golga mualliflik qilgan.
Barcha sovrinlarni yutgan «Oltin to'p» sohibi Rodri Kataloniya klubiga zamonaviy futbolda mumkin bo'lgan barcha yuqori cho'qqilarni zabt etgan mutlaq g'olib sifatida tashrif buyurmoqda. Xalqaro va qit'a miqyosida: Ispaniya milliy terma jamoasi bilan Jahon chempionati va Yevropa chempionati (Yevro) g'olibligi.
Klublar darajasidagi gegemoniya: «Manchester Siti» safida UEFA Chempionlar Ligasi, APL (bir necha bor), Angliya kubogi, Liga kubogi, Angliya Superkubogi, UEFA Superkubogi hamda FIFA Klublar o'rtasidagi jahon chempionati bosh sovrinlari. Ushbu transfer Xansi Flik boshqaruvidagi «Barselona»ning nafaqat La Ligada, balki yangi mavsumdagi UEFA Chempionlar Ligasida ham asosiy favoritga aylanishi yo'lidagi hal qiluvchi qadam sifatida baholanmoqda.

В мире футбольного рынка состоялся настоящий трансфер «бомба». Об этом сообщает One.uz.
Клуб «Барселона» из Каталонии достиг полной договорённости с «Манчестер Сити» по поводу перехода полузащитника, обладателя «Золотого мяча» (Ballon d'Or) Родри. Как сообщает авторитетный инсайдер Фабрицио Романо, руководство «горожан» приняло последнее официальное предложение каталонцев и стороны подписали соглашение.
Этот трансфер стал самым важным и дорогим целевым приобретением каталонцев в летнее трансферное окно. Сумма трансфера: ранее «Барселона» предлагала за 30-летнего испанского полузащитника гарантированную выплату в размере 60 миллионов евро плюс дополнительные 10 миллионов евро в виде бонусов (всего 70 миллионов евро).
Семилетний период в Манчестере: Родри защищает цвета «Манчестер Сити» с сезона 2019/2020 и стал ключевой фигурой в основной системе команды. Статистика прошлого сезона: в Английской премьер-лиге испанский звезда вышел на поле в 21 матче и забил 1 гол.
Обладатель «Золотого мяча», выигравший все возможные трофеи, Родри прибывает в каталонский клуб как абсолютный победитель, который захватил все возможные высоты в современном футболе. На международном и континентальном уровне: победа с национальной командой Испании на Чемпионате мира и Чемпионате Европы (Евро).
Доминирование на клубном уровне: в составе «Манчестер Сити» — победа в Лиге чемпионов УЕФА, АПЛ (несколько раз), Кубке Англии, Кубке лиги, Суперкубке Англии, Суперкубке УЕФА и клубном чемпионате мира ФИФА. Этот transfer рассматривается как шаг, приближающий «Барселону» под руководством Ханси Флика к статусу главного фаворита не только в Ла Лиге, но и в предстоящем сезоне Лиги чемпионов УЕФА.