O‘zbekistonlik iqtidorli bokschi, World Boxing yo‘nalishi bo‘yicha jahon chempioni Javohir Ummataliyev o‘z faoliyatida yangi bosqichni boshlash maqsadida Amerika Qo‘shma Shtatlariga yo‘l oldi va u yerda qizg‘in mashg‘ulotlarga kirishdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Britaniyaning nufuzli Boxing Media nashri tarqatgan ma’lumotlarga ko‘ra, 21 yoshli sportchi ayni paytda Amerikaning zamonaviy boks markazlaridan birida jismoniy va taktik tayyorgarlik ko‘rmoqda. Ushbu safar yosh charm qo‘lqop ustasining professional boks olamidagi mavqeyini yanada mustahkamlash va navbatdagi mas’uliyatli janglarga yuqori sport formasida yetib borishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Javohir Ummataliyev havaskor boks olamida qisqa vaqt ichida yuksak natijalarni qayd etib, xalqaro ekspertlar e’tiboriga tushgan sportchilardan biri hisoblanadi. U 2025-yilda o‘tkazilgan World Boxing jahon chempionatida oltin medalni qo‘lga kiritib, o‘z vazn toifasida tengsiz ekanini isbotladi.
Shuningdek, Xitoyda tashkil etilgan nufuzli Jahon kubogi bahslarida ham shohsupaning eng yuqori pog‘onasidan joy oldi. Ayniqsa, kubok finalida qozog‘istonlik kuchli raqib Sabirjan Akqaliqovga qarshi kechgan murosasiz bahsdagi g‘alabasi uning irodasi va mahoratini namoyish etdi.
Professional ringdagi muvaffaqiyatlar Professional boksda ham o‘z so‘zini aytishni boshlagan Ummataliyev hozirga qadar o‘tkazgan ikkala jangida ham zafar quchdi. U dastlab Rossiyaning Chelyabinsk shahrida ozarbayjonlik Rohim Aliyevni mag‘lubiyatga uchratgan bo‘lsa, keyinchalik Angliyaning Manchester shahridagi nufuzli sport saroyida polshalik Damian Drabikni muddatidan oldin nokaut holatiga tushirdi.
Ushbu yorqin g‘alabalar jahonning eng mashhur promouterlaridan biri Frenk Uorrenning e’tiborini tortdi va natijada sportchi Queensberry Promotions kompaniyasi bilan rasmiy shartnoma imzoladi. Yangi marralar sari tayyorgarlik AQSHga jo‘nab ketishdan oldin Javohir Ummataliyev Toshkent shahrida O‘zbekiston milliy terma jamoasi tarkibida tajribali murabbiy Akmal Hasanov qo‘l ostida tayyorgarlikning asosiy qismini o‘tagan edi.
Endilikda okeanortida davom etayotgan mashg‘ulotlar unga dunyoning eng kuchli sparring-sheriklari bilan tajriba almashish imkonini beradi. Mutaxassislarning fikricha, Amerikaning o‘ziga xos boks maktabi va zamonaviy uslublari Ummataliyevning professional ringdagi kelgusi g‘alabalari uchun muhim poydevor bo‘ladi.

Одаренный узбекский боксер, чемпион мира в направлении World Boxing, Джавохир Умматалиев отправился в Соединенные Штаты Америки с целью начать новый этап своей деятельности и приступил к интенсивным тренировкам там. Об этом сообщает One.uz.
По данным влиятельного британского издания Boxing Media, 21-летний спортсмен одновременно проходит физическую и тактическую подготовку в одном из современных боксерских центров США. Эта поездка направлена на укрепление позиции молодого таланта в профессиональном боксе и обеспечение его готовности к предстоящим ответственным поединкам на высоком спортивном уровне.
Джавохир Умматалиев за короткое время в мире бокса показал высокие результаты и вошел в число спортсменов, привлекающих внимание международных экспертов. В 2025 году он завоевал золотую медаль на чемпионате мира по боксу в категории World Boxing, подтвердив свое превосходство в своей весовой категории.
Кроме того, на престижном Кубке мира, проходившем в Китае, он занял одно из самых высоких мест на пьедестале почета. В частности, его победа над сильным казахстанским соперником Сабиржаном Аккаликовым в финале кубка безоговорочным решением судей продемонстрировала его волю и мастерство.
Успехи на профессиональном ринге
Начав заявлять о себе в профессиональном боксе, Умматалиев одержал победы в обоих проведенных поединках. Сначала он победил азербайджанского боксера Рахима Алиева в Челябинске, Россия, а затем нокаутировал польского боксера Дамиана Драбика в престижном спортивном комплексе Манчестера, Англия, еще до конца отведенного времени.
Эти яркие победы привлекли внимание одного из самых известных промоутеров мира — Фрэнка Уоррена, и в результате спортсмен подписал официальный контракт с компанией Queensberry Promotions.
Подготовка к новым боям
Перед отъездом в США Джавохир Умматалиев в Ташкенте, в составе национальной команды Узбекистана, под руководством опытного тренера Ахмала Хасанова завершил основную часть подготовки.
Теперь тренировки за океаном дают ему возможность обменяться опытом с одними из самых сильных спарринг-партнеров мира. По мнению специалистов, уникальная американская боксерская школа и современные методы тренировок станут важной основой для будущих побед Умматалиева на профессиональном ринге.