Joriy yilning 28–30 avgust kunlari Shveysariyaning Lozanna shahrida dzyudo bo‘yicha dunyoning eng nufuzli musobaqalaridan biri — «Lausanne Grand Slam 2026» turniri bo‘lib o‘tadi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu nufuzli musobaqada 5 qit’aning 78 davlatidan kelgan jami 529 nafar (315 erkak va 214 ayol) sara polvon 14 ta vazn toifasida medallar uchun kurash olib boradi. O‘zbekiston milliy terma jamoasi delegatsiyasi mazkur jahon miqyosidagi sinovda munosib ishtirok etish uchun Shveysariyaga jo‘nab ketdi.
O‘zbekiston termasida yangi davr: Lasha Gujejianining ilk rasmiy sinovi Mazkur turnir O‘zbekiston dzyudosi uchun alohida ahamiyat kasb etmoqda. Erkaklar terma jamoasiga yangi bosh murabbiy etib tayinlangan gruziyalik mashhur mutaxassis Lasha Gujejiani ilk bor milliy jamoamiz ustozi olarak tatami yonida turadi.
U 2020 yil dekabridan 2026 yil iyuliga qadar Gruziya terma jamoasini boshqarib, Tokio-2020 Olimpiadasida 1 ta oltin, 3 ta kumush, Parij-2024 Olimpiya o‘yinlarida esa 1 ta oltin va 2 ta kumush medalni qo‘lga kiritgan. 2025 yilda uning qo‘l ostidagi Gruziya jamoasi jahon chempionatining jamoaviy bahslarida oltin medalni qo‘lga kiritib, tarixiy natija ko‘rsatgan.
Sportchilik faoliyatida Lashaning o‘zi ikki karra jahon chempionati sovrindori bo‘lgan. «Lausanne Grand Slam 2026» turnirida O‘zbekiston sharafini himoya qiluvchi to‘liq tarkib Terma jamoa murabbiylar shtabi Lozanna tatamilari uchun tajribali va umidli dzyudochilardan iborat quyidagi tarkibni tanlab oldi.
Erkaklar terma jamoasi: -60 kg: Samariddin Qo‘chqorov, Bahrom Boturov; -66 kg: Abdurahim Nutfulloyev, Azizbek Ortiqov; -81 kg: Arslonbek Tojiyev; -90 kg: Nurbek Murtazoyev, Umar Bozorov; -100 kg: Ernazar Sarsenbayev, To‘lqinbek Turdiyev; +100 kg: Muzaffarbek To‘raboyev. Murabbiylar: Lasha Gujejiani, Iskandar Rasulov, Rahim Subhonov.
Ayollar terma jamoasi: -48 kg: Laziza Haydarova, Ulbusin Hakimova; -52 kg: Sita Qadambayeva, So‘diyona Rafkatova; -63 kg: Marjona Nurulloyeva; -70 kg: Xurshida Razzoqberdiyeva, Shirinjon Yo‘ldosheva; -78 kg: Barchinoy Qodirova, Marjona Ko‘chimova; +78 kg: Umida Nig‘matova, Irisxon Qurbonboyeva. Murabbiylar: Andrey Shturbabin, Olimboy Olimov, Ulug‘bek Azizov.
Olimpiya va jahon chempionatlari sovrindori Muzaffarbek To‘raboyev boshliq milliy jamoamiz yangi bosh murabbiy qo‘l ostida Shveysariyada yuqori natijalar qayd etishni maqsad qilgan. Manbani ko‘rish: One.uz

С 28 по 30 августа текущего года в Лозанне, Швейцария, пройдёт один из самых влиятельных турниров по дзюдо в мире — «Лозаннский Гранд-Слем 2026». Об этом сообщает One.uz.
В этом престижном соревновании примут участие 529 спортсменов (315 мужчин и 214 женщин) из 78 стран пяти континентов, которые будут бороться за медали в 14 весовых категориях. Национальная сборная Узбекистана по дзюдо направилась в Швейцарию для достойного участия в этом мировом испытании.
Новая эра узбекского дзюдо: первый официальный старт Лаши Гужежани
Данный турнир приобретает особое значение для узбекского дзюдо. В мужскую сборную команду newly appointed главный тренер — известный грузинский специалист Лаша Гужежани, который впервые выступит в качестве наставника нашей национальной команды на татами.
С декабря 2020 года по июль 2026 года он руководил национальной сборной Грузии, завоевав на Олимпиаде в Токио-2020 одну золотую и три серебряные медали, а на Олимпийских играх в Париже-2024 — одну золотую и две серебряные медали. В 2025 году под его руководством сборная Грузии выиграла золотую медаль в командном зачёте чемпионата мира, достигнув исторического результата.
Сам Лаша дважды становился серебряным призёром чемпионатов мира.
Полный состав сборной Узбекистана, защищающей честь страны на турнире «Лозаннский Гранд-Слем 2026»
Тренерский штаб мужской сборной выбрал для участия в соревнованиях в Лозанне опытных и перспективных дзюдоистов следующего состава:
Мужская сборная: -60 кг: Самарринд Qo‘чқоров, Бахром Ботёров; -66 кг: Абдурахим Нутфуллоев, Азизбек Ортиков; -81 кг: Арсланбек Тожиев; -90 кг: Нурбек Муртазойев, Умар Бозоров; -100 кг: Эрназар Сарсенбаев, Тўлқинбек Турдиев; +100 кг: Музаффарбек Тўрабойев. Тренеры: Лаша Гужежани, Искандар Расулов, Рахим Субунов.
Женская сборная: -48 кг: Лазиза Хайдарова, Улбусин Хакимова; -52 кг: Сита Кадамбayeва, Содиёна Рафкатова; -63 кг: Маржона Нуруллоева; -70 кг: Хуршида Раззокбердиева, Ширинжон Ёлдошева; -78 кг: Барчиной Қодирова, Маржона Кочимова; +78 кг: Умида Нигматовa, Ирисхон Қурбонбоева. Тренеры: Андрей Штурбабин, Олимбой Олимов, Улугбек Азизов.
Олимпийский и чемпион мира Музаффарбек Тўрабойев возглавляет нашу национальную сборную, которая под руководством нового главного тренера ставит перед собой задачу показать высокие результаты в Швейцарии. Источник: One.uz