O‘zbekiston milliy terma jamoasi joriy yilning sentyabr oyi oxiri va oktyabr oyi boshida jahon futboli yulduzlari hamda Osiyoning eng kuchli jamoalariga qarshi qator nufuzli uchrashuvlarni o‘tkazishi kutilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Rejaga ko‘ra, Fabio Kannavaro shogirdlari 30-sentyabr kuni Xitoy maydonlarida amaldagi jahon chempioni Argentina terma jamoasi bilan kuch sinashadi. Ushbu bahs milliy jamoamiz uchun o‘z tarixidagi eng nufuzli o‘rtoqlik uchrashuvlaridan biri bo‘lishi bilan birga, futbolchilarimizning dunyo darajasidagi mahoratini sinovdan o‘tkazish uchun ulkan imkoniyat yaratadi.
Toshkentdagi markaziy to‘qnashuv Championat.asia nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, Argentinaga qarshi safar o‘yinidan avval terma jamoamizni Toshkentda yana bir jiddiy imtihon kutib turibdi. 24-sentyabr kuni poytaxtimizda O‘zbekiston va Eron terma jamoalari o‘rtasida uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Eron qit’amizning yetakchi jamoalaridan biri ekanini inobatga olsak, ushbu bahs bosh murabbiy Fabio Kannavaro uchun tarkibni shakllantirish va taktik sxemalarni ko‘zdan kechirib olishda muhim bosqich vazifasini o‘taydi. Xitoy va Janubiy Koreya safarlari Sentyabr oyidagi bahslardan so‘ng e’tibor Xitoyga ko‘chadi.
30-sentyabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston va Argentina o‘rtasidagi o‘yin mahalliy muxlislar uchun yilning eng shov-shuvli voqeasiga aylanishi shubhasiz. Bunday yuqori saviyadagi raqibga qarshi maydonga tushish futbolchilarimizdan nafaqat jismoniy tayyorgarlikni, balki kuchli ruhiy barqarorlikni ham talab etadi.
Dunyo yulduzlariga qarshi o‘yin jamoamizning xalqaro maydondagi nufuzini oshirishga xizmat qiladi. Terma jamoaning tig‘iz taqvimi oktyabr oyida ham davom etadi.
6-oktyabr kuni O‘zbekiston vakillari safarda Koreya Respublikasiga qarshi maydonga tushadi. Shunday qilib, qisqa vaqt ichida jamoamiz Eron, Argentina va Janubiy Koreya kabi kuchli raqiblar bilan to‘qnash keladi.
Ushbu uchrashuvlar zanjiri Kannavaro boshchiligidagi jamoaning haqiqiy kuchini va imkoniyatlarini aniq ko‘rsatib beradi. Mazkur o‘yinlar tasdiqlangan taqdirda, O‘zbekiston milliy terma jamoasi o‘z tarixidagi eng samarali va mazmunli yig‘inlardan birini o‘tkazgan bo‘ladi.
Bu kabi tajriba kelgusi rasmiy musobaqalarda jamoamizning muvaffaqiyat qozonishi uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.

Сборная Узбекистана в сентябре проведет товарищеский матч с Аргентиной
Сборная Узбекистана по футболу в конце сентября и начале октября текущего года проведёт ряд важных матчей против звёзд мирового футбола и сильнейших команд Азии. Об этом сообщает One.uz.
Согласно расписанию, подопечные Фабио Каннаваро 30 сентября на полях Китая сыграют против действующего чемпиона мира — сборной Аргентины. Этот матч станет одним из самых значимых в истории нашей сборной, а также предоставит огромную возможность проверить мастерство наших футболистов на мировом уровне.
Центральный матч в Ташкенте
По данным Championat.asia, перед выездным матчем против Аргентины сборная Узбекистана в Ташкенте пройдёт ещё один серьёзный тест. 24 сентября в нашей столице запланирована игра между сборными Узбекистана и Ирана.
Учитывая, что Иран является одной из ведущих команд нашего региона, этот матч для главного тренера Фабио Каннаваро станет важным этапом в формировании состава и отработке тактических схем.
Поездки в Китай и Южную Корею
После сентябрьских матчей внимание переключается на Китай.
30 сентября матч между Узбекистаном и Аргентиной, безусловно, станет самым ярким событием года для местных болельщиков. Выход на поле против такого высококлассного соперника требует от наших футболистов не только физической готовности, но и сильной психологической устойчивости.
Игра против звёзд мирового уровня способствует повышению влияния нашей сборной на международной арене.
График подготовки сборной продолжается и в октябре.
6 октября сборная Узбекистана в гостях сыграет против Республики Корея. Таким образом, в короткий срок наша команда встретится с сильными соперниками — Ираном, Аргентиной и Южной Кореей.
Эта серия матчей под руководством Каннаваро чётко продемонстрирует реальную силу и потенциал команды. Если эти игры состоятся по плану, сборная Узбекистана проведёт один из самых эффективных и содержательных сборов в своей истории.