Butch Uilmor 25 yildan so‘ng nafaqaga chiqdi
NASA astronavti Butch Uilmor 25 yillik faoliyatini yakunlab, nafaqaga chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U koinotda jami 464 kun vaqtni o'tkazgan va to‘rt xil kosmik kemada parvoz qilgan tajribali mutaxassis hisoblanadi. So‘nggi missiyasi 2024-yil iyun oyida boshlangan bo‘lib, u hamkasbi Suni Uilyams bilan birgalikda Starliner kapsulasida xalqaro kosmik stansiyaga jo‘nab ketgan edi.
Dastlab bu missiya sakkiz kun davom etishi rejalashtirilgan bo‘lsa-da, texnik muammolar sababli ular stansiyada to‘qqiz oy qolishga majbur bo‘ldi. Missiya oxirida ular SpaceX kemasi orqali Yerga qaytarildi.
NASA rahbariyati Uilmorning fidoyiligi va professional ish faoliyatini yuqori baholadi. Uning matonati va kasbiy mahorati kelajak astronavtlar uchun katta ilhom manbai bo‘lib xizmat qilishi ta’kidlandi.
Butch Uilmor 62 yoshida nafaqaga chiqdi, bu esa astronavtlar uchun odatiy tanlov yoshidan taxminan yigirma yil katta hisoblanadi. U NASAga 2000-yilda qo‘shilgan edi.
Uilmor so‘nggi bayonotida koinotga bo‘lgan qiziqishi uni har doim oldinga siljitib kelganini, ammo Yerning go‘zalligi va ahamiyatini hech qachon unutmadi, deb ta’kidladi. Nafaqaga chiqgach ham u fazo parvozlarining inson salomatligiga ta’sirini o‘rganish bo‘yicha tadqiqotlarda faol ishtirok etishda davom etadi.

Буч Уилмор вышел на пенсию спустя 25 лет
Астронавт NASA Батч Уилмор завершил свою 25-летнюю карьеру и вышел на пенсию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он провел в космосе в общей сложности 464 дня и считается опытным специалистом, который летал на четырех различных космических кораблях. Его последняя миссия началась в июне 2024 года, когда он вместе с коллегой Сунни Уильямс отправился на международную космическую станцию на капсуле Starliner.
Первоначально эта миссия планировалась на восемь дней, однако из-за технических проблем им пришлось остаться на станции на девять месяцев. В конце миссии они были возвращены на Землю на корабле SpaceX.
Руководство NASA высоко оценило преданность и профессиональную деятельность Уилмора. Подчеркнуто, что его мужество и профессиональное мастерство станут большим источником вдохновения для будущих астронавтов.
Батч Уилмор вышел на пенсию в 62 года, что примерно на двадцать лет больше обычного возраста выхода на пенсию для астронавтов. Он присоединился к NASA в 2000 году.
В своем последнем заявлении Уилмор отметил, что интерес к космосу всегда двигал его вперед, но он никогда не забывал о красоте и значимости Земли. Даже после выхода на пенсию он продолжит активно участвовать в исследованиях влияния космических полетов на здоровье человека.