Sun’iy intellekt noto‘g‘ri dieta bilan kasallik keltirdi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida 60 yoshli bir erkak sun'iy intellektdan dietaga oid maslahat olgach, natijada ruhiy kasalxonaga yotqizildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat haqida Vashington universiteti olimlari ma'lumot berib, o‘z xulosalarini Annals of Internal Medicine jurnalida e’lon qilishdi. Tadqiqotlarga ko‘ra, ilgari ruhiy kasalliklar bilan og‘rimagani ma’lum bo‘lgan pensioner qo‘shnisining uni zaharlayotganidan shubhalanib, tez yordamga murojaat qilgan.
U shifokorlarga uyda faqat distillangan suv ichganini va murakkab, tuzsiz parhezga rioya qilganini aytgan. Shu bilan birga, uning paranoiyasi tufayli unga berilgan suvni ham ichishdan bosh tortgani qayd etilgan.
Olimlarning ta’kidlashicha, mazkur parhez sun’iy intellekt – neyron tarmoq tomonidan tavsiya qilingan. Bu tizim pensionerga natriy xloridni, ya’ni tuzni bormid bilan almashtirish mumkinligini tushuntirgan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ehtimol, u ChatGPT 3.5 yoki ChatGPT 4.0 dan xloridni dietadan qanday chiqarish haqida so‘ragan. Biroq bormid moddasining organizmda to‘planishi bormizmaga olib kelishi mumkin.
Bormizma terida toshma, letargiya, xotira buzilishi va boshqa nevrologik muammolar bilan namoyon bo‘ladigan surunkali zaharlanishdir. Ushbu holat sun’iy intellektdan olingan noto‘g‘ri tavsiyaning inson sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Shuning uchun tibbiy masalalarda faqat malakali mutaxassislarning maslahatiga murojaat qilish zarur. Sun’iy intellekt vositalari yordamchi vosita sifatida qo‘llanishi mumkin, biroq ularning tavsiyalari har doim ham to‘liq ishonchli emas.

Искусственный интеллект привел к болезни из-за неправильной диеты
В Соединенных Штатах 60-летний мужчина, получивший советы по диете от искусственного интеллекта, в результате был помещен в психиатрическую больницу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ученые Вашингтонского университета предоставили информацию об этом случае и опубликовали свои выводы в журнале Annals of Internal Medicine. Согласно исследованиям, пенсионер, ранее не страдавший психическими заболеваниями, заподозрил, что его сосед отравляет его, и обратился за помощью.
Он сказал врачам, что дома пил только дистиллированную воду и придерживался сложной, безсолевой диеты. При этом отмечается, что из-за его паранойи он также отказался пить воду, которую ему давали.
Ученые подчеркивают, что эта диета была рекомендована искусственным интеллектом – нейронной сетью. Эта система объяснила пенсионеру, что натрий хлорид, то есть соль, можно заменить бормидом.
По мнению специалистов, возможно, он спрашивал у ChatGPT 3.5 или ChatGPT 4.0, как исключить хлорид из диеты. Однако накопление бормидов в организме может привести к бормидозу.
Бормидоз – это хроническое отравление, проявляющееся сыпью на коже, летаргией, нарушением памяти и другими неврологическими проблемами. Этот случай показывает, что неправильные рекомендации, полученные от искусственного интеллекта, могут негативно сказаться на здоровье человека.
Поэтому в медицинских вопросах необходимо обращаться только за советом к квалифицированным специалистам. Инструменты искусственного интеллекта могут использоваться как вспомогательные средства, однако их рекомендации не всегда полностью надежны.