Yevropa Chempionlar ligasi saralash pley-offida Isroilning «Hapoel Beer-Sheva» jamoasini 120 daqiqalik dramada mag‘lub etib (5:2), qit’aning eng nufuzli musobaqasiga yo‘llanma olgan Bokuning «Sabah» klubi safidagi o‘zbek legioneri Umarali Rahmonaliyev uchrashuvdan so‘ng o‘z his-tuyg‘ularini ochiqladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu g‘alaba, jamoaning tasdiqlangan muvaffaqiyatini belgilab, futbolchilarning jahon darajadagi musobaqalarda mustahkamroq bo‘lishlariga katta omad berdi. G‘ol va ruhiy kuch O‘yinda hisobni 2:2 ko‘rinishiga keltirgan muhim najot goli muallifi bo‘lgan 23 yoshli yarim himoyachi flesh-intervyu chog‘ida butun Ozarboyjon xalqining qo‘llab-quvvatlovi va murabbiylarning alohida topshirig‘i haqida to‘xtalib o‘tdi.
Umarali g‘alaba keltirgan ruhiy holat va kiritilgan muhim to‘p sirini ochiqladi: «Allohga shukrlar bo‘lsinki, g‘alaba qozondik. Stadionga shuncha muxlis keldi, ularning hayqirig‘i bizga ulkan kuch bag‘ishladi.
Bu o‘yin orqali butun Ozarboyjon xalqini birlashtirdik, desam mubolag‘a bo‘lmaydi. Hayajonimni so‘z bilan ta’riflab berolmayman.» Avvalgi bahslarda ham qulay imkoniyatlar ko‘p bo‘lgan, lekin foydalana olmagandim.
Bu gal murabbiylar shtabi maydonga tushishdan oldin «bugun albatta gol urishing kerak, imkoniyat bo‘ldi deguncha zarba ber» deb uqtirishdi va bu ish berdi. Kelajakga qarash «Santyago Bernabeu» orzusi va «Real Madrid» haqida gaplashib, yarim himoyachi o‘zining eng katta istagini bildirdi: «Bizga raqib tanlash yarashmaydi, ammo mashhur «Santyago Bernabeu» stadionida Madridning «Real» klubiga qarshi maydonga tushsak, bu faoliyatimdagi eng yorqin lahzalardan biri bo‘lar edi».
YECHLning yangilangan yagona liga formatidagi qur’a tashlash marosimi oldidan raqib tanlamaslik haqida ham taklif qildi: «YECHLning asosiy bosqichiga yetib kelgan barcha klublar yuqori saviyaga ega va u yerda oson raqib bo‘lmaydi». Umarali Rahmonaliyev Fransiyaning «Lans» klubida porlayotgan Abduqodir Husanovdan keyin ushbu mavsumda YECHL umumiy bosqichiga yo‘l olgan ikkinchi o‘zbekistonlik futbolchiga aylandi.
O‘zbekistonlik muxlislar mehri: Rahmonaliyevning fikricha, butun mamlakat endi «Sabah» o‘yinlarini ham diqqat bilan kuzatadi. Bokuga sayohatlar: «Ikki nafar o‘zbek futbolchisi YECHLda bo‘lishi — milliy futbolimiz uchun ajoyib yutuq.
O‘zbekistonlik muxlislar bizni doim qo‘llab-quvvatlaydi. Ishonamanki, endi ular Bokuga «Sabah»ning YECHL bahslarini bevosita tribunadan tomosha qilish uchun ham kelishadi».

Лига чемпионов Европы в плей-офф обыграла израильскую команду «Хапоэль Беэр-Шева» в драматическом матче продолжительностью 120 минут со счётом 5:2, получив путёвку в самый престижный турнир континента. Узбекский легионер клуба «Сабах» из Баку Умарали Рахмоналиев после матча поделился своими эмоциями. Об этом сообщает One.uz.
Эта победа подтвердила успехи команды и значительно повысила уверенность футболистов в их способности успешно выступать на международной арене. Гол и душевная сила
В матче, когда счёт стал 2:2, автор важного спасительного гола — 23-летний полузащитник — в эмоциональном послематчевом интервью остановился, чтобы выразить благодарность всему узбекскому народу и отдельно отметить поддержку тренеров.
Умарали описал своё эмоциональное состояние после победы и значение забитого гола: «Слава Богу, мы одержали победу. На стадион пришло столько преданных болельщиков, их крики дали нам огромную силу.
Если я скажу, что этим матчем мы объединили весь узбекский народ, это не преувеличение. Я не могу передать свои чувства словами.» На предыдущих матчах у меня были хорошие возможности, но я ими не пользовался.
Тренерский штаб перед выходом на поле сказал мне: «Сегодня ты обязательно должен забить, у тебя есть шанс — бей», и это сработало. Взгляд в будущее
Рассуждая о мечте сыграть на «Сантьяго Бернабеу» и против «Реала» Мадрид, полузащитник выразил своё самое заветное желание: «Для нас не важно, кого мы встретим в соперниках, но если бы мы вышли на поле легендарного стадиона «Сантьяго Бернабеу» в матче против мадридского «Реала», это стало бы одним из самых ярких моментов моей карьеры».
Перед жеребьёвкой в обновлённом формате единой лиги ЕВХЛ он также отметил, что не выбирает соперников: «Все команды, прошедшие в основной этап ЕВХЛ, имеют высокий уровень, и там нет лёгких соперников». Умарали Рахмоналиев стал вторым узбекским футболистом, после Абдукодира Хусанова, играющего во французском «Лансе», кто в этом сезоне вышел в основной этап ЕВХЛ.
Узбекские болельщики с гордостью: По мнению Рахмоналиева, теперь вся страна следит за матчами «Сабах» с повышенным вниманием. Поездки в Баку: «Два узбекских футболиста в ЕВХЛ — это замечательное достижение для нашего национального футбола.
Узбекские болельщики всегда нас поддерживают. Я верю, что теперь они приедут в Баку, чтобы лично посмотреть матчи «Сабах» в ЕВХЛ с трибуны».